Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е Световен ден на пчелите

Снимка: Светослав Цветанов

На 20 май светът отбелязва Международния ден на пчелите. Денят се отбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите с подкрепата на правителството на Словения, одобрен с резолюция на Общото събрание на ООН от 20 декември 2017 г.
Целта е да се информира обществеността за значението на пчелите и пчелните продукти, както и по въпросите, свързани със защитата на застрашените от изчезване пчели. Сред хората, които ежедневно се грижат за това, са доброволците от Фондация "Да спасим пчелите". Част от фондацията е и Георги Пчелин - ако щете, по призвание, ако щете по име. 

"Не всеки знае много неща за тяхната полза и като цяло, след много срещи с хора, които сме провели, говорим и за деца, и за по-възрастни, оказва се, че много хора нямат много информация. Може би знаят едно, знаят друго, но не могат да ги свържат нещата толкова добре. Много е хубаво, че все повече и повече хората започват да обръщат внимание имам предвих хора като вас, журналисти, теми се правят в предавания, фестивали се правят също така. Много се радвам, че и Вие сте решили да го направите."

Особено внимание от фондацията обръщат и на хората в градски условия - където почти няма как да се засади дърво и единствената алтернатива е да се посадят цветя в саксии, които да биват отглеждани на терасата. 
Георги отчита като друг проблем това, че масово хората се страхуват от пчелите, бъркат ги с други жилещи насекоми и виждайки ги, реагират хаотично и по начин, по който бихме могли да ги агресираме.

"Повечето хора се страхуват от пчелите, защото жилят, но в крайна сметка ние се опитваме да им обясним, че пчелите не са агресивни насекоми, нямат нищо общо с осите, да кажем, а много деца не знаят и да правят разлика между оси и пчели, но това е друга тема. Осите всъщност са хищници и те се хранят с много различни неща, включително и други насекоми, докато пчелите не са хищници. Аз обичам да ги наричам вегетарианците на това семейство, защото те произлизат от осите, те са еволюция на осите и в крайна сметка те не са толкова агресивни. Те са се научили да се хранят с нектар, да събират прашец, имат си свои задачки, имат си стриктен график - всяка пчеличка в семейството си има задачка, която трябва да свърши и изобщо не ги интересуват хората наоколо. Разбира се, ако им пречим и те ще ни пречат. Т.е. ако се почувстват застрашени за живота си, тогава ще ни ужилят. Те нямат полза да ни ужилят, тъй като знаем, жилото остава в нас и те след това умират."

Георги Пчелин нарича себе си и хората от фондацията застъпници на пчелите. Според него не е нужно много време и усилия за да направиш нещо, с което да помогнеш на пчелите и всеки ден се стреми да дава примери за това. 

"Ние се наричаме застъпници на пчелите, защото се застъпваме за тях като авдокати - да говорим за тях на хората. Това е нашата мисия."

Хората познават пчелите като производители на мед и други полезни пчелни продукти. Всъщност, тяхната основна биологична значимост не се ограничава само до това. Те опрашват огромна част от растенията. И без тях много от плодовете, зеленчуците и цветята нямаше да съществуват. За последните 5 години смъртността на медоносните пчели в Европа варира от 10% до над 30%, а липсата на усилия за опазване на пчелите ще се отрази пагубно на биоразнообразието и на селскостопанската продукция, защото е доказано, че 1/3 от хранителните запаси на човечеството зависи от пчелното опрашване.
Всичко се свежда до нас, хората. И до това дали ще съумеем да съхраним природата си, пчелите си и да говорим за тях по-често. Защото са важни. Не само днес.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готови ли сте за "Убийства в Грейт Дидлинг"

Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Танцов клуб "Шарения" представя юбилеен концерт в Козлодуй

Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него.  Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 29.11.24 в 13:00

Концерт на "Шоколадче" ще зареди Видин с рок енергия

Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията.  Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..

публикувано на 29.11.24 в 12:03

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34