Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици във Видин: "Бъди приятел, а не тормозещ"

Снимка: Радио Видин

"Бъди приятел, а не тормозещ". С този призив ученици от Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" - Видин се обърнаха към своите връстници по повод Световния ден за борба с тормоза в училище, който се отбелязва в последната сряда на месец февруари. Направиха го под формата на интерактивна игра. В нея три групи ученици трябваше да решат няколко загадки, които да ги отведат до техни връстници, станали жертва на тормоз. Първи със загадките се справиха представителите на 9-и клас. Мишел Тодорова обясни какъв е бил пътят им до целта. 

"Преминахме през загадки. Отборът е много добър и успяхме бързо да преминем през тях. На едната загадка имаше карта с "Х" и трябваше да изтичаме до там. Пишеше за експерименти и беше очевидно, че става дума за стаята по химия. Там открихме ученик и тя ни разказа своята история, ние говорихме с нея, успокоихме я и ѝ казахме да дойде с нас. Тя беше с разбита уста и бяха я обидили много, не беше добре психически и физически. Ние ѝ казахме, че всичко ще бъде наред, ние сме с нея и ще ѝ помогнем. В нашето училище няма реални случаи като този, но извън училище има доста, също така доста хора вместо да помогнат, заснемат, качват в интернет и се смеят на това, за да получат гледания и някаква популярност от това."

Снимка: Радио Видин
Антония от 11-и клас влезе в ролята на един от учениците, станали жертва на училищен тормоз. Според нея подигравките в училище са проблем, на който не се обръща достатъчно внимание. 

"Подиграването в училище е доста често срещан проблем, за който не се говори много. Ние искаме да дадем гласност и  да кажем, че хората не трябва да се притесняват да споделят своите проблеми и когато бъдат подигравани от някой или заплашвани, да знаят към кого да се обърнат и че някой ще им помогне, не са сами в това нещо. В училище най-често е психическият тормоз, но и физическият не е изключен."

Снимка: Радио Видин

Идеята за интерактивната игра е на Цветина Семкова от 9-и клас. 

"Подтикна ме това, че знам, че има такива хора, може да не ги познавам директно, но знам, че има. Искам да им помогна. Искам да им кажа, че те не са сами, че не трябва да се крият."

Снимка: Радио Видин
Играта бе съпътствана от презентация на училищния психолог Юлия Найденова. Тя припомни на учениците основните видове тормоз - физически, психически и кибер, и техните особености. 

"Ние работим изключително по превенция, но все още има случаи на вербален тормоз, също така и на сравнително новия кибертормоз, случва се понякога. Това са най-честите форми. За щастие в нашето училище нямаме физически тормоз. Но тази дата е повод да отбележим и да мислим кои са най-подходящите начини да се справим с тормоза и да заявим позицията си, че сме против него. Винаги апелирам да не се срамуват и да споделят на някой, на когото имат довери. Това може да е приятел, но винаги трябва да разчитат и на възрастен. Дали на мен като психолог, дали на родител, те знаят, могат да разчитат на ръководството на училището, винаги могат да се обърнта към нас." 

Учителят Христина Божидарова призова учениците да търсят подкрепа в случай, че се сблъскат с училищен тормоз. 

"Трбва да знаете, че не сте сами и не трябва да се справяте сами с това, защото все пак колкото и да си мислите, че сте големи, не сте и всъщност имате нужда от някой, който да ви подкрепи."

Снимка: Радио Видин
Събитието бе организирано от училищния парламент. Председателят Ивана Иванова и заместник-председателят Цветомира Иванова, разясниха идеята си за него.

"Направихме го, за да призовем да сме добри, за да популяризираме този ден и да помагаме на хората, които имат нужда или са жертва на такъв тормоз. Със сигурност има такива, ако са останали скрити, надяваме се сега да ги окуражим да се покажат, защото това не е нищо срамно и всъщност трябва да им помогнем."

Участниците в играта поучиха грамоти, а отборът победител ще бъде обявен и ще получи награда на 29 февруари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25