Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентин Бобевски: "Музиката е всичко в живота ми- храна за душата, ритъм на сърцето"

Най-хубавото нещо, което създадох, беше прекрасният Видински детски хор

12
Снимка: личен архив




Валентин Асенов Бобевски е известен български диригент и композитор, свързал най-хубавите си професионални години с красивия крайдунавски град Видин. 

От 1963 година до 1969 година той живее, работи и твори тук. Тогава градът се развива с бързи темпове в икономическо, културно и спортно отношение, но изостава по отношение на хоровото изкуство. По това време се съгражда нова музикална култура. Младият тогава диригент Валентин Бобевски, едва на 22 години, е поканен да дойде в старопрестолния град и да развие и тази част от духовната култура на града. Започва неуверено и плахо, но упоритостта и многото часове неуморна работа дават прекрасни резултати. Все още го помнят като успешен и талантлив диригент и организатор. 


Роден е на 5 февруари 1938 г. в София. Музиката в семейството му е на почит, родителите му свирят и пеят. Баща му пее в хор "Гусла" и е солист на различни състави. Валентин е закърмен с музиката. Израства на софийската улица "Ами Буе", известна като "музикалната" улица на София. От малък акомпанира в различни компании на баща си. Учи в 19 СУ "Елин Пелин" и има щастието като ученик да види писателя Елин Пелин. Любимите му предмети са музиката, български език, история, география и химия, участва в ученическия хор. 

Приет е в Държавната музикална академия и е класиран на първо място. Специалността, която записва, е "Хорово дирижиране". Неотменно до него е проф. Георги Димитров, един човек, който се оказва ключов за неговото професионално развитие, и,  който е най-важният човек в живота му. 

"За мен беше като втори баща, научи ме на всичко не само в професията, но и в живота, с него сме ходили на театър, на концерти, правили сме анализи, той никога не прекъсваше човека, който говори... Научи ни на аналитичност, самокритичност, критичност, сами да се анализираме, да търсим най-хубавото, което можем да дадем...
Като студент работи в Ансамбъл на транспортните работници, след дипломирането му се оказва, че трябва да замине за Видин. Разпределен е във Видин в читалище "Цвят" като диригент в хор "Боян Чонос". Лично неговият учител проф. Георги Димитров го представя пред видинската общественост. 


През 1963 г. става главен диригент на Видинския градски представителен хор "Боян Чонос", с него печели лауреатско звание на Втория републикански фестивал през 1964 г. и наградата на Съюза на българските композитори на Втория събор на хоровете в Силистра през 1966 г. 

Създава Детски хор при Окръжен пионерски дом във Видин, който печели първата награда на Първия фестивал на детските хорове и Диплом за изключителни постижения през 1966 г., смесен камерен хор "Хармония" и мъжки камерен състав "Бонония", с които печели златни медали за изключителни постижения на Третия републикански фестивал през 1969 г. Създава и естраден състав "Чайките", в който пеят  млади момичета. 



Специализира в Хумболтовия университет, Германия. След това в продължение на 25 години е главен художествен ръководител на Ансамбъла на строителни войски, 43 години е диригент на хор "Света София", от 1970 г. до 1998 г. ръководи единствения спортен хор в България "Славия", а от 1985 г. е главен диригент на хор "Гусла". През 1991 г. създава Мъжкия камерен ансамбъл "България".

На 26 януари 1964 г се жени за Лили,  момичето, което харесва. Тя е от София, но идва с него във Видин и тук се ражда първата им дъщеря. 



Пише хорова и театрална музика, ръководи диригентски курсове, журира конкурси и фестивали, автор е на проблемни статии за диригентското и песенно изкуство, съставител е на песенни сборници и т.н. 
Дирижира много хорови формации в страната и чужбина и има над 400 премиерни изпълнения на български и чужди творби. Преподавател е по дирижиране в Държавната музикална академия "Ференц Лист", Унгария. Председател е на Международния фестивал за православна музика "Хвалите Господа".



Носител е на над 50 държавни и музикални отличия и награди от най-престижните хорови фестивали в света. Сред тях са международната награда "Бела Барток", орден "Св. св. Кирил и Методий" I степен, "Орден на труда" златен, Заслужил артист, "Златно перо" на Министерство на културата, "Златна лира", "Кристална лира" (2008), орден "Д-р Петър Берон" на БАНИ /Българска академия на науката и изкуствата- б.р./ и др.

Възстановява Българския хоров съюз, в момента е негов почетен председател.

Валентин Бобевски наскоро навърши 86 години и 65 години творчески път. Казва, че работи с удоволствие и затова е толкова успешен. 


Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05