Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще станат ли проблемите на незрящите хора видими за обществото

Снимка: БГНЕС

Част от обществото не разбира проблемите на незрящите, коментира Илияна Киркова, председател на Териториалната организация на Съюза на слепите във Враца. По думите ѝ достъпността за хората с нарушено зрение зависи от техните потребности и мобилност. Има стремеж градската среда да се приспособява така че да улесни хората с бял бастун, но не липсват и ситуации, които по-скоро биха могли да ги затруднят.  Специалната настилка в пешеходните зони може да ориентира незрящите, но зависи как е положена. 

"Водещите линии на тротоарите, където ги има, те водят винаги до някой пътен знак, стълб или нещо, което е опасно. По европейския закон за достъпност линиите за придвижване на незрящи трябва да бъдат на отстояние 40 см. от двете страни, безопасно да се преминава. За съжаление в България това не се спазва в повечето случаи. Твърде често проектите са така направени, че просто ги има нещата, но те не са на правилното място."

Светофарите със звуков сигнал звучат по един и същ начин, без значение какъв е цветът за пресичане, което също обърква незрящите. 

Според Илияна Киркова, дори незрящи, които могат да са самостоятелни, когато се нуждаят от административна услуга, трябва да са с придружител, на когото имат доверие, че е попълнил каквото трябва.

"Тук независимост на този етап няма. Разбира се, има места, на които служителите попълват и няма проблем, но има места, в които не могат дори едно име да ти напишат."

Работни места за незрящи в големите градове обикновено се разкриват само по програми за заетост, срещу минимално възнаграждение. 

"Много рядко има работодатели, които наемат напълно незрящи. За всяко работно място трябва да се чудим как да достигнем нечие сърце, за да се разбере, е този човек може да работи."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството тази..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01