Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старите къщи в селата - прозорец към миналото

Снимка: Зорница Мартинова



За мнозина старите къщи и архитектурата в селата представляват не само исторически паметници, но и важна част от културното и естетическо богатство на общностите. Въпреки това, много от тези сгради се изправят пред заплаха от разрушаване и забрава. Тези сгради са живи свидетели на миналото ни - отразяват начина на живот, традициите и културата на хората в различните области. Смело можем да кажем, че са пазители на историческата памет и важни източници за изучаване на миналото. 

Впуснати именно в изучаване на това минало са и няколко млади ентуасиати, не само с чувство на задължение към миналото, но и с чувство за инвестиция в бъдещето. Тръгнали по следите на старите къщи в страната, областта и по-конкретно във видинското село Ново село са Надежда Сучева, Елена Стойчева и Десислава Тодорова. На 13 април, събота, те ще проведат среща-дискусия по темата, а събитието е част от проекта "Архитектурни съкровища на българските села - Презентация". 

"Проектът "Архитектурни съкровища на българските села" започнахме с моята колежка Надежда Сучева, която също е архитект, преди около две години... Старите сгради за нас са много ценни, намираме ги за красиви, пък всъщност постепенно изчезват поради различни причини. Много села са обезлюдени, няма хора в къщите или пък хората правят различен тип ремонти, които заличават детайлите на сградите. Така в партньорство с "Фабрика за идеи" тогава и с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура", ние успяхме да направим пътуване в Търновско, Врачанско и Видинско, за да заснемем къщи в няколко села, след това направихме уебсайт Ruralheritage.bg, може би най-точно преведено е "извънградско наследство". Ние се фокусираме върху архитектурата на селата."

Елена Стойчева се запознава с Видинския край покрай програмата "Резиденция баба", обхванала няколко села в района. Така през 2020 година тя за пръв път идва в Делейна, където живее и опознава селото в продължение на месец.

"Свързах се с хората и много заобичах този край, културата, начина, по който хората общуват - има много хумор, много позитивизъм, въпреки цялостното обезлюдяване на района и обичам да се връщам. В Ново село пък снимахме преди две години за нашия уебсайт. Там ни водеше арх. Румен Джагаров, който също вече е познат и в медиите с това, че реставрира по много хубав начин една стара къща - плетарка, в която иска и да живее. Той ни разведе тогава из Ново село и сега отново ще участва в нашето събитие."

Важно е да отбележим, че запазването на старите къщи не е само въпрос на консервация на материални структури. И на това трябва да се обърне особено внимание. Защото местната идентичност се таи именно в тяхната уникална атмосфера. Къщите, специално във Видинско, са изградени с уникални техники и материали, които са предавани от поколение на поколение, но за съжаление към момента са единици тези хора, които пазят спомените за основното им изграждане. 


"В толкова много села се крият тези архитектурни съкровища, опасността да ги загубим в най-скоро време си я има. Това е нещо, за което не се говори много напоследък, особено за къщите от тези периоди на 20-те, 30-те години... Изключително ценно е да си говорим на тези теми, затова искаме да поканим на събитието всички заинтересовани от района на Видин, тази събота, в 17:30 часа, в читалището в Ново село, за да може да се съберем и който вижда също като нас нещо ценно в старите къщи, да поговорим, защото наистина си е предизвикателство, въпросът за опазването им е много сложен."

Гости на проявата ще бъдат две дами от платформата за събития "Естетика" - Белла Антова и Зорница Мартинова. Те ще представят изложба от снимки на стари селски къщи. Как се случва обаче всичко, обясни Белла Антова:

"С Елена се видях още на "Резиденция Баба", когато имах събитието в Синагогата... От социалните мрежи се запознаваме, защото споделяме общ интерес, аз им казах, че имаме снимки, те ни поканиха да си ги презентираме. Споделяме обща страст не само към архитектурата, но и по-специално към селските къщи, съответно аз имам повече наблюдение над къщите във Видинския район и особено във влашките села. Много отдавна, това си е моя идея, със Зори, фотографа, с когото работим, да направим нещо, посветено на тях - дали ще е изложба или просто дигитално да ги документираме. И в такъв разговор с Елена се оказва, че те ще са в Ново село на 13 април и защо да не се включим в тяхното събитие."

По темата за запазването на старите къщи в селата, защо не помислим и в друга посока? Реставрираните стари къщи имат огромен потенциал да бъдат привлекателни туристически дестинации. Могат да бъдат превърнати в музеи, арт галерии, места за обществени събития и различни по тип центрове. Но дори и да не бъдат такива, спокойно могат да удължат живота си, стига да има кой да спомогне за това. Трябва да се обърне повече внимание, да се положат повече усилия за запазване на тези уникални сгради.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46