Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гери от Враца - едно от децата с жълта панделка

Колаж: Радио ВИДИН
Снимка: архив

Гери е едно от момиченцата, на които вместо да закичат панделка на косите, ги режат. След това отново им закичат панделка, но този път златна. Символ на децата, страдащи от онкологични заболявания. Тя е едва на 13, когато се сблъсква с диагнозата "остеосарком", който засяга костната ѝ система. В най-сладките години на детството си, тя губи единия си крак, а в замяна получава десетки изпитания, през които трябва да премине. Само на един. Дълго с баща ѝ събират пари за протеза, която да улесни нейното движение, а към момента тя е вече факт. Неочакван, неудобен, наболяващ, но дълго чакан факт. 

"Една седмица бяхме в протезния център и ми показваха как да ходя, да сядам и после ми казаха, че две седмици ще се упражнявам вкъщи, за да мога да свикна. Самото място да свикне на натоварването, защото досега не е имало такова натоварване, да може да свикне и да няма болка... Хубаво е, да... Изисква търпение, упоритост и упражнения. Без тях няма как да стане. На моменти може да ти се струва, че не се получава, но изисква време, няма как да стане от днес за утре."

Гери е едно от децата, които животът учи на всичко. Едно от децата, за които днешният ден е специален, защото се сещат за тях. За това, че са болни, нуждаещи се и борещи се. И както всички деца, не знаят точно какво ще се случи с тях, вярвайки, че всичко ще отмине така, както е дошло - бързо и безболезнено. Истината обаче никога не се припокрива с детските очаквания.

"Доста малка бях тогава. Първоначално не очаквах, че толкова много години ще продължавам така. По-кратко мислех, че ще бъде... Това са неприятни спомени, на болка от това, че си далеч от приятели, близки... Не е лесно."

Гери определя себе си като позитивен и намиращ надежда човек. И успява да бъде. Почти винаги.

"На моменти не се получава, но се старая да гледам по-позитивно... Има моменти, в които губя надежда. Вече дори чакам трети-четвърти ден докторът да ми каже, че ще си тръгна, но и аз не знам дали ще си тръгна още от болницата. Но важното е да са добри резултатите, пък ще потърпим още малко... Не трябва да се отказват хората да търсят надеждата. Трябва да се борят, да видят надежда, дори когато не се вижда, дори когато ти се струва вече, че няма накъде и не се получават нещата, винаги има надежда. Дори и в най-лошите ситуации може да се намери нещо хубаво... Може би сам трябва да потърсиш надеждата. Като излезеш навън, сутрин, като се събудиш, да погледнеш слънцето, дори то може да ти даде надежда - всяко малко нещо, малките неща."

Едно от децата на България, страдащи от онкологично заболяване. Това е Гергана Петрова. Гери, която и днес е в болница, и днес продължава да се лекува, и днес търси надежда, и днес се е учила да ходи. И не ѝ е за пръв път. Но не спира да се усмихва и да вярва в надеждата. И не само, че вярва в нея, но не спира да я търси - в хората, в природата, във всичко наоколо. Търси я, дори когато не вярва, че ще я намери. Защото надеждата умирала последна. И докато още я има, ще го има и животът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00