Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Снимка: Радио ВИДИН

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше организирана съвместно с Европейския икономически и социален комитет, с гости и от чужбина, тъй като това е общ, европейски проблем, посочи Васил Велев:

"Ние сме свидетели как Европа се деиндустриализира и делът на Европейския съюз в световната икономика постоянно спада. Това не е отскоро, но напоследък се ускорява това темпо... И напускането на големи европейски компании от базовата индустрия се засилва именно поради напоследък още по-неконкурентни цени на енергията. В периода на зелен преход европейска политика е преходно гориво да бъде природният газ. У нас това се оспорваше, но вече като че ли също е прието. Цената на природния газ, обаче, на европейските борси в Европа е от порядъка на пет пъти по- висока от цената на природния газ в щатите. Това не е просто някаква разлика, това е смазваща разлика и поради тази причина и подмамени от пряка подкрепа за инвестициите в щатите много европейски знакови компании изнасят своята дейност там, а други се изнасят по посока към Китай. А за зеления преход е нужна базовата индустрия, нужни са металите, нужни са строителните материали освен енергията за производство на съответните инсталации, съоръжения. Всичко това не може да не ни притеснява предвид  факта, че в България допълнително цените са и над средноевропейските както на електроенергията, така и на природния газ. И това беше важна причина за провеждането на тази конференция. Ние настояваме на всяка стъпка от зеления преход това да бъде целта, която да е ръководна и оптимизираща всички други цел и функции- конкурентна цена на енергията."

Това може да се получи като се правят разумни инвестиции и разумни решения. Например, да се инвестира в скъпа енергия, която да има преференциална цена и тази цена чрез различни механизми да се плаща от потребителите над пазара, за да се изплащат тези скъпи инвестиции е неправилен път. 

В щатите е уреден пазарът на електроенергия, той повече прилича на това, от което ние преди време се отказахме- регулирания пазар, отколкото на нашия, свободен пазар на една стока, която е много специфична. Енергията е такава стока, която се произвежда и потребява едновременно, за да бъде балансирана системата. Системите за съхранение на енергия, първо, че не са достатъчно развити, второ- са свързани с големи загуби и затова именно стремежът е да съвпада моментът на производство с момента на потребление. Възобновяемите източници са с непостоянен график. Съответно необходимостта от базови мощности е очевидна, допълни Васил Велев.

Забавя се либерализацията на пазара за битовите потребители. Изборите отново като че ли казват своята дума, коментира Васил Велев преминаването към свободния пазар на електроенергия и за битовите потребители:

"От 1 юли тази година трябва да се либерализира пазарът на едро. Т.е. не това, което домакинствата купуват, това е пазарът на дребно... Пазар на едро е енергията, която купуват доставчиците на домакинствата, т.е. електроразпределителните предприятия, ЕРП-ата. Досега ЕРП-ата и в момента те получават енергията за домакинствата не на пазара, на борсата, а по съответни квоти и цени, които се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране, т.е. те имат фиксирана, регулирана цена, по която се снабдяват с енергия. Към нея се добавя фиксираната цена, регулирана от КЕВР за разпределение и другите мрежови такси и така се получава крайната, фиксирана цена за киловатчас, по която се снабдяват домакинствата. Това, което сега предстои от 1 юли, но по всяка вероятност ще се отложи за 1 юли следващата година, е ЕРП-тата да купуват енергията на пазара, а не да я получават на фиксирана цена."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05