Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Валентин Симеонов: Трябва да се научим да ценим и пестим водата

Снимка: Радио Видин

Водата е основен ресурс, който е необходим за нас като живи същества и за много сектори от икономиката. Индустрията и селското стопанство в България потребяват около 80% от водата. България не е богата на водни ресурси, но засега има достатъчно водни ресурси, ако се използват разумно. 75% от водните ресурси се дължат на река Дунав, каза д-р Валентин Симеонов. От 1995 година работи във Федералния институт за технологии в Лозана, Швейцария- по разработване и използване на оптични методи за измерване на замърсяването на въздуха и изследване на химични и физични процеси в атмосферата, включително свързани с климатичните промени. Част от авторския екип на Климатека.

"Както знаете, река Дунав е доста замърсена. Практически ние разчитаме за питейна вода на останалите 25%. Река Дунав е особено важна за ядрената централа, за охлаждането. Но, както Вие може би по- добре знаете от мен, миналата година нивото на Дунав падна много. Във Франция имаше няколко спрени ядрени централи точно поради ниско ниво на водата", обясни д-р Валентин Симеонов. 

Причината са промените в климата, които се изразяват в топли зими, които не позволяват задържането на снега продължително време. Климатичните промени водят и до промени в честотата на валежите, колко често вали и какво количество. Затова и наблюдаваме двете крайности- обилен дъжд, който земята не може да поеме и суши, които се дължат също на тези промени, които се изразяват най- общо с промяна в температурата на земята и най- вече на атмосферата. Екстремните явления трудно се прогнозират, защото зависят от много фактори, уточни д-р Валентин Симеонов. 

"Тази година ще е по- гореща от миналата и ще ни очакват повече екстремни явления. Най- опасното за нас са пожарите в горите, защото, ако няма гори няма вода в България. Основните валежи са в планинските райони. Ние имаме къси реки и нямаме реки, вливащи се, почти нямаме реки, ако изключим Дунав, които се вливат, преминават покрай или през България..."

България е една от страните с най- много загуби във водопреносната мрежа. Официално са над 60% и трябва да се научим да ценим и пестим водата, допълни д-р Валентин Симеонов. Въпреки че консумацията на вода в България не е особено висока, тя се води около 100 литра на човек на ден, за разлика от повечето западноевропейски страни, където е 150-160 литра.

Климатичните промени са вече видими. За нас, най- притеснителни са летните сезони, когато имаме горещи вълни. Проблемът е, че тези горещи вълни нарастват както по продължителност, така и периодите, в които се наблюдават. 

Цялото интервю с д-р Валентин Симеонов може да чуете в звуковия файл. Разговорът е по повод Световния ден на водата, който отбелязваме всяка година на 22 март.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Клубът на туристите-ветерани "Бдин" във Видин празнува

В Международния ден на възрастните хора гостуваме на видинския клуб на туристите-ветерани "Бдин" във Видин. 130 са членовете на организацията.   Всеки понеделник възрастните хора се събират в сградата на бившата детска градина на улица "Раковски". Идват с добро настроение, разговарят, правят планове за бъдещи мероприятия, посрещат гости от..

публикувано на 01.10.24 в 11:30

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00