Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в РДПБЗН - Видин
Снимка: Радио Видин

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии, инциденти и кризи. В този брой, разбира се, влизат и пожари, транспортните инциденти и други. Не е пренебрежителен обаче и броят на природните бедствия - например регистрираните наводнения за годината са близо 70 на брой. Нека си припомним и поройните валежи през миналата година, които нанесоха сериозни щети в редица населени места в областите Видин, Враца и Монтана, сред които град Дунавци, град Берковица, села в община Враца. За щастие, жертви и пострадали нямаше, но на много места последиците върху инфраструктурата все още не са отстранени.

Знаем ли обаче как да действаме при бедствия и кризисни ситуации? 

Няколко са начините, по които населението се уведомява при възникнало бедствие или се предупреждава за предстояща опасност, обясни Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор "Превантивна и контролна дейност" в Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин:

"Изградена е национална система за ранно предупреждение и оповестяване на населението. Тя включва механични и електронни сирени. Разликата между тях е, че механичните се задействат чрез натискане на бутон, а пък електронните се задействат дистанционно, от Оперативен център - Видин, за да могат да предадат както предварително записано съобщение, така и съобщение на живо. Също така затова са монтирани на територията на областта 35 електронни системи, като всички общински центрове на територията на областта разполага с такива, без град Видин - това предстои. В края на миналата година бе тествана системата BG-ALERT, както всички знаем. Тя се изгражда и поддържа от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Тази система ще осигури възможност на компетентните органи да предоставят информация на населението при условия, че се е случило или се случва бедствие или извънредна ситуация. Съобщенията разпространени от системата BG-ALERT ще бъдат на български и на английски език."

Електронните системи биха могли да се използват, за да се дадат указания на населението как да действа при евентуална възникнала кризисна ситуация. Същата възможност дава и системата BG-ALERT. Необходимо е обаче при подобна ситуация хората също така да следят медиите, където постоянно ще бъде излъчване информация и указания, обясни инспектор Гузелска. 

Инспекторите по защита на населението учат децата, по време на занимания в детските градини и училищата, че трябва да имат т.нар. "раничка за бедствия". Оказва се, това е съвет, който е добре и възрастните да следват:

"Ние учим дечицата в училище, че трябва да имат така наречена "раничка за бедствия" - така им го представяме, за да бъде по-достъпно за тях. Но истината е, че това е нещо, което всички ние трябва да имаме. Можем да си осигурим предварително бутилирана вода, питейна вода - това е най-важното; може да си подготвим фенер, малко радио, батерии, допълнителни батерии за телефон, за лаптоп, за техниката, която можем да вземем със себе си в последния момент. Също така според мен лично е важно да има и добре оборудван комплект за първа помощ, който да съдържа някои специализирани за нас лекарства - ако някой е астматик, да има инхалатор със себе си, или ако някой е диабетик и има нужда от инсулин, да има подготвен инсулин... Напускайки дома, да се сетим да вземем документите..."

На територията на област Видин има тринайсет колективни средства за защита - това са инженерни съоръжения - скривалища и противорадиационни укрития, чието основно предназначение е укриване на населението при въздушно нападение от бойни и промишлени отровни вещества, радиоактивни вещества и биологични агенти. Информация за разположението на тези укрития, които популярно наричаме бомбоубежища, може да бъде намерена на интернет страницата на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (списъкa с убежищата може да изтеглите и от тук). Състоянието на намиращите се на територията на област Видин скривалища и противорадиационни укрития е сравнително добро, отбеляза инспектор Гузелска. Те се поддържат и управляват от ведомствата, на които са предоставени - от кметовете или собствениците, в случай че например убежището се намира в жилищен блок. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56

Видинчанинът Емо Йоцов се връща в родния град със смях без филтър

Видинчани и гостите на града ще имат възможност на 10 април, четвъртък, да се посмеят, тъй като в града ще дойде комедиантът Емо Йоцов от Стендъп Комеди Клуб София , роден и израснал във Видин.  Емо е комедиант на годината за 2024 година. Той не обича захаросаните истории. Не обича и преструвките. В стендъп комедията му няма място..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората..

публикувано на 07.04.25 в 13:13

Димитър Шонев - един от дейците на Врачанското музикално общество през миналия век (снимки)

Днес си ще си припомним живота и делото на Димитър Шонев - една личност, оставила бележита следа в музикалното общество на Враца от миналия век.  Той е роден на 13 февруари 1922 година в града под Околчица. Неговият музикален талант се е забелязвал още като е бил юноша, около 10-12 годишен, ни разказва Велик Клюнков , уредник отдел "Най-нова..

публикувано на 07.04.25 в 12:00

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29