Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са ползите от членството в Евросъюза за развитие на сектор "Строителство"

Снимка: Радио ВИДИН

Всички държави членки на Европейския съюз имат полза от това да са част от единния пазар и да се справят заедно с общите предизвикателства, свързани с миграцията, тероризма и изменението на климата, както и от по-конкретни неща, като по-добра транспортна инфраструктура, модернизирани и цифровизирани обществени услуги и авангардно медицинско лечение. Какви са ползите за развитието на сектор "Строителство" за Унгария, Германия и Словения от членството им в Евросъюза?

За да отговорят на предизвикателствата на нашето време, сградите днес трябва да се изграждат така, че да се пестят ресурси, процесът да е възможно най-неутрален по отношение на климата и да е с възможно най-нисък въглероден отпечатък. Новите методи като хибридната конструкция с дървени материали или използването на рециклиран бетон бързо придобиват все по-голямо значение. 

"Предизвикателствата на нашето време с климатичните промени са много важни за строителния сектор. Европейският съюз дава цели, с които да се редуцира карбоновият отпечатък и ние всички се опитваме и се мъчим да създаваме сгради, които да отговарят на тези изисквания. Много нови задачи трябва да бъдат приобщени към процеса на проектиране. И това, разбира се, не означава, че сградата ще стане по-евтина в края. Това е голямо предизвикателство, защото трябва да се отрязват разходи  от някъде другаде, така че да се направи разумен компромис и примерно, апартаментът, който си купувате все още да е продаваем. В Германия, примерно в момента има много, много изисквания, които трябва да бъдат изпълнени. Затова се налага да се направят компромиси, нещо друго да се орязва. И това е, което политиците не разбират, а проектантите разбират много добре", заяви инж. Габор Такач от Унгария, който работи и в Германия.

Дитер Ветел е инженер по сградни инсталации. Фирмата, в която работи изпълнява големи проекти в Германия, Швейцария и скандинавските страни:

"Европейският поглед на тази проблематика и от това, че Германия е държава донор в Европейския съюз, а България е държава, която получава средства от Европейския съюз всъщност е един много интересен въпрос. Човек трябва да разглежда всичко това с перспектива за бъдещето, защото Германия като държава, която дава пари в касата на Европейския съюз, разбира се, за нея Европейският съюз е възможност да разшири своите пазари. Строителството на инфраструктурни обектив Източна Европа и в по-новите държави в Европейския съюз, това строителство на магистрали и съоръжения, по които минава транспортът на стоките, които се импортират от Германия, това индиректно фактически от него профитира и самата Германия, макар и това да е на територията на другите държави. Ние трябва да разглеждаме всичко това като един общ пазар, защото всички европейски страни са един пазар, който заедно трябва да се конкурира с американския пазар, с китайския пазар, затова е много важно ние да работим заедно."

Словенски фирми имат успешно реализирани проекти в Брюксел, Париж, Виена и други европейски градове. Това е от решаващо значение за обмена на стандарти за предоставяните услуги.

"Смятам, че когато една държава стане част от Европейския съюз тя има достъп до по-големи стандарти, да развие по-големи стандарти в строителния сектор... Политиките на Европейския съюз са от много  високо качество и има много проекти, които са с висок стандарт", каза арх. инж. Владимир Крайчар- генерален секретар на Камарата по архитектура и устройствено планиране на Словения.

Владимир Крайчар допълни, че Камарата се възползва от възможностите за европейски финансиране като кандидатства по различни проекти.

Габор Такач, Дитер Ветел и Владимир Крайчар участваха в международна конференция на тема "Професионални задачи на архитектите и инженерите за създаване на качествена жизнена среда", организирана от "Алианс за висока строителна култура" (АВСК), която се проведе в София.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01