Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Петрова: Седем от десет деца имат нужда от логопедична терапия

2
Гергана Петрова, логопед
Снимка: Гергана Петрова, Личен архив



На 6 март отбелязахме Европейският ден на логопедичната терапия. През последните години все по-често чуваме за тази професия и родителите все повече имат нужда от помощ за езиково-говорното развитие на децата си. Увеличават ли се случаите на деца с проблеми в говора и каква е ролята на логопеда за формиране на правилна реч, разговарям с Гергана Петрова, логопед и слухово-речев рехабилитатор с 18-годишен опит:
 
"От близо 5-6 години забелязвам увеличаване, много рязко се увеличават и родителите много неглижират проблема, някой търсят по-късно помощ и нещата се случват доста по-трудно и бавно. Телефоните и дигиталните устройства също влияят на езиково-говорното развитие на децата. Все повече зачестяват говорните проблеми, които обхващат група звукове, говорът е неразбираем, не могат да се изразяват правилно - така нареченият "бебешки говор". Родителите си ги разбират, те си получават каквото искат и затвърдяват тези грешни навици с течение на времето. След 2 години децата трябва да използват изречение, активният речник все повече се запълва с нови думи и би трябвало да се произнасят правилно, защото при грешно произнасяне затвърдяват този навик."

Гергана Петрова има дългогодишен опит в логопедията, работила е в детски градини и училища, а от няколко години има кабинет, в който с колегата ѝ Даниела Иванова провеждат логопедични терапии на деца, но има случаи и на възрастни желаещи да коригират говора си. В какво точно се състои работата на логопеда, обяснява Гергана Петрова: 

"Показваме на детето според възрастта точно къде да постави езичето, за да произнесе правилно определения звук, който липсва или ако го заменя с някой друг. По-малките ги провокираме да използват повече думички, чрез игра и различни материали, да ни подражават, да повтарят след нас правилните думи. С всякакви методи и средства се опитваме да предоставяме по интересен начин задачите, които искаме за часа да бъдат изпълнени. Пред огледало също правим интересни упражнения за раздвижване на езика и устните."

От проблем с речта децата могат да страдат от по-ниско самочувствие, да се притесняват да разговарят или да се изнервят, когато говорят, а другите не ги разбират добре. Колкото по-бързо се вземат мерки, толкова по-лесно детето успява да коригира проблема. 

Албена Авакумова е майка на две деца в предучилищна възраст, едното от които посещава логопед. Комуникативните умения са от огромна важност за развитието на едно дете, казва тя и допълва:

"Реших да се обърна към специалист, не съм оставила нещата да се решат от само себе си. Тя казваше, че той много се старае при нея, две работни тетрадки изписа за тази учебна година, винаги се прибираше с упражнения и за вкъщи. Работеше се за всички звукове, с които има проблем, упражнявахме и вкъщи. Наесен е първокласник и ми се иска лятото отново да поработи логопед с него, по-усилено, защото ме притеснява, че по всяка вероятност ще му създаде проблем, когато започнат да пишат думи, той ще ги изписва по начина, по който ги чува."

Добрата новина е, че всеки проблем с говоренето подлежи на терапия и напълно може да бъде коригиран стига да се обърнем възможно най-бързо към логопед. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00