Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Пенчев: Основният проблем на язовир "Огоста" е в стената му, другите ремонти са козметични

Снимка: Радио Видин

Министерствата на икономиката и на земеделието са набелязали спешни мерки за ремонт на язовир "Огоста" в Монтана. Припомняме, че още през 2018 година той бе включен сред 416-те опасни язовира, които се нуждаят от спешен ремонт

На среща в икономическото министерство експерти са се обединили около необходимостта от ремонт на язовира, така че да бъде минимизиран рискът за населението от възможно преливане. Набелязан е план за действие между отговорните държавни институции, съобщиха от Министерството на икономиката и индустрията. До месец трябва бъде обявена обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител. Има изготвен проект и разрешение за строеж.

ЯзовирКомпроментирани са облицовките на отводнителния канал и на мокрия откос, недовършена е корекцията на едноименната река. Това обаче според Петър Пенчев, член на Обществения съвет на Асоциация на свободното слово "Анна Политковская" и заместник-председател на Национално движение "Екогласност", не са основните проблеми на язовира. Според него най-голямата опасност идва от карстовите обарзования под язовирната стена:

"През 1994 година се открива избиваща вода под стената от тези пещери, стотина-двеста метра дълбочина, но те са свързани помежду си и оттогава се увеличава. Значи 22-ра година, юни месец, директорът на "Напоителни системи" - Враца Гриша Босашки, те го уволниха заради това негово откровение, подаде писмо до шефката Динева на "Напоителни системи" - София, защото те са оператор на язовира, собственост на Министерството на земеделието и храните- сто процента държавен язовир. Гриша Босашки беше написал в неговото писмо: Тревожно е състоянието заради това, че вече излиза мътна вода отдолу под увеличаващо се налягане. Това означава, че отдолу обрушването на пещерите става вече силно и бившият екоминистър Асен Личев каза в едно предаване на националната телевизия, че тази вода отдолу нагоре разрушава земята и стената отдолу ще се разруши..."

Мнение по въпроса за състоянието и основните проблеми на язовира има и инж. Марин Маринов- технически ръководител на язовир "Огоста“, присъствал по време на строителството на стената му. През 2022 година той каза:

"Най-важното, което трябва да се каже е, че язовир "Огоста " се експлоатира по най-неправилния начин в последните 10 години, което доведе язовира до това лошо техническо състояние... Язовир "Огоста" искам ясно да кажа, че е проектиран като многогодишен изравнител, а се стопанисва, експлоатира и управлява като едногодишен изравнител и затова е в изключително тежко състояние." 

язовирСпоред Петър Пенчев предстоящите ремонти са само козметични.

"Това са само козметични, външни ремонти, а основният проблем е водата под стената и изясняване на това, възможно ли е запушването на тези свързани помежду си карстови форми."
 
Що се отнася до смяната на хидравлично масло на основния изпускател на язовира и на бързо падащия савак, Петър Пенчев коментира, че макар въпросното масло да не е сменяно от 1986 година, язовирът е двойно защитен, защото има втори изпускателен защитен орган под язовирната стена.

"... Лошото е не толкова, че маслото е старо, а че не се прави ежегодно поне два пъти проба за спускане и издигане на този голям савак, за да се задвижва системата, която е хидравлична...“

Министерството на земеделието и храните е започнало процедура за анализ и оценка на язовирната стена на "Огоста", която има нужда от ремонт. Обсъдени са и възможностите за осигуряване на частичен финансов ресурс за ремонта, като по предварителни разчети ще са необходими около 10 млн. лева.

С максималния обем от 506 милиона кубически метра вода, "Огоста" е сред хидрогигантите на Балканския полуостров. В експлоатация е от 36 години. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04