Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологически проучвания сочат за по-стара история на Гушовския манастир

Снимка: Радио ВИДИН

Нови археологически проучвания на Гушовския манастир край Чипровци сочат за по-ранната история на светата обител. След извършени няколко сондажа и стратиграфски наблюдения около черква на манастира са открити множество фрагменти от стенописи с доста сериозни запазени изображения. Благодарение на стенописите и последващото им проучване е установено, че манастирският комплекс е възможно да не е от XVII век, а с много по-ранна датировка, обясни за Радио ВИДИН Мирослав Марков, главен уредник на историческия музей в Чипровци и ръководител на проучването:

"Гушовксият манастир е един от най-старите манастири от периода на Възраждането тук - в района на Чипровци... Като цяло данните, които имахме, са, че Гушовският манастир е от XVII век. Но XVII век се оказва, че е времето, в което манастирът е унищожен. То се знае и точната година - при размириците и потушаването на Чипровското въстание... Това, което започнахме миналата година, е проучване около останките на черквата на манастира. Патронът на черквата е Архангел Михаил и благодарение на проучванията имаме доста добри резултати с научните цели, които си поставихме. А именно информация, свързана с архитектурата на обекта, информация за наличието в близост на некропол, начинът на покриване на черквата, изографисване и стратиграфско проучване на околния терен... В сондажите, които направихме, бяха открити много фрагменти от стенописите на черквата и то с доста сериозно запазени изображения... Благодарение на стенописите се установи, че на база техниката на рисуване и цветовете бои, които са използвали, се касае за една много по-ранна църковна живопис и стенопис, което говори за една много по-ранна датировка на целия манастирски комплекс и конкретно в черквата."

При един от сондажите в черквата е открита и бронзова турска монета от времето на Селим II - от XVI век. Именно от този период ще се търсят данни за съществуването на манастира, допълни Мирослав Марков:

"Именно една много точно дата, от която напред трябва да търсим съществуването на черквата и манастира. В един от сондажите в черквата е открита една бронзова малка монета- турско ахче от времето на Селим II, което е с точна датировка 1564-1567 г. Тоест това е много точна година, от която напред търсим развитието и съществуването на манастира... Локализирането на некропола ще е една от основните ни цели в предстоящия археологически сезон. А също така и проучването на жилищни сгради от манастирския комплекс разположени източно от черквата. Така ще може да придобием с новите цели и задачи, които сме си поставили, една по-затворена картина, която да даде много повече резултати и данни, свързани с датировката на манастира... На база данните, които имаме от миналата година и сравнени с множество проучвания на манастира в цялата страна, основно върху стенописите, сме така сигурни, че имаме доста доказателства за това, че началната дата на съществуването на манастирския комплекс трябва да се потърси много преди XV век..."

Новият археологически сезон на обекта започва през есента. За започване на проучванията е осигурено финансиране от Исторически музей Чипровци, очакват се средства и от Министерството на културата, откъдето миналата година са финансирали работата на екипа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30