Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в РДПБЗН - Видин
Снимка: Радио Видин

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии, инциденти и кризи. В този брой, разбира се, влизат и пожари, транспортните инциденти и други. Не е пренебрежителен обаче и броят на природните бедствия - например регистрираните наводнения за годината са близо 70 на брой. Нека си припомним и поройните валежи през миналата година, които нанесоха сериозни щети в редица населени места в областите Видин, Враца и Монтана, сред които град Дунавци, град Берковица, села в община Враца. За щастие, жертви и пострадали нямаше, но на много места последиците върху инфраструктурата все още не са отстранени.

Знаем ли обаче как да действаме при бедствия и кризисни ситуации? 

Няколко са начините, по които населението се уведомява при възникнало бедствие или се предупреждава за предстояща опасност, обясни Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин:

"Изградена е национална система за ранно предупреждение и оповестяване на населението. Тя включва механични и електронни сирени. Разликата между тях е, че механичните се задействат чрез натискане на бутон, а пък електронните се задействат дистанционно, от Оперативен център - Видин, за да могат да предадат както предварително записано съобщение, така и съобщение на живо. Също така затова са монтирани на територията на областта 35 електронни системи, като всички общински центрове на територията на областта разполага с такива, без град Видин - това предстои. В края на миналата година бе тествана системата BG-ALERT, както всички знаем. Тя се изгражда и поддържа от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Тази система ще осигури възможност на компетентните органи да предоставят информация на населението при условия, че се е случило или се случва бедствие или извънредна ситуация. Съобщенията разпространени от системата BG-ALERT ще бъдат на български и на английски език."

Електронните системи биха могли да се използват, за да се дадат указания на населението как да действа при евентуална възникнала кризисна ситуация. Същата възможност дава и системата BG-ALERT. Необходимо е обаче при подобна ситуация хората също така да следят медиите, където постоянно ще бъде излъчване информация и указания, обясни инспектор Гузелска. 

Инспекторите по защита на населението учат децата, по време на занимания в детските градини и училищата, че трябва да имат т.нар. "раничка за бедствия". Оказва се, това е съвет, който е добре и възрастните да следват:

"Ние учим дечицата в училище, че трябва да имат така наречена "раничка за бедствия" - така им го представяме, за да бъде по-достъпно за тях. Но истината е, че това е нещо, което всички ние трябва да имаме. Можем да си осигурим предварително бутилирана вода, питейна вода - това е най-важното; може да си подготвим фенер, малко радио, батерии, допълнителни батерии за телефон, за лаптоп, за техниката, която можем да вземем със себе си в последния момент. Също така според мен лично е важно да има и добре оборудван комплект за първа помощ, който да съдържа някои специализирани за нас лекарства - ако някой е астматик, да има инхалатор със себе си, или ако някой е диабетик и има нужда от инсулин, да има подготвен инсулин... Напускайки дома, да се сетим да вземем документите..."

На територията на област Видин има тринайсет колективни средства за защита - това са инженерни съоръжения - скривалища и противорадиационни укрития, чието основно предназначение е укриване на населението при въздушно нападение от бойни и промишлени отровни вещества, радиоактивни вещества и биологични агенти. Информация за разположението на тези укрития, които популярно наричаме бомбоубежища, може да бъде намерена на интернет страницата на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (списъкa с убежищата може да изтеглите и от тук). Състоянието на намиращите се на територията на област Видин скривалища и противорадиационни укрития е сравнително добро, отбеляза инспектор Гузелска. Те се поддържат и управляват от ведомствата, на които са предоставени - от кметовете или собствениците, в случай че например убежището се намира в жилищен блок. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30