Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в РДПБЗН - Видин
Снимка: Радио Видин

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии, инциденти и кризи. В този брой, разбира се, влизат и пожари, транспортните инциденти и други. Не е пренебрежителен обаче и броят на природните бедствия - например регистрираните наводнения за годината са близо 70 на брой. Нека си припомним и поройните валежи през миналата година, които нанесоха сериозни щети в редица населени места в областите Видин, Враца и Монтана, сред които град Дунавци, град Берковица, села в община Враца. За щастие, жертви и пострадали нямаше, но на много места последиците върху инфраструктурата все още не са отстранени.

Знаем ли обаче как да действаме при бедствия и кризисни ситуации? 

Няколко са начините, по които населението се уведомява при възникнало бедствие или се предупреждава за предстояща опасност, обясни Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин:

"Изградена е национална система за ранно предупреждение и оповестяване на населението. Тя включва механични и електронни сирени. Разликата между тях е, че механичните се задействат чрез натискане на бутон, а пък електронните се задействат дистанционно, от Оперативен център - Видин, за да могат да предадат както предварително записано съобщение, така и съобщение на живо. Също така затова са монтирани на територията на областта 35 електронни системи, като всички общински центрове на територията на областта разполага с такива, без град Видин - това предстои. В края на миналата година бе тествана системата BG-ALERT, както всички знаем. Тя се изгражда и поддържа от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Тази система ще осигури възможност на компетентните органи да предоставят информация на населението при условия, че се е случило или се случва бедствие или извънредна ситуация. Съобщенията разпространени от системата BG-ALERT ще бъдат на български и на английски език."

Електронните системи биха могли да се използват, за да се дадат указания на населението как да действа при евентуална възникнала кризисна ситуация. Същата възможност дава и системата BG-ALERT. Необходимо е обаче при подобна ситуация хората също така да следят медиите, където постоянно ще бъде излъчване информация и указания, обясни инспектор Гузелска. 

Инспекторите по защита на населението учат децата, по време на занимания в детските градини и училищата, че трябва да имат т.нар. "раничка за бедствия". Оказва се, това е съвет, който е добре и възрастните да следват:

"Ние учим дечицата в училище, че трябва да имат така наречена "раничка за бедствия" - така им го представяме, за да бъде по-достъпно за тях. Но истината е, че това е нещо, което всички ние трябва да имаме. Можем да си осигурим предварително бутилирана вода, питейна вода - това е най-важното; може да си подготвим фенер, малко радио, батерии, допълнителни батерии за телефон, за лаптоп, за техниката, която можем да вземем със себе си в последния момент. Също така според мен лично е важно да има и добре оборудван комплект за първа помощ, който да съдържа някои специализирани за нас лекарства - ако някой е астматик, да има инхалатор със себе си, или ако някой е диабетик и има нужда от инсулин, да има подготвен инсулин... Напускайки дома, да се сетим да вземем документите..."

На територията на област Видин има тринайсет колективни средства за защита - това са инженерни съоръжения - скривалища и противорадиационни укрития, чието основно предназначение е укриване на населението при въздушно нападение от бойни и промишлени отровни вещества, радиоактивни вещества и биологични агенти. Информация за разположението на тези укрития, които популярно наричаме бомбоубежища, може да бъде намерена на интернет страницата на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (списъкa с убежищата може да изтеглите и от тук). Състоянието на намиращите се на територията на област Видин скривалища и противорадиационни укрития е сравнително добро, отбеляза инспектор Гузелска. Те се поддържат и управляват от ведомствата, на които са предоставени - от кметовете или собствениците, в случай че например убежището се намира в жилищен блок. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30