Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Средогрив в очакване на магазин, автобус и нови пътища

15
Снимка: радио Видин

Средогрив е село в Северозападна България. То се намира в община Чупрене, област Видин. 

Средогрив е разположено на 276 метра надморска височина от североизточната страна на предбалканския рид Ведерник. На 12 километра е Белоградчик и на 40 километра е Монтана. През селото минава река Лом. Общо 70 са жителите, които живеят тук постоянно. 

Едно село с уникално красива и девствена природа. Местните хора казват, че въздухът тук е лечебен. 

Чисто и приветливо е малкото селце Средогрив. Къщите са накацали от двете страни на пътя, спретнати и като че ли се усмихват и ти махат с ръка. 

В двуетажна сграда се е разположило кметството. Тук има и стая за читалището, и едно помещение за етнографската сбирка, с която местните хора се гордеят.

Времето е хубаво, слънчево и макар че е зима, температурите позволяват да се седне точно по обяд на припек и да се водят сладки разговори. Обадили сме се преди това, че ще дойдем и хората ни очакват. Всъщност това са няколко мъже и кметският наместник Силвия Иванова. Тя е втори мандат кметски наместник, не е родена в селото, но то вече ѝ е като втори роден дом, обича си го и милее за него, познава всички хора, знае от какво имат нужда и се опитва да работи за по-добър живот.

Отоплението през зимата е с дърва, тук по-евтини дърва за огрев от Общината не се предлагат, хората сами си намират начин да се снабдят, казва кметският наместник Силвия Иванова:

"Запозната съм с проблемите на селото отдавна. Много са ни проблемите - нямаме магазин, нямаме автобус, хората ни са възрастни, личният ни лекар е в Чупрене и в Горни Лом. Имаме подвижна аптека, която минава през селото и ни снабдява с лекарства, но хранителни продукти - практикуваме така - който където ходи пазарува за съседите и така се оправяме вече доста време. Три пъти в седмицата идват и ни зареждат с хляб, това е единствената алтернатива за момента... Селото по празниците се оживява, много къщи се закупиха... При по-голям сняг нямаме ток, но напоследък нямаме проблеми. В селото е подменен водопроводът, проблемът ни идва от централния водопровод. Имаме интернет, подготвя се проект за асфалтиране в старата част на селото, улиците са от 30 години без асфалт... Важна е инфраструктурата... Най-хубавото нещо на селото е природата, която е уникална, красотата на реката и връх Бабу, с него са свързани много легенди."

В село Средогрив се развива читалищна дейност, която съхранява традициите, обичаите и отбелязва българските празници. Председател на читалището е Силвия Иванова.
 
"Искам да благодаря на самодейците, които са изключителни. Участваме във всички събори и празници, отбелязваме празниците по традиционен начин. Най-силни сме във възстановките, например имахме проект "Легенда за змея на връх Бабу"..."

В селото има и етнографска сбирка, която е по идея и е осъществена с помощта на кметския наместник Силвия Иванова. Тя събира, изчиства, подрежда битовите предмети, които показват живота на българското семейство от миналото на село Средогрив. През 2012 година е създадена сбирката по случай 95 годишнина на читалището.  
 

В село Средогрив почитат паметта на своите съселяни, отдали живота си за свободата на България. В центъра на селото е издигнат паметник на загиналите през войните. Предстои да се сложи плоча на загиналите българи, взели участие във въстанието от Северозапада през 1850 година, обяснява кметският наместник Силвия Иванова.


Най-често хората се събират в дните, когато докарват хляб. 

Празникът на село Средогрив е около Гергьовден, но не се празнува, а курбан се прави на черквата вече трета година на Възнесение Господне. 

Разговаряхме с хората, които ни посрещнаха и разказаха за своето село и за своя край:

"Доволен съм от живота и предоволен, горе-доле добре сме... Не е много добре, цените са високи... Гледам телевизия, а летно време ходя за риба по реката... Искам да се почисти селото... Аз съм кореняк, средогривец, хората и тук са като навсекъде, цари злоба и завист. Занимавам се с пчеларство... Миналата година имаше богата паша..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45