Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Динково - в очакване на по-добър живот

"В момента приоритет ни е повече врати да са отворени. Бихме искали младите пенсионери да се върнат в родното село", казва кметският наместник Георги Дончев

7
Снимка: радио Видин



Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100.
Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км.
Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни дадености за спокоен и изобилен живот. 
В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. На Зора едната ѝ дъщеря и зет ѝ са дошли преди година, закупили са къща, която все още ремонтират и с любов и много грижа се опитват да съживят нормалния живот в селото. Направили са магазинче за дрехи втора употреба. Нещо, което помага на хората в пазаруването им за домакинствата. Освен това се стремят да издирват собственици на имоти в селото, които са запустели и  които искат да си продадат къщите. Ангажират се да намират купувачи, но не какви да е, а хора, които да са добри и грижовни стопани. По този начин са закупени 6 къщи в селото. 

Тук са се настанили и няколко англичани. Единият е 30-годишният Едуард, който има хоби да колекционира стари вещи, снимки, предмети с история. Янина е пенсионерка, живее сама, обича животните и не може да остане равнодушна към скитащите бездомни четириноги. Затова в къщата ѝ живеят и котки, и кучета, които намират храна и подслон. По-голяма част от местните хора не я разбират, но тя е убедена, че това, което прави е правилно и продължава да живее по този начин.

Един от недостатъците на селото са кражбите от домове, дворове, ниви.  Хората са недоволни, не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. 

Георги Дончев е кметски наместник трети мандат. 62-годишният управник е роден в Лом, но корените му са от Динково. С ентусиазъм се връща преди години в селото:


"Хубавото в Динково е, че е равнинно, минава река Лом, чиста вода, с хубави вирове, поляни, гори. Лятото има добро оживление, идват летовници на палатки. Имаме 182 парцела в селото. През 1931 година е било 1100 души, 1993-а - 350 души... Всичко може да се отглежда на нашата земя. Средната възраст на хората е 75 години, лошото е, че децата са по други градове. Къщите се самосриват, местните данъци и такси обаче се плащат... От социалните програми се възползва една жена, на 8 часа е назначена, помага на 4 човека по 2 часа. И другите програми - по 10 дена, те са 4 човека, в района на кметството чистим, коси се, почиства се..."

В Динково имат проблем с викането на пожарна, когато е необходимо. Административното деление, при което Динково попада в община Белоградчик означава, че въпреки че може да дойде пожарната от община Брусарци, което е на 13 км, те трябва да чакат пожарния автомобил от Белоградчик, който е на 40 км от селото.

В село Динково  състоянието на тротоарите не е най-доброто. Трудно се поддържа гробищният парк, разказва Георги Дончев:

"Тротоарите ни трудно се почистват. Сега ще пръскаме с препарат гробищата и след това с тримери да се коси, пътеките до гробовете да се изчистят. Огромна е площта, много от тях са запустели, но нямаме хора... Идва пощаджия от съседното село и донася пенсиите. За съжаление, не се връщат млади пенсионери в селото... Животновъдството ни е слабо развито, има една жена гледа 7-8 овце. Има голяма фирма арендатор и  сади предимно слънчоглед и царевица. Дават олио и рента."

Село Динково има добро местоположение, в близост е жп гара Дреновец, жп спирка Дъбова махала. Международният път Монтана-Видин е на 2 км и минава през село Добри дол. 

Улиците в село Динково се нуждаят от ремонт. Направен е проект на общинско ниво, но финансирането е трудно, казва Георги Дончев:

"Проектът е много скъп, 60 лева на квадрат за полагане на асфалт. За 100 кв. м. са 6 хиляди лева, а бюджетът ми е 3 хиляди лева. Селото ни си тегли баластра от реката и всички улици са баластрирани по няколко пъти, а когато се правеше пътят Лом-Белоградчик отново минахме улиците. Сега по "Натура 2000" е забранено да се добива чакъл от реката, дори една каруца не може да се изкара... По-приемливо е да се баластрират улиците, според мен... В момента приоритет ни е повече врати да са отворени. Бихме искали младите пенсионери да се върнат в родното село. "

На площада пред кметството срещаме и хора, които пазаруват от магазинчето за хранителни  стоки, пият кафе, говорят си.

Отиваме на гости при бай Стефан, който е на 83 години. Корените му са от Западните покрайнини, от Босилеградско. Семейството му идва в България като бежанци в Пернишко и мъжете започват работа в мините.

Бай Стефан също цял живот е работил като миньор, най-тежката професия. 21 години е бил под земята, после е работил като технически кадър над земята. Днес ни посреща с песен и има формула за това как по-добре да живее българският народ. А тя е да се намалят наполовина депутатите.

Повече - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49