Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благородна инициатива в Козлодуй подава ръка на местен музикант

Снимка: Десислава Тодорова

В Козлодуй организират благородна инициатива в помощ на местен музикант. Чичо Вълко е познат на жителите в града с изкуството си - свири на акордеон. Дори и в най-студените месеци от годината неговата сцена е улицата, където изкарва прехраната си. За да помогнат на музиканта, от Арт център "Шарени ключета'' - Козлодуй решават да му дадат възможност да учи деца на музикални умения. Уроците са с благотворителна цел, като събраните средства от тях ще подпомогнат мъжа, обясни инициаторът и собственик на арт центъра Десислава Тодорова. 

"Животът ме срещна с чичо Вълко пред един голям хипермаркет в град Козлодуй, където той свири всеки ден, независимо какво е времето... Винаги с дъщерите ми спираме да го послушаме и му оставяме парички. Той винаги е много усмихнат, много любезен и очите му греят и виждаме как свири от сърце. Може би всички хора, които минават оттам се спират да послушат и имат специално отношение към него, защото той е изключително лъчезарен човек... След това в мен дойде идеята, че бихме могли с него да предоставим възможност на деца, които искат да свирят на музикален инструмент да бъдат въведени в света на музиката. И той да им покаже тези възможности, съответно да ги научи да свирят на акордеон... Чичо Вълко ще може всеки четвъртък да преподава на деца в арт центъра и се надяваме да има доста желаещи, които да се включват. Като парите, които изкарва ще отидат изключително и само за него..."

Вълко Борисов е на 67 години и е професионален музикант. Работил е в "Концертна дирекция" в София, участвал е в много групи с известни имена. Известно време е живял и в Испания. Но съдбата го сваля от голямата сцена и го праща на улицата. Въпреки това Вълко казва, че не губи надежда и продължава да раздава обич чрез музиката си. 

"Музикант съм от много години, цял живот с това се занимавам, с музика. Участвал съм в много концерти, работил съм в София, в "Концертна дирекция", 80-те години. Участвал съм в групите тогава, български фолклор, народната музика и правихме концерти. Имахме щатни заплати, всичко беше точно. Двайсет години бях в Испания и сега съм тука вече. От голямата сцена стигнах до улицата, музикантският живот е така. На улицата засвирих в Мадрид, в Испания, за първи път. И сега се прибрах тук, в Козлодуй и вече не мърдам от тук. Сега, напролет, ще строя някаква къщичка. В момента нямам собствено жилище, живея на квартира. Доходите си изкарвам само от музика... Аз свиря европейска музика, мога да свиря и наша, народна музика. Обаче много много не я приемат народната музика, защото покрай този поп фолк, където го измислиха и хората не приемат баш народната музика. И свиря европейска музика, това ще каже - френска, италианска, испанска музика, евъргрийни, джаз свиря малко, класика. На акордеон свиря и хората я приемат много добре музиката... Аз се надявам на тези уроци да има деца, понеже в града ме познават хората. Вчера, от оня ден някои хора ме подпитват, така, така "Вярно ли, че ще има?" Казвам "да". И хората казват "Много се радваме, че ще има къде да водим дечицата да уча да свирят акордеон". Музикант се учи от дете... Ще ги обучаваме, ще ги учим да свирят забавна музика, народна музика..." 

Уроците ще са всеки четвъртък, от 17:00 часа, в Арт център "Шарени ключета'' в Козлодуй. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10