Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде е сега космонавтиката и какво е мястото на България на космическата карта?

12 април - Международния ден на първия полет на човек в Космоса

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН

На 12 април отбелязваме Международния ден на първия полет на човек в Космоса - Юрий Гагарин. Неговият полет се случва през 1961 година. Къде е сега космонавтиката и къде е България на космическата карта? Отговор на този въпрос търсим от д-р Светослав Александров, създател на сайта Космос.бг.

"Напоследък се забелязва сериозна активност, каквато не е виждана от епохата на космическата надпревара от 60-те и 70-те години. Даже е по-голяма тази активност, защото участват повече държави и повече частни фирми. Най-активен в това отношение е Илон Мъск. Има засилен интерес и към изучаване на Луната. Най-вече кацанията, които осъществиха САЩ, Индия и Япония. Следващия месец пък китайците ще вземат за първи път проби от обратната страна на Луната. Активността се засилва с огромни темпове... Българите смятат, че след двамата космонавти, които сме имали по време на социализма, едва ли не космонавтиката е приключила. Това не е така. Изучаването на Космоса не е само изпращане на космонавти в орбита. Например днес в орбита около Марс продължава да работи прибор, построен от Института по космически изследвания... Леко-полека в България се учредява и частен космически сектор. Една особено активна компания в България наскоро отбеляза, че през тази година ще започне да произвежда по 10 изкуствени спътника на месец... Всички обаче сигурно чакат да разберат кога ще има нов български космонавт. Смятам, че така възможност има, защото има достатъчно заможни българи, които могат да си го позволят... Ако човек няма възможност да си плати билета, то има фондации, които финансират такива мисии и това е още една възможност. Въпрос на време е...", обясни д-р Светослав Александров.

Освен че днес отбелязваме 63 години от полета на първия човек в Космоса, преди два дни отбелязахме и 45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов, а вчера и 60 години от първия презокеански полет на българската авиация. 

Първият презокеански полет на Българската гражданска авиация е изпълнен на 11 април 1964 г. с нововъведения в България въздушен лайнер "Ил-18". Полетът от София до Лима, Перу, е осъществен от екипаж в състав Иван Иванов - главен пилот, Андрей Иванов - командир на самолета, Йордан Песаров - пилот, Павел Игнатов - борден инженер, Серафим Колчев - борден радиотелеграфист, Тома Тодоров - щурман, Господин Господинов - щурман, Мария Иванова и Славка Григорова - стюардеси, Петър Петров - наземен инженер по двигатели.

Дължината на полета е 16 123 км. Поради тежестта на презокеанския полет, съветските авиоконструктори не дават съгласието си за неговото изпълнение. Ръководството на българската авиация поема риска. След излитането си от София самолетът каца в Париж, за да вземе френски пътници, след което се отправя за Лима. Поради ограничения от производителите, се налагат междинни кацания в Казабланка (Мароко), Дакар (Сенегал), Ресифе (Бразилия), Асунсион (Парагвай).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15