Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
Адвокат Биляна Тончева – „Семейните фирми с възможност за финансиране“

Адв. Биляна Тончева
Снимка: Личен архив

От края на миналата година на българския бизнес бе осигурен достъп до огромен ресурс европейско финансиране. Тази тенденция продължава и през новата 2024 г., която е ключова за частния сектор от гледна точка на възможностите за развитие и повишаване на конкурентоспособността с помощта на безвъзмездни средства на една по-специфична категория предприятия – семейни фирми, както и такива от творческите индустрии и занаятите. Допустими са и несемейни фирми по тази процедура – печатници, издателства, занимаващите се със създаване на филми и TV, рекламни агенции, архитектурни дейности, видео и аудио студия .


Кои са те и на какви условия следва да отговарят кандидатите, за да могат да се възползват от предвиденото финансиране, ще разберем от прокуристът на консултантска компания „Еко Глоуб“ ООД, адв. Биляна Тончева.


Дружеството е създадено през 2012 г. с цел консултиране, подготовка и управление на проекти, финансирани с европейски средства и от самото си създаване до ден днешен, то се управлява от адв. Биляна Тончева, като във впечатляващото портфолио на „Еко Глоуб“ ООД са успешно реализирани едни от най-големите асфалтови бази в страната, трошачно-пресевни инсталации, автоматизирани активи в сферата на металообработката, ново поколение индустриални шевни машини и успешно внедрени редица иновативни процеси и продукти – новост не само на българския, но и на международния пазар.


Прецизната работа, вникването в детайла до най-малката подробност и прецизирането при анализа, оценката, подготовката и отчитането на самия проект, са предпоставките дружеството да има близо 1800 клиента в различните сфери на бизнеса.


Здравейте, адвокат Тончева. Благодарим, че ще споделите с нас новите възможности. Бихте ли ни разказали повече за предстоящата възможност по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г., насочена към семейните предприятия и предприятията от творческите индустрии и занаятите?


Процедура „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите“ е дългоочаквана и предизвиква сериозен интерес, защото ще подкрепи една целева група, която има ограничен достъп по европейско финансиране. Тя бе публикувана за обществено обсъждане на 23.02.2024 г. и се очаква да стартира в края на март.


Общият бюджет от 117 514 155 лв. цели насърчаване на инвестициите за подобряване на производствения капацитет на споменатите предприятия и по този начин да допринесе за повишаване на тяхната конкурентоспособност и засилване на пазарното им присъствие. Допустими са регистрирани преди 31.12.2020 г. предприятия, чиито средносписъчен състав не превишава 49 души, и които имат поне 2 заети лица за 2022 г.


Финансово изискване е да имат нетни приходи общо за 2020 г., 2021 г. и 2022 г. между 75 000 и 800 000 лв, ако са под 10 човека изискването е между 50 000 и 750 000 лв. Друго особено изискване е да са собственост и да се управляват от поне двама роднини, включително по сватовство. Няма изискване за роднинство, ако кандидатите имат основна икономическа дейност в IT-сектора, творческите индустрии и издателския бранш, или дейността им е по Закона за занаятите.


Какви са финансовите условия на тази процедура – размер и интензитет на допустимото финансиране?


Минималният размер на безвъзмездното финансиране е 25 000 лв., а максималният – 150 000 лв., като интензитетът на помощта е 60 %, т.е. дружествата-кандидати следва да осигурят самофинансиране на 40 % от общите разходи по проекта. Както вече казах, очакваме тази процедура с нетърпение, а докато тя стартира припомням, че до 15.05.2024 г. дружествата могат да кандидатстват по процедура „Разработване на иновации в предприятията“. По нея са допустими дейности по разработването на иновативни продукти или бизнес процеси, като извършване на изследвания, изпитвания, измервания и тестване на прототипи. Тук минималният размер на безвъзмездно финансиране е 50 000 лв., а максималният – между 250 000 лв. и 500 000 лв. в зависимост от числеността на персонала на предприятието-кандидат.


Г-жо Тончева, вече споменахте, че по тази процедура ще се насърчат инвестициите за подобряване на производствения капацитет, повишаване на конкурентоспособността и засилване на пазарното присъствие, но какви са по-точно допустимите дейности и, разбира се, допустимите разходи?


Кандидатите могат да закупят машини, инструменти, оборудване за производствения процес, както и специализиран софтуер, осигуряващи подобряване на производствения капацитет на предприятието. Също така могат да създадат нов онлайн магазин на стойност до 10 000 лв. Трябва да подчертая, че в резултат на общественото обсъждане е напълно възможно да настъпят промени и процедурата да отвори при малко по-различни условия.


Г-жо Тончева, какъв съвет бихте дали на българските фирми, които не са се възползвали от възможностите, които им предоставя Европа и смятат, че кандидатстването по европейски програми е дълъг и сложен процес, доста често обречен на неуспех?


Всяка една процедура е специфична сама за себе си и крие много подводни камъни. Най-важното е доверието между клиент и консултант. От старта на процеса по подготовка на дадено проектно предложение, ние извървяваме целия път заедно с клиента – от неговата идея през кандидатстването, управлението и до отчитането. Проблемите, които се срещат при всеки един проект, могат да бъдат разнообразни, но не и неразрешими. Затова цялата проектна идея се разглежда от самото начало, изработват се концепция и план за управлението, за да не настъпят в бъдещ етап сериозни пречки и неприятни изненади по време на нейната реализация. Нашата задача е максимално добре да подготвим проектните предложения и всяка една фирма, която ни се е доверила, да получи финансиране.


Отличително в дейността на „Еко Глоуб“ е, че ние не искаме предварително заплащане за подготовка на проектите и очакваме нашето възнаграждение едва след одобрението на проектното предложение.


Можете да се свържете с адв. Биляна Тончева за повече информация на телефон: 0894698048, или мейл адрес: biliana@tonchevapartners.com, както и да ни посетите на сайта: https://ecoglobe-bg.com/ и в гр. Видин на адрес: ул. „Търговска“ № 9.


Последвайте страницата във Фейсбук за актуална информация: Европейски проекти за бизнеса Еко Глоуб.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50