Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С шегата шега не бива

Снимка: Pixabay

1 април не е официален празник, но всички днес отбелязваме Деня на хумора и шегата. Днес внимаваме да не ни излъжат и в същото време гледаме ние да излъжем. Кой лъже най- много? Попитахме видинчани:

"Може би децата, така ми се струва... Не мога да Ви кажа със сигурност, ама всички лъжат. В един или друг момент, дали благородно, или не всички лъжат понякога... Даже сложете телевизиите, че ни лъжат на първо място... Хората от БФС, на първо място, после хората от Народното събрание... Сега е актуално, че на политиците не вярваме най- много. Защото това, което обещават не изпълняват... На политиците. Няма друг кой... Според мен политиците... Ловците, рибарите те не лъжат, те просто се хвалят... Дали е лъжа, дали е манипулация, но общо взето политиците и управляващите... Ония там, къде сега избори правят. И искат да спестят 100 милиона, а харчат милиарди..."

Шегата е изненада, резултат, който не очакваме. Смехът, веселбата стават от тези изненади. А всъщност, за да се изненада човек може малко да е преиначена действителността. Хубаво е да има ден на шегата, защото смехотерапията е доказан факт, че лекува, каза психологът Катя Райчева.

"Българите свързваме деня на шегата с някаква безобидна лъжа, майтап. Не си разказваме вицове, ами си правим лъжи. Подвеждаме някого, иди там погледни и нещо и после се смеем на негов гръб, защото той се хванал на лъжата. Защото не се сетил, че е 1 април. Което от психологична гледка на никого не му е хубаво да му направят такова нещо. Никой не се чувства добре. Лъжата уронва човешкото достойнство. Лъжата, дори най- безобидната кара човек да се чувства зле. Тъп и ограничен, че не е разбрал и се е подвел. Но, в България си прощаваме лъжите на 1 април..."

Демокрацията в България, разбирана като народовластие е в тежка криза. В криза е, защото за тези около 30-ина години се подмени политическото представителство и от представителство на интереси на ляво и на дясно започна едно представителство и гласуване на хората по симпатии и по обещания. После тези обещания се оказаха, че са доста далече от действителността. Хората се разочароват, постепенно доверието в институциите спада, постепенно участието на българските граждани в народовластието и в демократичния процес отслабва, ниска избирателна активност, появяват се нови и нови спасители с много гръмки обещания, коментира защо се стигна до нови предсрочни избори Михаил Миков- юрист, дълги години народен представител, председател на 42-ото Народното събрание, бивш председател и на БСП. 

"Очевидно е, че хората не вярват много, защото избирателната активност е най- ясното доказателство за това. Очевидно, че изборите се превръщат в участие на много малка част на българското общество, на хора, които имат някакъв интерес от участие в управлението или пък вярват на невъзможното. Вярват на обещания, които сериозно се тиражират през медиите през социалните медии. Механизмите за облъчване на избирателите са много развити в модерното общество... Въпросът за почтеността да не лъжеш е личен въпрос. Той се формира в детството, семейното възпитание, в училище, в живота. За съжаление нашето общество изхвърля отгоре на върха хора, които не ценят думата. Които в името на властта са готови да излъжат. Ето това е големият проблем. И има обратния ефект, хората все по- малко вярват на обещанията. Дори тогава, когато им се казва истината...", смята Михаил Миков.

Когато става дума за 1 април нещата имат различни измерения. Много сериозни истини се казват точно на шега, защото в шегата има деликатност, има неща, които са свързани с това да разбереш каква е емпатията или рефлексията на човека срещу теб, каза писателят и общественик от Монтана Мартен Калеев

"Достатъчно е да пуснете телевизора и веднага ще видите срещу себе си един брутален, алчен и интелектуално немощен елит, който не разпознава посоките на света и очакваме от него той да ни посочи вярната. Нали самият Фуко някога е казал, че човекът е скорошно откритие. Да де, ама скорошното откритие на човека не е започнало с това, че той е излъгал."

Мартен Калеев приема лъжата на 1 април само в посока закачка, която да подобри нашето настроение. 

"С шегата шега не бива. Трябва нещо много добро. И не трябва да се пробваме да провокираме негативизъм в неща, които са изконни. Това е семейство, това е дете, това е родина, това е кауза, национална кауза", допълни Мартен Калеев.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00