Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчелар: Секторът изживява най-тежките си години

Снимка: Радио Видин



Нормално са презимували пчелите в региона, не се отчита завишена смъртност. Топлата зима и климатичните промени се отразяват на живота на пчелите, които са твърде приспособими към всякакви условия. Това каза в "Земята, която ни храни" Петър Младенов, председател на Общинско пчеларско дружество “Димитър Балев” във Видин. Според него именно в такива моменти решаваща е ролята на пчеларите, които трябва да отреагират адекватно, за да подпомогнат пчелните семейства. От грижите рано напролет зависи  доброто им здраве и как ще потръгне новата стопанска година:


"... Пчеларството е зависимо от природоклиматичните условия. В учебниците като необходимо условие за успешно иззимуване се казва, че трябва зимата да е студена. Последните години промените в климата показват, че пчелата е приспособимо насекомо и успява да презимува при всякакви условия... Пригажда се, но тук е и мястото на пчеларя да отреагира на новите условия и когато е необходимо да помогне... Проблемно е отглеждането, но все пак ние затова сме се захванали с този бизнес, за да можем не само да се  възползваме от благата на пчелите, но и да реагираме по начин, по който да успеем да запазваме популациите и да ги вкараме в добра кондиция... Каквото направим в близките дни - това е... Винаги съм подчертавал, че пчеларството е истинско рано напролет и късната есен, когато се правят важни мероприятия- сега се подготвя стопанската година, а късна есен се работи за осигуряване на успешно презимуване..." 

По думите на пчеларя годината е приключила успешно откъм добиви, но в момента секторът изживява най-тежките си години..

"На първо място е ниската цена и като се имат предвид високите разходи- това поставя пчеларите на сериозен кръстопът и много хора са склонни да променят бизнеса и да напуснат сектора... Всеки бизнес се регулира и саморегулира... Промените в климата не влияят добре, но в сектора ще останат хора, чийто мотив е любовта към пчелите..." 

Според Петър Младенов помощта, която се отпуска заради негативите от войната в Украйна не покрива направените разходи и няма да реши проблемите в сектора:

"Една адекватна цена на продукта осмисля бизнеса, но темата е дълга... Да видим какво ще се случи в близките година- две, тогава ще се реши дали наистина в България ще остане пчеларство или ще е любителско, с по кошерче-два в градинките, които да опрашват дръвчетата и ако дадат 10 бурканчета мед- добре...." 

Заради ниската изкупна цена и високите разходи пчеларите са на кръстопът, а някои от тях се отказват и спират дейност. Каква е ситуацията в региона? 

"Нямам наблюдение, има причини от битово естество- възрастни хора, които нямат потенциал да отглеждат, но когато се срещаме с колеги, това е единствената тема, която обсъждаме- какво правим оттук насетне... Намаме отговор, продължаваме, но повече на мускули... Хората с по-малко пчелни семейства, до стотина, бързо се отказват, това естествено, защото когато се занимаваш с по-голям обем, тогава можеш да посрещнеш и по-големите разходи, но калкулираш по-малка печалба. Хората с по-малко семейства имат същите разходи, но печалбата им е нулева - няма смисъл човек да влиза в един разход, който е необоснован..." 
Сред проблемите в сектора се нареждат и несъвършенствата на електронните системи, които често затрудняват работата на пчеларите. От няколко години работи и Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните дейности, в която земеделските производители са длъжни да публикуват дати и часове на провеждане на пръсканията. И тази система не оправдава очакванията на пчеларите, коментира Петър Младенов:

"Тя е недомислица. В момента е активният сезон, когато арендаторите третират посевите си, но съответната наредба изобщо не се спазва, пръска се в активната част на деня, по време на цъфтеж... Не винаги има и съобщения от арендаторите... Хубавото е, че ако преди четири-пет години бяхме почти на война с арендаторите, в момента нещата са близо до нормализирането, използват се препарати, щадящи пчелите, но липсва контрол..."

Вносът на мед от други страни, пръсканията, недостатъчната популярност на българския мед, са сред проблемите в сектор пчеларство, най-утежняващият обаче е катастрофално ниската изкупна цена през последните години, категоричен е Петър Младенов:

"Преди около няколко години се бяхме обединили и бяхме достигнали една относително устройваща ни цена около 5 лв /кг на едро, което даде светъл лъч надежда на бранша и доста хора можеха да си преструктурират бизнеса, да си планират нещата. За съжаление това продължи около година-две, след това цената се срина. Въпросът е, че потребителят иска и евтини хранителни продукти, за съжаление не много често се обръща внимание на качеството им. Известно е, че медът е един от най-фалшифицираните продукти, това като че ли е ефектът на бумеранга... Категоричен съм обаче, че вината не е в пчеларя, сигурен съм, че медът на всяка една баба, която е изнесла 5 буркана на кооперативния пазар, е хубав. Все пак медът и пчелните продукти са бутикови и там качеството трябва да е безусловно, отново обаче няма стройна система да се установява качеството, освен пчеларят сам и е хубавото, че много колеги го правят- плащат си пробите и на всеки клиент могат да покажат, че техният мед е качествен. Това е добра практика, която много колеги правят, за да изплуват от ситуацията, в която са попаднали... 
На колегите си Петър Младенов пожела: "Да си пожелаем щастлива, успешна година, в която здравето да е на първо място, отношенията между хората да са искрени и човечни, а пчеларството за такива като нас, които се имаме за динозаври, ще остане... Ръцете ни винаги ще лепкат от мед, восък и прополис... Дерзайте, ще преминем и през това!..." 

Има ли чуваемост на проблемите в сектора и прави ли държавата достатъчно за популяризиране на българския мед- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20