Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въстанието от лятото на 1850 година: Героична десетдневна обсада

2
Снимка: Радио ВИДИН



174 години от въстанието в Северозападна България отбелязваме на 29 май. Въстание, което по своето величие и трагизъм не отстъпва на Априлското и в същото време е потънало в забрава.
Въстанието от 1850 година е събитие, което заслужава своето внимание в историческата си страница, която е и част от историята ни, но за жалост тя не е имала своя Захари Стоянов. Важно е да се знае, че преди Оборище е бил Раковишкият манастир "Света Тройца", а преди героичните Батак и Перущица е бил Белоградчик. 
Решението за избухването на въстанието в Северозападна България е взето в Раковишкия манастир. Определена е и дата- 1 юни, но арестуването на белоградчишките инициатори, начело с Цоло Тодоров, отприщва народната стихия и на 29 май 1850 година Белоградчишката нахия е обхваната от огъня на бунта. 
"Това въстание избихва в момент, когато съществуват сериозни противоречия в Османската империя, които са за и против реформите, прокарани именно от Империята. Политическата обстановка също допълнително нажежава , тъй като широко са масите, които са раздвижени в Европейския югоизток и хвърлят една тъмна сянка върху реакцията, която обаче българите възприемат като един бунт, което да се превърне в масовост и която енергия да прелее във възстанието от 1850 година."- разказа уредникът в отдел "История на България 15-19 век" Дияна Ценкова:
16 000 души е прието, че в продължение на десетина дни подържат напрежението, но е факт, че слабото въоръжение, липсата на военен опит, подривното отношение на чорбаджиите, което тук трябва да се отчете, които са искали своя изгода е причина за сериозните кръвопрелития, които се осъществяват в Лом, Видин и Белоградчик. 
"В началото историографията  показва, че това са башкнезовите, чорбаджиите, като тук отбелязваме инициаторът, това е башкнезът на Толовица Цоло Тодоров. Тук ще отбележим имената на Петко Маринов, башкнезът на село Грамада, Иван Кулин, село Медковец, ръководителите, които по-късно с данни са посочени, че в началото са 61 души, които се организират в Раковишкия манастир, а по-късните данни показват, че са поименно 232 души, които се събират в Раковишкия манастир - това са от 118 села във Видинска, Белоградчишка, Кулска и Ломска околия." - казва още Ценкова.
Друг момент е, че Осман Пазвантоглу не само разграбва, но и раздава села на военачалници, с които да може да защитава спокойно своята власт. Небезизвестен е момент е, че 3 пъти Османската империя, високата порта, се опитва да подчини отцепнка Осман Пазвантооглу, но той в този момент решава да се съюзи с Франция, която тогава се явява основен съпеник на Русия.
30-те и 40-те години, когато се прокарва и Гюлханският хатишериф в Северозападната Българска земя остават някак си глухи, тъй като тук действа и закон, наречен канонисархат. 
Видин е гранична зона. Тук мюсюлманите се приемат като фактически собственици на тази гранична територия. Агите приемат земята за тяхна, както и че имат пълното право да останат. Не ги интересува това, че собствениците са други. Очевидно е тук религиозното разделение между мюсюлмани и християни. Затова е имало и продажба на цели села в онзи период. 

".. например село Рупци, което е в притежание тогава на агата на 97-ма еничарска орта, който е бил тук, във Видин. Друг интересен момент е, че след избухването на тези бунтове и създаването на революционното брожение в Пирот и в Ниш, тук идеалите са допълнени с избухването на Пуйковата размирица през 1849 година. Участниците и организаторите през цялото време са в отношение със сръбските комитети , с което се показва, че това са хора-търговци. Хора, които са имали възможността да излезнат извън пределите на Османска империя и да усетят онзи полх, който само Европа носи. А ние вече сме в навечерието на избухването на белоградчишкото възстание, тъй като въпреки, че е потушена Пуйковата размирица, защото тък трябва да споменем, че на 28 април 1849 година, Пуйо войвода, заедно със своя син- даскал Вълчо заедно с попа и още деветима са организаторите. Бунтът е пресчен и на 1 май е съобщено в цариград, че те вече са хвърлени в затвора във Видин."

Една голяма част - около 3100 души, поради сериозния натиск от страна на Австрия към Османската империя са амнистирани и се връщат доброволно в пределите на тяхната държава. Те оставят своя европейски поглед и идеали. Един сериозен идеал, който остава е "правдина, добиваща се с кръвнина". Много сериозно мото и отпечатък, който българите разбират и допълнително слагат нотка, която да избухне заедно с предстоящото възстание. 
То е уговорено да избухне на 1 юни 1850-а и е най-масовото в новата българска история. Опорна точка е решено да бъде Раковишкият манастир, където да се съберат всички първенци. Там и днес има мономент, който пази спомена за възстанието, това е плоча на точно тези първенци от вилаета, които решават времето и тактиката за радикалното действие, като на плочата пише: "Тук през 1850 г. представители на населението от Северозападна България вземат решение за въставане срещу турските поробители".

*Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10