Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Световен ден на пчелите

Снимка: Светослав Цветанов

На 20 май светът отбелязва Международния ден на пчелите. Денят се отбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения, одобрен с резолюция на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г.
Целта е да се информира обществеността за значението на пчелите и пчелните продукти, както и по въпросите, свързани със защитата на застрашените от изчезване пчели. Сред хората, които ежедневно се грижат за това, са доброволците от Фондация "Да спасим пчелите". Част от фондацията е и Георги Пчелин - ако щете, по призвание, ако щете по име. 

"Не всеки знае много неща за тяхната полза и като цяло, след много срещи с хора, които сме провели, говорим и за деца, и за по-възрастни, оказва се, че много хора нямат много информация. Може би знаят едно, знаят друго, но не могат да ги свържат нещата толкова добре. Много е хубаво, че все повече и повече хората започват да обръщат внимание имам предвих хора като вас, журналисти, теми се правят в предавания, фестивали се правят също така. Много се радвам, че и Вие сте решили да го направите."

Особено внимание от фондацията обръщат и на хората в градски условия - където почти няма как да се засади дърво и единствената алтернатива е да се посадят цветя в саксии, които да биват отглеждани на терасата. 
Георги отчита като друг проблем това, че масово хората се страхуват от пчелите, бъркат ги с други жилещи насекоми и виждайки ги, реагират хаотично и по начин, по който бихме могли да ги агресираме.

"Повечето хора се страхуват от пчелите, защото жилят, но в крайна сметка ние се опитваме да им обясним, че пчелите не са агресивни насекоми, нямат нищо общо с осите, да кажем, а много деца не знаят и да правят разлика между оси и пчели, но това е друга тема. Осите всъщност са хищници и те се хранят с много различни неща, включително и други насекоми, докато пчелите не са хищници. Аз обичам да ги наричам вегетарианците на това семейство, защото те произлизат от осите, те са еволюция на осите и в крайна сметка те не са толкова агресивни. Те са се научили да се хранят с нектар, да събират прашец, имат си свои задачки, имат си стриктен график - всяка пчеличка в семейството си има задачка, която трябва да свърши и изобщо не ги интересуват хората наоколо. Разбира се, ако им пречим и те ще ни пречат. Т.е. ако се почувстват застрашени за живота си, тогава ще ни ужилят. Те нямат полза да ни ужилят, тъй като знаем, жилото остава в нас и те след това умират."

Георги Пчелин нарича себе си и хората от фондацията застъпници на пчелите. Според него не е нужно много време и усилия за да направиш нещо, с което да помогнеш на пчелите и всеки ден се стреми да дава примери за това. 

"Ние се наричаме застъпници на пчелите, защото се застъпваме за тях като авдокати - да говорим за тях на хората. Това е нашата мисия."

Хората познават пчелите като производители на мед и други полезни пчелни продукти. Всъщност, тяхната основна биологична значимост не се ограничава само до това. Те опрашват огромна част от растенията. И без тях много от плодовете, зеленчуците и цветята нямаше да съществуват. За последните 5 години смъртността на медоносните пчели в Европа варира от 10% до над 30%, а липсата на усилия за опазване на пчелите ще се отрази пагубно на биоразнообразието и на селскостопанската продукция, защото е доказано, че 1/3 от хранителните запаси на човечеството зависи от пчелното опрашване.
Всичко се свежда до нас, хората. И до това дали ще съумеем да съхраним природата си, пчелите си и да говорим за тях по-често. Защото са важни. Не само днес.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно от 7-и..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44