Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо се забави изпълнението на двата големи проекта на ВиК - Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Близо до приключване е реконструкцията на довеждащия водопровод от помпена станция "Сланотрън" до град Видин. Другият голям проект на дружеството е реконструкцията на главния канализационен колектор, който е продължение на водния цикъл от 2015 година. Това съобщи управителят на ВиК- Видин инж. Илко Илиев. 

"И двата проекта се забавиха по различни причини, основно заради закъснение доставките на материалите, за които има и форсмажорни причини за това. Цитират се войната в Украйна, заради която част от производителите на тръби се наложи спешно да пренасочват своята продукция към части от Украйна, които бяха с разрушена инфраструктура. И се получи едно забавяне, което е по- голямо при проекта за колектора, при водопровода там сме почти на финала. Там сме близо до приключване. С колектора е малко по- сложно поради това, че се изпълнява и в много тежки условия. Знаете в градски условия, много голяма дълбочина и широчина на изкопите, високи подпочвени води. Много тежък обект. Колекторът е изключително голямо предизвикателство, има много сериозен сондаж под имота на НКЖИ, но се надяваме до края на година да приключим и двата проекта успешно", каза инж. Илко Илиев.

Полагането на тръбите за колектора се извършва от кръстовището на ул. "Цар Иван Асен II" и бул. "Панония", където приключи водният цикъл до Колодрума, при канализационна помпена станция 1.

"Те отвеждат отпадъчните води на около 60 процента от града до помпената станция, която се намира до Колодрума. Оттам помпената станция ги препомпва до пречиствателната станция. Пречиствателната станция работи и в момента във Видин, тази услуга се предоставя и се заплаща."

Не се предвижда затваряне на нови улици, уточни управителят на ВиК- Видин:

"Дори се опитваме колекторът в тази част, която в момента се изгражда в участъка до началото на надлеза да я приключим максимално бързо, за да можем да възстановим настилките и да освободим движението, защото останалата част от колектора вече не попада в улични платна и няма да възпрепятства организацията на движение."

Удължаването на срока на проекта не го оскъпява, но се налага да се дофинансира със средства от националния бюджет:

"Не успяхме да използваме в максимален размер средствата по оперативната програма, която приключи на 31 декември миналата година. След 31 декември вече програмата не може да разплаща, проектите се обявяват за нефункционални и се довършват със собствени средства."

Довеждащият водопровод от помпена станция "Сланотрън" до град Видин са общо взето всичките външни водопроводи на града, каза още Илко Илиев и поясни, че те водоснабдяват Видин и 22 населени места от общините Видин, Брегово, Ново село:

"На практика това е най, как да кажа, най- важният водопровод, който експлоатира нашето дружество. Той е в много лошо техническо състояние, почти не успяваме, много трудно успяваме да отстраняваме авариите, стоманени тръби, корозирали, с много течове по тях и за нас той е максимално важен и приоритет."

В бизнес плана на ВиК дружеството е разписана ремонтна програма и инвестиционна програма по години, дейности, услуги. Остойностени са, описани са и източниците на финансиране, каза още Илко Илиев:

"Реално за целия 5-годишен период инвестиционната програма на нашето дружество е в размер на около 4 милиона и половина. Това са инвестициите, които ние сме задължени да извършим съгласно бизнес плана."

Основната причина за авариите в града е амортизираната и остаряла водопроводна мрежа. В квартал "Калето" има най- много аварии, там са и най- старите водопроводи. Включително и в централната градска част на Видин все още има водопроводи, които са изграждани преди близо 100 години. Много малка част от мрежата на града е била подменена при изпълнението на водния цикъл- около 12 километра. Всички останали водопроводи са на възраст повече от 50-60 години. Подмяната им е невъзможна само със собствени средства на ВиК оператора, обясни Илко Илиев.

"Включително се оказва, че и националният бюджет не може да финансира подобни проекти, затова се търсят варианти чрез европейски програми... Става въпрос за изключително големи инвестиции, които е трудно да бъдат осигурени, така че с подмяната дори да настигнем процеса на амортизация ние в момента мрежите се амортизират с такава скорост, че ние с подмените дори не успяваме да компенсираме това камо ли пък да подобрим условията на работа, в смисъл да намалим авариите. Авариите се увеличават ежегодно", допълни управителят на дружеството.

Над 85% от мрежата в цялата област е от етернитови тръби, стоманени тръби, които не могат да бъдат бързо подменени, основно заради липсата на средства. Всички течове на практика представляват загуба на дружеството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01