Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейска класация: България е най-добрата бизнес дестинация в Централна и Източна Европа

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

България бе отличена като най-доброто място за стартиране на бизнес сред страните от Централна и Източна Европа в класация на Euronews Business. Въпросната медия посочва в свой анализ общо пет европейски държави, в които създаването на малък и среден бизнес е най-лесно, а институциите там са отворени и гостоприемни както за местни, така и за чуждестранни инвеститори и бизнесмени. В анализа се взимат предвид факторите, които използва и индексът на Световната банка Doing Business като регистриране на собственост, работа с разрешителни за строеж, получаване на кредит и други. В проучването за България се посочва, че страната е много предпочитан нов бизнес център в Източна Европа. Като причини за това са посочени сравнително ниска бюрокрация, свързана със създаването на компания, което отнема няколко седмици, плоският, 10% корпоративен данък, ниски административни разходи, евтина работна ръка и ниски разходи за живот. Уточнено е, че чуждите компании нямат законови ограничения за закупуването на земя в страната и че благодарение на членството на България в Европейския съюз имат достъп до Единния европейски пазар. Геополитическото местоположение на България в Югоизточна Европа също така осигурява удобен достъп до други утвърдени пазари като Гърция и Турция, като същевременно отваря възможности в Сърбия и Северна Македония. България позволява и дистанционна регистрация на фирма. Като минус е подчертан проблемът с корупцията, който трябва да се вземе предвид, когато се обмисля какъв тип бизнес да се създаде и в коя част на страната да бъде базиран. Ще се превърне ли страната ни в още по-привлекателна дестинация за инвеститорите и ще даде ли нов тласък на икономиката ни тази оценка? Медийният бизнес сайт Economic.bg публикува статия по тази тема. Потърсихме за коментар Габриела Махлелиева, репортер в електронното издание.

"Ние редовно разказваме истории на млади предприемачи, решили да останат в България и тук да развиват своя бизнес. Стартъп екосистемата се разви с много бурни темпове през последните години и София вече няколко пъти е попадала в различни класации за добро място за стартиране на бизнес. Важно е да уточним, че в нашата страна има няколко ключови конкурентни предимства пред останалите страни от Източна Европа. От съвсем скоро у нас вече има и нов вид юридическо лице, дружество с променлив капитал. То е насочено именно към стартъпите и неговата цел е да се разработват иновативни продукти и услуги, като след техния успех, то ще може да бъде трансформирано в публична компания чрез предлагането на регулирани пазари или да бъде продадено на друг инвеститор. На фона на всичко това, обаче има и един доста сериозен проблем от години, с който страната уж се бори, но като че ли без голям успех. Това е именно корупцията" - подчерта Габриела Махлелиева.

Потърсихме представители на бизнеса в Северозападния регион. Разговаряхме с Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана:

"Има ли хора в нашия край, след като всяка година се затварят училища? Миналата година приехме годишния план специално тук, за Монтана и се оказа, че всяка година броят на децата пада с 15-16%. Това е валидно за цяла Северозападна България. Най-хубавият регион в Европа, най-богатият, най-лежерният... нямам думи. Никога не съм очаквал, че за толкова кратко време може толкова проблеми да се струпат в България и в частност в нашия край. Кой инвеститор, къде да дойде и при кой да дойде?" - каза Иван Сергисов и допълни:

"Нека не се лъжем. Всички казват, че малкият и среден бизнес са гръбнакът на икономиката, но това е само на книга. Няма ли го мастодонтът, няма ли го големият - няма вариант. Аз и да съм малка фирма нали трябва някой да ми поръча нещо. Малката фирма няма как да излезе с краен продукт. Може да излезе с някакво звено от крайния продукт, но няма вариант да има пазарна ниша за това нещо. Така че не може без големите корпорации. Ако ги няма големите, и малките няма да ги има, и това е истината - всички го знаят, че е така."

Липсата на квалифицирана работна ръка и желание на младите за работа остава един от основните проблеми пред бизнеса в Северозападна България. Това каза за Радио ВИДИН Диана Върганова, управител на дружество за електронни изделия във Враца:

"Не знам кой е направил въпросната констатация, но бях в Холандия миналата година, ноември - на светлинни години сме. По отношение на подбора на кадри, работна ръка, квалификация. Ние вече нямаме хора, които правилно да си пишат имената, да не говорим за някаква друга професионална квалификация. При нас правим подбор на това, което е налично почти всяка седмица. Дуалното обучение, което уж в началото тръгна нормално, в момента е такава бюрокрация, че аз лично заявих, че нашата фирма нищо, че е пионер в това отношение, но повече в подобен експеримент няма да участваме" - категорична бе Диана Върганова.

Попитахме видинчани оптимисти ли са за тласък на икономиката ни след положителната класация на Euronews Business. 

"Силно се надявам, но да не би хората, които са направили проучването да са се заблудили леко или да са пропуснали някои фактори, които са съществени и специфични за нашия регион? Сред тях са пречките на администрацията, има някои ограничения извън лицензионните режими и концесиите. Има доста неща, върху които може да се поработи - например нивото на електронните услуги е изключително ниско и не знам дали са го взели предвид ... Тук няма работна ръка, защото младите хора са напуснали града, не се образоват и от тук нататък населението застарява и няма кой да работи. След като няма външни инвеститори няма кой да плаща. Ако се въведе еврото ще се облекчи и бизнесът." 

Според анализа на Euronews Business, другите топ локации за стартиране на нов бизнес са Ирландия, със своята развита в дигитално отношение икономика и ниски 12.5% данъчни ставки и Нидерландия, с изключително високообразована и квалифицирана работна ръка и стимули за нови предприятия, особено за развойна дейност, въпреки по-високия корпоративен данък от 25.8%. И в двете страни е подчертано и предимството на членството в еврозоната, към което се стреми и България, както и широкото използване на английския език. Част от класацията са още Швеция като бизнес център за технологични предприемачи и  Великобритания, със своите данъчни облекчения и силна правна система.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45