Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Габриела Стойчева: Когато в столицата постановките са в бараки, във Видин решават да има театър

4
Снимка: Радио Видин

В "Памет нашенска" се връщаме 145 години назад към началото на театралното дело във Видин и наследството, което ни оставя сценичното изкуство.  

Само година след Освобождението е създадено Благотворително театрално дружество "Вида". Негово е и решението за построяването на театъра във Видин, който се оказва и първата сграда в страната, строена специално за театър, каза главният експерт в отдела на Държавна агенция "Архиви" във Видин Габриела Стойчева. Първото сведение за началото на театралното дело във Видин е публикувано във вестник "Славянин" през 1879-а година.

"В него  се казва, че през месец декември 1879 година във Видин е основано театрално дружество. Благотворителното театрално дружество "Вида" е основано в една от стаите на старото читалище в квартал "Калето", което се намира в двора на църквата, а началото на дейността си поставя в старото помещение на гимназията в същия квартал по време на един благотворителен бал. Средствата, събрани от представлението още на следващия ден се раздават на бедните. Първото представление на дружеството е в рисувалния салон на гимназията на една импровизирана театрална сцена, изградена от дървени скелета с наредени върху тях дъски с платна отстрани, които изпълняват ролята на кулиси и бял чаршаф за завеса. По-късно представленията продължават в "Народното кафене" в Боляровата махала, където е изградена постоянна сцена със суфльорница."

Година след създаването си, театралното дружество във Видин наброявало 60 души. 

"Когато всички са загрижени за материалното си обезпечение и в страната няма нито помен от театрална нужда, когато дори и в столицата продължават да се играят театрални пиеси в разни бараки, идеята на видинската интелигенция да бъде построен специален храм на музата във Видин, е не само изненадваща, но и много рискована. При това не трябва да се забравя, че не може да се очаква никаква подкрепа от държавата."

Събирани са средства от дарения и благотворителни представления.

"За това начинание средствата се събират повече от 10 години. За построяването на сградата не са достатъчни набраните средства. Затова Общината отпуска сума в размер на 8 хиляди лева, но те отново не достигат и когато през 1889 е договорен и заем с Българска земеделска банка, парите за строежа са осигурени и началото се поставя през 1890-та година."
Протокол от заседание на Видинския градски общински съвет от 1890 г., с което се взема решение на театралното дружество да бъде отстъпено мястото, на което е построен театърът
Сградата е построена за няколко месеца, а Театралният комитет решава откриването да е в самото начало на 1891-ва година.   

"Тук обаче става скандал, който коства службата на най-ревностния деятел на строежа на театъра Димитър Балев. Известен брой от силните на деня - кмета, народни представители и други политически симпатизанти, настояват откриването на театъра да стане със специални покани за известен брой посочени граждани. Недоволен от това предложение, Балев се обява против него и предлага откриването да стане по тържествен начин с участието на цялото гражданство, с което да се даде истински народен характер на делото. В последствие Димитър Балев е уволнен от служба, но по ирония на съдбата същият Балев се явява и спасител на театъра. Големите задължения към частни лица, останали след изграждането на театъра не могат да бъдат платени и театърът е обявен за продан за сумата от 10 000 лева. Тогава в качеството си на кмет Димитър Балев откупува театъра за сметка на Общината и го спасява веднъж за винаги за театралните нужди на гражданите."

Това е първата сграда в България, построена специално за театрални нужди. 

"Проектирана е от немски архитект. Името му не е известно. Първоначалният вътрешен изглед на залата наподобявал Миланската скала по своето разположение с ложите и галерията. Местата в ложите били разположени амфитеатрално. Първоначалният вътрешен изглед на залата наподобявал Миланската скала по своето разположение с ложите и галерията. Покривът на театъра бил стъклен, осветлението с газови лампи, а отоплението с две големи печки."

Когато в града още нямало електричество, представления се играели на дневна светлина. 

"През 1919-а година във Видин се установява професионална актьорска трупа от 19 драматични актьори, начело с режисьора Панталей Хранов, към който се присъединяват девет души местни актьори - любители. През 1953-та година театър е одържавен и до 1968-а година носи името Народен театър Видин. В последствие става само Драматичен театър - Видин, а през 1972-ра година е наречен на името на Владимир Трандафилов. 

