Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Нели Драгинова: Обстойният стоматологичен преглед е важна профилактична мярка

Снимка: Радио Видин

Пациентите няма да доплащат при извършване на обстоен профилактичен преглед при стоматолог. Това предвижда анексът към Националния рамков договор /НРД/ 2023-2025, подписан от Българския зъболекарски съюз /БЗС/ и Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ за 2024 година. Досега пациентите доплащаха по 1,80 лева, обясни председателят на Районната колегия на БЗС във Видин д-р Нели Драгинова. 

"До момента пациентите доплащаха 1,80 лева за обстойния си стоматологичен преглед. 99% от тях не знаят, че са го доплащали, защото те при нас не идват да се преглеждат, а вече идват със съществуващ проблем, след който произтичат още много по вид дейности, така че дори не са и забелязали, че това се калкулира към общата им цена. Останалият 1% - един, двама или петима, ако дойдат да се прегледат в кабинета, аз съм, убедена, че и досега никой зъболекар не им е поискал тези 1,80 лева, защото са били толкова изненадани, че пациент идва преглежда се и няма нищо за правене в устата, че честно казано тези 1,80  надали колегите са ги взимали. Понастоящем тези доплащания от 1,80 няма да ги има за преглед. Пациентите трябва да го знаят, да ги насърчим да посещават денталните кабинети, да отделят това време, което е 20-30 минути, и без да имат какъвто и да е проблем, да се прегледат - обстоен преглед, който се полага веднъж годишно, и нека се научат да си го ползват, защото е важна профилактична мярка."

Друга промяна, за която през април предстои да бъде подписан нов анекс, касае тоталните зъбни протези.

"С новия анекс са предвидени малко над 3 млн. лева, които са допълнителни за дофинансиране от НЗОК на зъботехническата работа. Тоест тези 3 млн. лева по направени разчети от протезите, които са направени през миналата година, са разпределени така, че около 60,75 лева се пада възможността на НЗОК да доплати за една протеза, а останалата част пациентът да си доплати...Предстои подписване на нов анекс през април, с който да се измиiли точно начинът на финансиране на тази услуга. Това, разбира се, отново е стъпка напред и се надявам да се възползват повече хора от тази услуга, наистина има много нуждаещи се пациенти, предстои обаче да бъде обсъден механизмът как точно ще се случат нещата."

Пакетът дентални дейности не е променен, каза в заключение д-р Драгинова. По думите ѝ той не съвпада с нуждите на пациентите, затова от Зъболекарския съюз от години настояват да бъде актуализиран.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15