Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Здравко Димитров: Иманярството у нас не е ликвидирано

Снимка: Красимир Каменов


Въпросът с иманярската дейност никъде на територията на нашата страна не е напълно решен. Това каза по повод установените преди седмица незаконни разкопки в зоната на Рациария доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН и научен ръководител на археологическото проучване на античния град, намиращ се в землището на видинското село Арчар. Археологът поясни, че при извършването на подготвителни дейности за рехабилитацията на пътя за село Държаница са разкрити археологически ценности, в които са установени иманярски действия. По думите му, на мястото се извършва археологическо наблюдение, предстои спасително проучване. 

"Това е един много спешен проект на Община Димово, която започна рехабилитацията на пътя от Ботево, Арчар до Държаница. По време на почистването са разкрити някои комплекси, където имаше регистрирани иманярски намеси. Сега полицията работи по случая и вече са поели ангажимента напълно да опазват обекта и целия процес на строителството, при който се откриват археологически ценности и обекти. Сега щетите не могат да бъдат установени, тъй като трябва да се премине към следващия етап на прочуването. В момента покрай тези подготвителни дейности по проекта се извършва археологическо наблюдение, което ръководи колегата Иво Цветков от РИМ - Видин, след което там, където има археологически обекти, през следващия месец ще преминем към спасителни проучвания и тогава вече ще бъдат проучени и тези няколко съоръжения, където ще се установи дали има някакви сериозни нарушения, или пък това са стари гробници, ограбени още в Античността. Засега не можем да сме наясно какво точно се е случило. Но при всички случаи новината е, че дори покрай едно такова обикновено строителство на малки междуселски пътища, Рациария е толкова богата на археологически структури, че е необходимо да се извършват наблюдения и спасителни разкопки и ще се разкрият много обекти, които досега не са били известни. Това се случва на запад от банята, която работим ние през редовната кампания, която ще бъде проучвана и тази година. Така че тепърва ще проучваме там, където текат подготвителни дейности за рехабилитацията на пътя за Държаница."

По отношение на охраната на Рациария и разкритите край пътя археологически структури, доц. Димитров обясни, че са взети необходимите мерки. 

"Това, което извършва в момента полицията в Арчар, е напълно достатъчно. Те са включили цялата зона на запад от обекта, именно по този проект са включили в маршрутите, които охраняват денонощно. Така че на този етап охраната и опазването на паметника от органите на МВР е напълно гарантирано. Вероятно става въпрос за някакъв еднократен пропуск, когато това нещо се е случило."

Доц. д-р Здравко Димитров коментира също, че проблемът с иманярските набези не е напълно решен в страната. 

"То се случва в цялата България, никъде на територията на нашата страна въпросът не е напълно решен и винаги могат да се очакват такива неприятни изненади, както в рамките на регламентираните и вече с определен статут и граници археологически обекти, така и на места, където се провежда някаква строителни дейност и се откриват инцидентно археологически паметници, е необходимо да има пълно внимание от страна и на общинските власти, и най-вече на полицията, тъй като интерес, засилен, към тези ценности от страна на такива индивиди, които ние наричаме иманяри, те са си обикновено престъпници, непрекъснато има, това не е проблем, който е ликвидиран в България. Така че може да се очаква не само тук, при нас, а и на много други места в страната."
 
Поне четири месеца ще продължат редовните археологически проучвания тази година в Рациария. Освен това обектът ще бъде посетен от участниците в Седмата конференция за дунавските провинции на Римската империя, домакин на която ще бъде Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00