Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Иновации в действие" в час по химия

8
Снимка: Радио Видин

Нови методи на преподаване в час по химия представиха в Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков“ във Видин. Училището е включено в програмата на Министерството на образованието и науката „Иновации в действие“. В гимназията посрещнаха учители и ученици от три училища, с които си партнират - от град Ардино, от село Драгоево, община Велики Преслав и от Нова махала, община Батак. Темата на урока в часа по химия при преподавателя Галя Митова беше "Мисия - вода".

"Нашите ученици са много чувствителни на тема екология, затова и целта ни беше да представим проекти, по които работим, свързани с превенцията и съответно пречистването на водата. Тук се опитахме да използваме различни интерактивни техники, същевременно дигитални технологии и същевременно ученици обучават ученици, т.е. и деветокласниците, с които проведох този урок и дванайсетокласниците да споделят своя опит, защото по-малките винаги има какво да научат от по-големите."  

В часа говориха за свойствата на вода и съхраняването на ресурсите на планетата. Ученици влязоха в ролите на екоинфлуенсър и естествен интелект, който отговаряше на въпросите от класа. Представиха система за пречистване ва водата и показаха филм за минералния извор във видинското село Сланотрън, който ученици от гимназията са заснели.

"Използвахме няколко дидактични игри. Първата, с която започнахме беше "Заеми позиция". Имаше изречения, свързани със свойствата на водата. Те трябваше да отговарят с "да" и "не". Съответно естественият интелект оценяваше техните знания, след което използвахме и други интерактивни методи. Същевременно при представянето на проектите учениците получиха възможност и за самооценка. Същевременно дванайсетокласниците споделиха своя опит с представянето на двата проекта, свързани с водата, по които ние работим. Единият е многокомпонентен проект за създаване на робот за пречистване на българския участък на река Дунав и използването му за център за възстановяване на болни от ковид. Другият проект е "Заровеното водно богатство на Видин". Учениците съответно сами избраха да работят по тази тема."

Ученици разказаха за участието си в часа:

"За мен беше много интересен урокът. Научих много неща и наистина се замислих за бъдещето - какво може да бъде то без чиста вода. За часа се подготвихме екип от пет души от класа. Подготвихме кратка презентация с няколко проекта, които представихме... Говорихме за бъдещето, за водата в бъдещето. За първи път се замислих по-сериозно за това как да се предпазим от изчезването на питейната вода... Подготвихме проекта за отпадните води - какво са отпадните води, какви са последствията от замърсяването... Аз много се радвам, че всеки от нашия клас се интересува от бъдещето ни."

За впечатленията си от часа разказа Таня Коларова, преподавател в училището в село Нова махала.

"Впечатли ме инициативността на деветокласниците. Проектите, които представиха бяха изключително интересни." 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50