Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на ромите

Снимка: ЦМЕДТ “Амалипe”

Днес 8 април е Международният ден на ромите. В тази връзка десетки училища, образователни медиатори и доброволци в мрежата на Център Амалипе в цялата страна ще отбележат 8 април. Тази година той се отбелязва под мотото "Единни, но различни". А защо точно на 8 април отбелязваме като Международен ден на ромите и защо е важно да го отбелязваме? 

На 8 април се отбелязва провеждането на първия Международен ромски конгрес, започнал именно на тази дата през 1971 г. в Лондон. Той приема няколко ключови за съвременната ромска идентичност символи:

Ромското знаме: 

Днес то е добре известно - синята и зелената ленти (символизиращи синьото небе и зелената трева) и червеното индийско колело ,,чакра“ (символизираща индийския произход на ромите и дългия път до Европа). Именно участниците в Първия международен ромски конгрес решават, че това ще бъде ромското знаме ( преди това са използвани и други варианти).

Химнът на ромите: 

Песента ,,Джелем, джелем“ (,,Бродих, бродих“). Песента е добре известна на ромите на Балканите ( популярна е и в България) много преди конгресът в Лондон. Един от неговите организатори, сръбският ром Жарко Йованович, авторизира/ променя текста, за да включи в него спомена за ,,Черните ескадрони“ и времената на Холокоста, както и отварянето на пътищата пред съвременното ромско движение. Именно този текст е приет като ромски химн.

Апелът към всички правителства, държави и организации да използват името ,,роми“ вместо ,,цигани“, ,,gypsies” и т.н.: 

Всъщност името ,,роми“ буквално е ,,избрано“, тъй като и тогава, и днес в Европа живеят множество ромски групи, някои от които използват други самонаименования (синти, кало, беаши/рудари и ред други). Това е важна особеност на съвременната ромска идентичност - тя не отрича, а включва множеството идентичности на различните ромски групи.  Затова Европейската комисия, Съветът на Европа и множество други международни организации използват името "роми" като събирателно (umbrella term).

Призивът “Opre Roma”:

Той се превръща в универсален апел на ромското движение, чийто превод не би следвало да е буквален, а по-скоро да е “Събудете се, роми“.

Колко е важен празникът за всички обясни  Валери Ангелов - експерт развитие на местната общност в Център "Амалипе":

"Този ден не е насочен само към ромите, а като цяло трябва да бъде отбелязан в цяла България. Център "Амалипе" отбелязва деня в много общини в страната. Включват се образователни медиатори, учители, деца, родители и всички които желаят. Ще бъдат пуснати цветя в реки в памет на 500 000 загинали роми по време на Холокоста. Ще има и редица други прояви.Трябва по - често да се обръща внимание на ромите защото живеем заедно.", обясни Валери Ангелов.

От Северозападна България в отбелязването на Международния ден на ромите се включват основното  училище в село Раковица, област Видин, както и тези от селата Крушовица и Добролево в област Враца. 

В училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица събитията по този повод ще са утре, разказа образователният медиатор Ивета Иванова:

"Събития ще има от 8 до 12 април. Ние ще отбележим деня с пускане на цветя в нашата река. Ще изготвим табло с информация за Холокоста. Ще гледаме българския документален филм "Ром Кихот", който е от 2013 година."

В село Крушовица в община Мизия денят на ромите ще бъде отбелязан съвместно с училището в село Селановци. Празникът започва утре в 11 часа, обясниха от ОУ "Никола Вапцаров" в оряховското село Селановци:

"Всяка година училището отбелязва по различен начин Международният ден на ромите. За първа година гости ще ни бъдат децата от село Крушовица. Те ще се включат в програмата ни, която започва в 11 часа."

Опитите на ромите в отделните държави, както и на европейско/международно ниво, да се самоорганизират започват много преди 1971 г. България е една от първите държави, в която ромите създават организация - още на 19 декември 1905 г. като реакция срещу отнемането на избирателните им права през 1901г. След Втората световна война, тези усилия стават по-интензивни и добиват пан-европейски характер. 

Ромското движение не започва на 8 април 1971 г., но това е ключова дата и именно затова 8 април е Международен ден на ромите. Тъй като спомена за Ромския Холокост и усилията за неговото признаване е един от важните фактори, довел до конгреса в Лондон, на 8 април почитаме и паметта на избитите половин милион роми по време на Втората световна война. Всъщност, 2 август е официално признат от Европейския парламент като Ден за възпоменание на ромския холокост, но е прието почит да се отдава и на 8 април.

По публикацията работи: Екип на Радио ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09