Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зърнената борса- пренасищане на пазара и ниски цени

2
Снимка: Радио Видин


Ниски цени и вяла търговия, пренасищане на пазара и не дотам добро качество на зърното- ситуацията днес не е по-различна от края на октомври, веднага след края на жътвата. И тогава, и сега, зърнопроизводителите констатираха, че цените на зърното са почти наполовина в сравнение с предходната година. 

Чувствително надолу вървят цените на зърното, у нас все още има налични нереализирани количества, а производителите продължават да задържат, но това води до падането на цени. Това каза в " Земята, която ни храни"  Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана:

"Преди години имаше обратна тенденция- при задържането се повишаваше цената но сега вече причината е не само ваътрешна, но и външна, от голямото количество зърно, което има като налично- пшеница, царевица, слънчоглед, ечемик... Търговията върви, но цените падат..."     

До 310 лева достига цената на качествената пшеница, царевица се търгува за под 300 лева, но търсене няма. Слабо е търсенето и на слънчоглед, цената е около 600 лева за тон, а у нас все още има около милион тона с маслодайната култура. Износът е замрял. Почти затворен е основният ни пазар с Гърция, казва Борис Ангелов:

"... и ценово, и количествено, но там идва от цената, че там е задоволен пазарът с много предлагане. Има си местно производство, което търси реализация. Но основният фактор са цените- те падат... Ориентирахме се напълно към пазарният принцип... Колкото и да влияят субектите или някакви административни форми, не могат да променят  тенденцията в момента..."   

Според Борис Ангелов няма как държавата да влияе при определянето на цената, а исканията на земеделските производители понякога прозира  политически момент:

"Влиянието е субективно и не може да има траен ефект върху търговията. Може да има ефект върху структурата на производството, което ще даде такова отражение- накъде да се насочи държанният ресурс за подпомагане на отделни видове производства в селското стопанство... Специално към търговията, опитът го показа, че каквито и мерки да се взимат, когато търсеха причините, че е украинското зърно, видя се и едната, и другата форма, субективно искане, налагана по някакъв начин, не даде никакъв резултат... Всичко е въпрос на пазара. Имаше моменти, когато можеше да се влияе субективно от производителите, но сега този момент почти го няма... В крайна сметка става въпрос за търговски взаимоотношения, въпрос на интереси...  Качеството на зърното също влияе- миналогодишната реколта е с много нисък хектолитър, което не може да претендира към качествено зърно за хлебна пшеница, отива за фуражно зърно... Това влияе и върху цената, и върху обема на пазара... Пазарът е задоволен с големи количества слънчоглед и цените на олиото вървят надолу... Тези, които продадоха зърното есента, спечелиха, тогава хванаха по-високите цени... Няма как държавата да влияе- не можеш да натовариш кораба с някакво постановление или да продадеш зърното си с него, това влияе единствено на местни тенденции за подпомагане на производството от държавата... Но иначе, пазарът е на този принцип, намесва се и борсовата търговия... Пазарният принцип при нас е валиден, напълно попадна и в обхвата на международната търговия..."

Именно пазарният механизъм е в основата на сделките със зърно, затова понякога исканията на производители и преработватели се разминават и не намират допирни точки, коментира Борис Ангелов. Според него няма начин да се разпореди на един преработвател да купува на цена, която не го устройва, защото това би нарушило баланса на пазарните отношения. Пазарният механизъм се регулира от търсенето и предлагането и зависи от цената, качеството, количеството, което се предлага и сроковете на доставка, а на партньорските отношения производител- купувач, никой не може да повлияе. 

Цените на зърното се определят от световните борси, а към момента няма катаклизми, категоричен е Борис Ангелов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10