Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо подраниха щъркелите

Снимка: Радио ВИДИН

Броени дни преди 1 март, когато всички се поздравяваме с първа пролет, щъркелите пристигнаха. Забелязани са в Бургас, но като прелетни птици, които имат гнезда из страната, няма да останат там. В природата няма необмислени неща, всички знаем, че зимата е мека, така че е нормално те да са се появили по- рано и тази тенденция ще се запази и за в бъдеще, смята д-р Петър Янков от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).

Ако времето застудее, все пак е възможно през март да има и сняг, и слани, не трябва да действаме емоционално и да тръгнем да помагаме на щъркелите.

"Щъркелите в продължение на стотици хиляди години са правили това упражнение и са попадали в сняг и по време на пролетния си прелет. Природата има великолепни механизми да разреши този проблем. Механизмът е много прост- щъркелите спират и пестят енергия. Може би много хора ще се учудят, но по време на прелета щъркелите не се хранят. Те нямат нужда от храна сега. Те са натрупали енергия в Африка и тъй като летят по един много икономичен начин без да махат през цялото време с крила, те почти не губят енергия при прелета си, използват топлите потоци въздух. Благодарение на това могат да не се хранят", каза Петър Янков.

Затова ако падне сняг и ако хукнем да ги гоним да ги спасяваме и да ги подхранваме, ние ги принуждаваме да летят, те губят енергия и така им вредим. Ако им изнесем храна, каквато и да е тя, чакали, скитащи кучета и други хищници я подушват от километри идват, изяждат я и след това подгонват близките щъркели, обясни Петър Янков.

Щъркелите не трябва и да бъдат прибирани вкъщи, защото е опасно за самите хора, защото:

"В Африка щъркелите се хранят по сметища. И може да си представим какви микроби и патогенни организми има в едно африканско сметище."

Цялото интервю с д-р Петър Янков от БДЗП може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50