Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нека творим живот в силата на Възкресението

Снимка: www.bogonosci.bg

Втората неделя след Пасха - Томина, е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома.

"Не бъди невярващ а вярващ!" (Иоан 20:27)

Христос Воскресе!

Вечерта в деня на Светото Възкресение, както чухме от днес прочетеното Евангелско повествование, Спасителят се явил на своите ученици, които били събрани в Сионската горница и те като го видели се зарадвали. (Иоан 20:19-20). Св. ап. Тома, наричан Близнак, не бил с другите апостоли, когато дохождал Възкръсналият Христос. (Иоан 20:24) После те му казали: “Видяхме Господа”. Тома им рекъл: "Ако не видя на ръцете Му белега от гвоздеите и не туря пръста си в раните от гвоздеите, и не туря ръката си в ребрата Му, няма да повярвам." (Иоан 20:25) След осем дни Възкръсналият Христос пак се явил на учениците си в същата горница. Сега и Тома бил там. Господ му казал : "Дай си пръста тук и виж ръцете ми, дай си ръката и тури в ребрата ми и не бъди невярващ, а вярващ." (Иоан 20:27) Тома възкликнал: "Господ Мой и Бог Мой." (Иоан 20:28) Св. ап. Тома изразява своята вяра в Христа вече не само като в свой Господ, но и като свой Бог. Възкръсналият му рекъл: "Тома, ти повярва, защото Ме видя; блажени, които не са видели и са повярвали." (Иоан 20:29) Това второ явяване на Възкръсналия Спасител пред учениците си в присъствието на св. ап. Тома възпоменаваме в днешния неделен ден, наречен Томина неделя. Нашата религиозна вяра, нашата вяра в Бога, в онова, което Бог ни е открил и направил за нас, трябва да бъде пълна, твърда, непоколебима, силна, жива и действена. Да се изявява в живота, но тя трябва да бъде и разумна, а не сляпа и съградена на пясък , а изградена на камък. (Матей 7:24-27) В това именно ни убеждава случаят със св. ап. Тома.


Религиозната вяра на всеки човек е подложена на изпит, изложена е на изкушенията и колебанията, но тя в края на краищата трябва да стане изпитана вяра. Св. ап. Тома, както и другите апостоли е оставил всичко и е тръгнал след Богочовека. Нали и той е бил Негов спътник! Да, но той единствен не бил в помещението, където всички апостоли били събрани, когато Иисус им се явил. Нека се поучим от този пример. Колко рисковано е за вярващия християнин да отсъства от неделното и празнично богослужение, да не бъде в храма, в събранието на Божията Църква. Да внимаваме и да се стараем да подражаваме на първите християни. Те са постоянствали в учението на апостолите. Всички вярващи били заедно и единодушно престоявали в храма, хранели се заедно и хвалели Бога. (Деан. 2:42-47) Празнувайки неделята на св. ап. Тома, нека урокът от неговото отсъствие от Сионската горница да се запечата дълбоко в съзнанието ни и всякога, когато чуем църковната камбана за служба, да посещаваме службите в Божия храм, за да постигнем вечния живот в небесното царство. Амин.

В рубриката "Съвременна Библия" на Томина неделя ще задам семпъл и дълбоко личен въпрос: "Християнин ли съм?". Историята на Тома ще ни вдъхнови да потърсим правилния отговор. Както ще разберете, Тома бил човек, който не вярвал в абсолютно всички думи на Христос. Днес има "християни", които правят същото. Но това възможно ли е? Възможно ли е да бъдем християни, без да вярваме на всички Христови думи?

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20