Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристина Патрашкова представя "Въпреки всичко" в Козлодуй

Снимка: Фейсбук

Известната българска журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата" на среща с читатели в Козлодуй. Това е вторият северозападен град след Враца, който авторката ще посети по повод излизането на книгата. Поканата ѝ отправят от местното читалище, но както Кристина Патрашкова сама казва, гостуването ѝ в българския Северозапад е продиктувано и от специалното отношение, което има към този край. 

"Интересът ми не е случаен, имам сантимент към този район, тъй като моите родители са от този край. Майка ми е от Лом, баща ми е от едно прочуто, много известно село в този район, което се казва Златия. И неслучайно аз харесвам този край, и неслучайно Йордан Радичков, който също се е родил в едно село Калиманица, което за съжаление впоследствие става дъно на язовир, ми е един от любимите писатели. Мисля, че цялото негово творчество пресъздава много особения свят на хората, които живеят в Северозапада, които имат едно много особено въображение, специфично чувство за хумор, поглед към света, който почти граничи с митологичното. Много интересни и мъдри хората живеят там. Това е едната причина, другата причина е, че организаторите на премиерата от Козлодуй, от местното читалище, бяха много настоятелни и аз не крия, че имам покани от много други градове в България, включително ще представя книгата следващия месец в Българския културен институт в Рим, а през май - в Лондон, и въпреки това пренебрегнах останалите покани, които са от доста по-големи градове, и с най-голямо удоволствие в петък, от 18:00 часа ще гостувам в читалището в Козлодуй." 

В книгата си Кристина Патрашкова е събрала очерци и интервюта с 16 от най-големите български писатели преди 10 ноември и след това. Сред тях са Богомил Райнов, Любомир Левчев, Николай Хайтов. Неслучайно място в нея намира и Йордан Радичков. 

"Пиша за хора, които познавах покрай моята журналистическа професия, дори се бях сближила с много от тях. Мисля, че най-ценното в книгата са портретите, които правя, портретите, които са в първо лице, като, разбира се, публикувам и интервюта с тях, защото, за съжаление, смятам, че паметта за всички тези големи автори леко избледнява. Радичков беше от хората, които имах шанса да познавам, дори да познавам доста добре. Спомням си, че бях още ученичка, когато той ми подари една книга с някои от неговите пиеси, най хубавите му пиеси - "Януари", "Суматоха", "Опит за летене", и аз в онези години мечтаех да стана актриса. Такъв е и надписът, такова е посвещението на Радичков: "На Кристина! Да стане актриса!". Добре, че това не се случи, защото не мисля, че това беше моето поприще. Но той беше един изключително интересен човек, невероятен мъдрец, който говореше сладкодумно и същевременно той можеше да ти разказва за врабчета, за врани, за лисици, а същевременно говореше за хора. Просто неговите разкази бяха много метафорични, той беше много различен от всички останали писатели. Неслучайно негови пиеси като "Опит за летене" са поставяни дори в Щатите и дори американците успяха да разберат този манталитет, не само на северозападния човек, на човека въобще. Така че той съвсем неслучайно е включен в книгата."

"Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата" не е само книга за значимите български писатели, а за моралния избор, който стои пред всеки човек, каза още Кристина Патрашкова. 

"Аз пиша за писателите в годините на цензурата, но на практика всеки от тях е имал избор - дали да бъде със силните на деня, или не, и това е тема, която е вечна. Това е тема, която съществува и днес и тя не касае само хората на изкуството, писателите и талантите, тя се отнася до абсолютно всеки човек. Защото всеки от нас днес е изправен и винаги ще бъде изправен пред такава дилема дали примерно ти да направиш компромис с някакви свои принципи, за да се издигнеш например в професията, да получиш по-добра заплата, или да държиш на принципите си, но да търпиш негативи.."

Срещата с Кристина Патрашкова и книгата "Въпреки всичко" е този петък, 29 март, от 18:00 часа в читалище "Христо Ботев" в Козлодуй.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50