През годините наследство оставят актьорите, които са играли на сцената на първата театрална сграда в страната, каза директорът на Общински драматичен театър "Владимир Трандафилов" Кирил Кирилов.

"Това, което остава Видинският драматичен театър, са духовността, културата и безброй творци на българския театър и кино, които са минали от тук. От тук са минали едни от най, най-големите имена в българския театър. От тук са тръгнали. Някои са играли известно време, на други е преминал почти целият творчески път на тази сцена. Мога да цитирам няколко от големите имена, които са били. Започваме от Иван Димов, Константин Кисимов, Спас Джонев, Роза Попова, Надя Гълъбова, Жана Жендова, Христо Куновски, Димитър Манчев, Венцислав Кисьов, Иван Балсамаджиев, Иван Григоров, Мара Чапанова, Атанас Въжаров, Димитър Грънчаров, Панайот Янев, Христо Курдов, да не изпускаме имена, защото аз не мога да ги запомня всичките.  


Спомням си дори като студент мои преподаватели даваха за пример една постановка на Леон Даниел, направена на тази сцена "Ромео и Жулиета". Венцислав Кисьов играе Ромео. Жена му Калина Попова играе Жулиета. Тук на тази сцена пламва истинска любов. Влюбват се, женят се....Такива имена са минали оттук, големи, които след това са дали още много на българската култура в други градове, в други населени места. За нас това е огромна гордост. Опитваме се да продължим тяхното дело, доколкото можем." 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Библиотеката - вълшебно място през лятото

Летният сезон е в разгара си - децата не са на училище, а родителите търсят как да разнообразят ежедневието им в горещите дни.  Чудесна алтернатива са   заниманията, които организират от Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин .   Повече за дейностите и за клуба "Да плетем заедно", превърнал се в любим на децата, разказа..

публикувано на 07.07.25 в 15:50
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Здравословните граници - ключът към пълноценни връзки и вътрешен мир

Днес ще си говорим за здравословните граници. Както в личните, така и в професионалните отношения, здравословните граници са изключително важен елемент за да поддържаме психическото, емоционалното и физическото си благополучие. Те представляват невидими линии, които очертават до каква степен сме готови да се ангажираме с другите, какво поведение..

публикувано на 07.07.25 в 15:00

Започва кандидатстването за прием след седми клас

От утре започва кандидатстването за прием в професионалните училища и профилирани паралелки след завършено основно образование. От област Видин на национално външно оценяване са се явили 537 седмокласници. Те могат да кандидатстват за обявените места за държавен план-прием в 16 училища, в 9 профилирани и 16 професионални паралелки, каза..

публикувано на 07.07.25 в 13:01

Георги Еленков: Нужна е цялостна реформа на системата за детското правосъдие

Случай на детско насилие, видеозапис от който беше разпространен в социалните мрежи, предизвика протести във Видин.  Той отново поставя на дневен ред болезненият въпрос за българската система за реакция срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, коментира Георги Еленков от "Национална мрежа за децата" ,  обединение на..

публикувано на 07.07.25 в 11:12

"Неделник" от 06 юли 2025 година

Сигурно вече мислите за отпуски, море, планина или за друго любимо място за почивка. Аз пък все още мисля за  „Неделник“ . Днес ви потяпам в нещо шарено и пъстро. От Берковица до Враца. В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс „Аз съм българче", а той е част от проявите от инициативите в  Берковица  за официалното..

публикувано на 06.07.25 в 17:15

"Не съм достоен да влезеш под покрива ми"

Намираме се в Четвърта неделя след Петдесетница , в която си припомняме за великите благоволения на Бог към падналото човечество и се усилваме в любов към Него и Неговото Евангелие. "Господ е казал: " Аз съм вратата: който влезе през Мене, ще се спаси и ще влезе, и ще излезе, и паша ще намери" /Иоан 10:9/. Но малко са хората, които..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

10 години "Събота вечер" в ефира на Радио Видин

Едно от най-устойчивите и обичани вечерни предавания на Радио Видин – "Събота вечер" – навършва 10 години. Специалното юбилейно издание ще бъде излъчено на 5 юли, събота , веднага след новините в 20 часа.  Автор и водещ на предаването от самото начало е Валери Димитров , а "Събота вечер" е част от авторската линия на радиото – " Свободна..

публикувано на 04.07.25 в 16:50