Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо подраниха щъркелите

Снимка: Радио ВИДИН

Броени дни преди 1 март, когато всички се поздравяваме с първа пролет, щъркелите пристигнаха. Забелязани са в Бургас, но като прелетни птици, които имат гнезда из страната, няма да останат там. В природата няма необмислени неща, всички знаем, че зимата е мека, така че е нормално те да са се появили по- рано и тази тенденция ще се запази и за в бъдеще, смята д-р Петър Янков от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).

Ако времето застудее, все пак е възможно през март да има и сняг, и слани, не трябва да действаме емоционално и да тръгнем да помагаме на щъркелите.

"Щъркелите в продължение на стотици хиляди години са правили това упражнение и са попадали в сняг и по време на пролетния си прелет. Природата има великолепни механизми да разреши този проблем. Механизмът е много прост- щъркелите спират и пестят енергия. Може би много хора ще се учудят, но по време на прелета щъркелите не се хранят. Те нямат нужда от храна сега. Те са натрупали енергия в Африка и тъй като летят по един много икономичен начин без да махат през цялото време с крила, те почти не губят енергия при прелета си, използват топлите потоци въздух. Благодарение на това могат да не се хранят", каза Петър Янков.

Затова ако падне сняг и ако хукнем да ги гоним да ги спасяваме и да ги подхранваме, ние ги принуждаваме да летят, те губят енергия и така им вредим. Ако им изнесем храна, каквато и да е тя, чакали, скитащи кучета и други хищници я подушват от километри идват, изяждат я и след това подгонват близките щъркели, обясни Петър Янков.

Щъркелите не трябва и да бъдат прибирани вкъщи, защото е опасно за самите хора, защото:

"В Африка щъркелите се хранят по сметища. И може да си представим какви микроби и патогенни организми има в едно африканско сметище."

Цялото интервю с д-р Петър Янков от БДЗП може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00