Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предмети от некропола край село Балей са част от национална изложба

Снимка: Радио Видин

Находки от къснобронзовия некропол край видинското село Балей са сред най-впечатляващите експонати в Националната археологическа изложба "Българска археология 2023". Експозицията е подредена в Националния археологически институт с музей (НАИМ) при Българската академия на науките. В нея са показани над 400 експоната от 30 обекта в цялата страна, които са различни по вид и хронология, от Праисторията до Възраждането. Експозицията представя резултатите от археологическите проучвания през миналата година, обясни заместник-директорът на Института и ръководител на проучването край Балей доц. д-р Стефан Александров.

"Това е 17-ата поредна изложба, с участието на над 30 музея от страната и представя част от труда, който българските археолози положиха миналата година в изследване на културно-историческото наследство по нашите земи. Всички тези периоди са покрити във витрините, които може да видите в централната зала на музея." 



Девет предмета от два гробни комплекса, проучени край село Балей, са включени в националната изложба. Всеки от тях впечатлява със своята форма и майсторство на изработката.

"Много са интересни за посетителите, тъй като ние тази година наблегнахме не на стандартните урни с капак, ние поставихме и такива предмети, някои от които са с не съвсем ясно предназначение. Очевидно не е предмет, който се ползва в ежедневието, като масички, култови, едни рогчета, едни капачета, даже един съд във формата на птица. Може би това е предизвикало интереса на посетителите, тъй като са странни и хората се питат: "Сега това какво е?". За някои признавам, че и ние като археолози дискутираме за какво са служили."
 
 Националната археологическа изложба може да бъде разгледана в централната зала на НАИМ до 26 май. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00