Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба представя книжовно-документалното наследство на Христо Ботев

Снимка: РИМ Враца

Изложба, проследяваща важни етапи от живота и дейността на Христо Ботев, ще бъде показана във Враца. Експозицията  "Документи, извори, истини. Книжовно-документалното наследство на Христо Ботев“ е създадена от специалисти на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Тя представя един различен поглед върху живота и делото на поета- революционер, обясни уредникът от Регионалния исторически музей във Враца Нели Стоянова. 

"Аз лично съм много щастлива, че успях да договаря гостуването на тази изложба, защото тя представя един малко по-различен поглед върху Христо Ботев. Аз не веднъж съм имала възможност да кажа, че това, което се случва в последните години като съсредоточаване върху ненужни детайли около неговата личност и смърт, ме притеснява и смятам определено, че е важно какво той е оставил като идеология, като пример за саможертва и като огромен талант, който не се повтаря никога през следващите поколения в културната ни история. Така че тази изложба представлява 10 информационни табла, върху които има документи, старопечатни книги, снимков и графичен материал, дори и документи на османо-турски език, които отразяват събитията около преминаването на Ботевата чета, реакцията на османската власт по отношение на тези събития и в същото време дава поглед върху цялостната личност на Ботев."

Сред подбраните документи са снимки на родното място на Христо Ботев и членове на семейството му, както и архивни материали, които отразяват неговата дейност като учител, книжовник, публицист и революционер. Сред тях могат да се отличат фотографии и списъци на участници от Ботевата чета, писмо от войводата до капитана на кораба „Радецки“, прощалното писмо на поета-революционер до неговото семейство. 

Изложбата е част от инициативите за отбелязване на Ботевите дни и на Деня на българската просвета и кулутра- 24 май.

Откриването на експозицията е на 23 май в централното фоайе на врачанския музей, където тя ще остане до края на юни. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55