Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Пенчев: Основният проблем на язовир "Огоста" е в стената му, другите ремонти са козметични

Снимка: Радио Видин

Министерствата на икономиката и на земеделието са набелязали спешни мерки за ремонт на язовир "Огоста" в Монтана. Припомняме, че още през 2018 година той бе включен сред 416-те опасни язовира, които се нуждаят от спешен ремонт

На среща в икономическото министерство експерти са се обединили около необходимостта от ремонт на язовира, така че да бъде минимизиран рискът за населението от възможно преливане. Набелязан е план за действие между отговорните държавни институции, съобщиха от Министерството на икономиката и индустрията. До месец трябва бъде обявена обществена поръчка по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител. Има изготвен проект и разрешение за строеж.

ЯзовирКомпроментирани са облицовките на отводнителния канал и на мокрия откос, недовършена е корекцията на едноименната река. Това обаче според Петър Пенчев, член на Обществения съвет на Асоциация на свободното слово "Анна Политковская" и заместник-председател на Национално движение "Екогласност", не са основните проблеми на язовира. Според него най-голямата опасност идва от карстовите обарзования под язовирната стена:

"През 1994 година се открива избиваща вода под стената от тези пещери, стотина-двеста метра дълбочина, но те са свързани помежду си и оттогава се увеличава. Значи 22-ра година, юни месец, директорът на "Напоителни системи" - Враца Гриша Босашки, те го уволниха заради това негово откровение, подаде писмо до шефката Динева на "Напоителни системи" - София, защото те са оператор на язовира, собственост на Министерството на земеделието и храните- сто процента държавен язовир. Гриша Босашки беше написал в неговото писмо: Тревожно е състоянието заради това, че вече излиза мътна вода отдолу под увеличаващо се налягане. Това означава, че отдолу обрушването на пещерите става вече силно и бившият екоминистър Асен Личев каза в едно предаване на националната телевизия, че тази вода отдолу нагоре разрушава земята и стената отдолу ще се разруши..."

Мнение по въпроса за състоянието и основните проблеми на язовира има и инж. Марин Маринов- технически ръководител на язовир "Огоста“, присъствал по време на строителството на стената му. През 2022 година той каза:

"Най-важното, което трябва да се каже е, че язовир "Огоста " се експлоатира по най-неправилния начин в последните 10 години, което доведе язовира до това лошо техническо състояние... Язовир "Огоста" искам ясно да кажа, че е проектиран като многогодишен изравнител, а се стопанисва, експлоатира и управлява като едногодишен изравнител и затова е в изключително тежко състояние." 

язовирСпоред Петър Пенчев предстоящите ремонти са само козметични.

"Това са само козметични, външни ремонти, а основният проблем е водата под стената и изясняване на това, възможно ли е запушването на тези свързани помежду си карстови форми."
 
Що се отнася до смяната на хидравлично масло на основния изпускател на язовира и на бързо падащия савак, Петър Пенчев коментира, че макар въпросното масло да не е сменяно от 1986 година, язовирът е двойно защитен, защото има втори изпускателен защитен орган под язовирната стена.

"... Лошото е не толкова, че маслото е старо, а че не се прави ежегодно поне два пъти проба за спускане и издигане на този голям савак, за да се задвижва системата, която е хидравлична...“

Министерството на земеделието и храните е започнало процедура за анализ и оценка на язовирната стена на "Огоста", която има нужда от ремонт. Обсъдени са и възможностите за осигуряване на частичен финансов ресурс за ремонта, като по предварителни разчети ще са необходими около 10 млн. лева.

С максималния обем от 506 милиона кубически метра вода, "Огоста" е сред хидрогигантите на Балканския полуостров. В експлоатация е от 36 години. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05