Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Иновации в действие" в час по химия

8
Снимка: Радио Видин

Нови методи на преподаване в час по химия представиха в Гимназията с преподаване на чужди езици „Йордан Радичков“ във Видин. Училището е включено в програмата на Министерството на образованието и науката „Иновации в действие“. В гимназията посрещнаха учители и ученици от три училища, с които си партнират - от град Ардино, от село Драгоево, община Велики Преслав и от Нова махала, община Батак. Темата на урока в часа по химия при преподавателя Галя Митова беше "Мисия - вода".

"Нашите ученици са много чувствителни на тема екология, затова и целта ни беше да представим проекти, по които работим, свързани с превенцията и съответно пречистването на водата. Тук се опитахме да използваме различни интерактивни техники, същевременно дигитални технологии и същевременно ученици обучават ученици, т.е. и деветокласниците, с които проведох този урок и дванайсетокласниците да споделят своя опит, защото по-малките винаги има какво да научат от по-големите."  

В часа говориха за свойствата на вода и съхраняването на ресурсите на планетата. Ученици влязоха в ролите на екоинфлуенсър и естествен интелект, който отговаряше на въпросите от класа. Представиха система за пречистване ва водата и показаха филм за минералния извор във видинското село Сланотрън, който ученици от гимназията са заснели.

"Използвахме няколко дидактични игри. Първата, с която започнахме беше "Заеми позиция". Имаше изречения, свързани със свойствата на водата. Те трябваше да отговарят с "да" и "не". Съответно естественият интелект оценяваше техните знания, след което използвахме и други интерактивни методи. Същевременно при представянето на проектите учениците получиха възможност и за самооценка. Същевременно дванайсетокласниците споделиха своя опит с представянето на двата проекта, свързани с водата, по които ние работим. Единият е многокомпонентен проект за създаване на робот за пречистване на българския участък на река Дунав и използването му за център за възстановяване на болни от ковид. Другият проект е "Заровеното водно богатство на Видин". Учениците съответно сами избраха да работят по тази тема."

Ученици разказаха за участието си в часа:

"За мен беше много интересен урокът. Научих много неща и наистина се замислих за бъдещето - какво може да бъде то без чиста вода. За часа се подготвихме екип от пет души от класа. Подготвихме кратка презентация с няколко проекта, които представихме... Говорихме за бъдещето, за водата в бъдещето. За първи път се замислих по-сериозно за това как да се предпазим от изчезването на питейната вода... Подготвихме проекта за отпадните води - какво са отпадните води, какви са последствията от замърсяването... Аз много се радвам, че всеки от нашия клас се интересува от бъдещето ни."

За впечатленията си от часа разказа Таня Коларова, преподавател в училището в село Нова махала.

"Впечатли ме инициативността на деветокласниците. Проектите, които представиха бяха изключително интересни." 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50