Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музей пази предмети на културни дейци от Северозапада

Музей на българското кино, изкуство и култура има в пазарджишкото село Черногорово. В него се пазят ценни предмети, принадлежали на изявени дейци на културата от цялата страна, включително и от Северозападна България. 

Повод да разкажем за музея ни даде едно от най-новите постъпления в музейната сбирка - сценичен костюм, с който звездата на българската естрада Нели Рангелова излиза на сцената на Златния Орфей, за да получи наградата си. Дрехата всъщност принадлежала на нейна колежка от Видин. 

Създател на музея е Емил Йорданов, познат също като диджей Емо.

"Всичко започна от ковид пандемията. Аз винаги съм бил ценител на българското изкуство и култура, но от работа и липса на свободно време не ми е оставало време да им обърна по-детайлно внимание... Като се случи пандемията, реших да се отдам изцяло на това мое вътрешно чувство, защото идеята на музея е да съхраня и запазя паметта и всички послания, мисли и филми, които нашите актьори са оставили за нас и бъдещите поколения... Музеят е в къща в село Черногорово- това беше един стар таван, неизползваем и реших  да си го направя музей..."

За да набави експонатите, използва контактите, които има от работата си като диджей:

"Аз се познавам с почти всички артисти, писатели, музиканти, техни роднини... Споделяйки тази идея, в първия момент за тях беше като шок - все пак не сме толкова близки приятели, за да ми дават някакви лични вещи на актьорите, но сега почти нямам никакъв проблем... Постоянно имам нови неща..."

Експозицията съдържа над 80 експоната, а всеки който има желание, може да посети музея   

"Това са неща, които няма къде да се видят, а по този начин се докосваме до тези хора. Идеята ми е най-вече да бъде съхранена тяхната памет и да не бъдат забравени..."

Отскоро в музея е и сако, с което е облечена звездата на българската популярна музика Нели Рангелова, когато през 1982 печели голямата награда на Златния Орфей. Сакото е принадлежало на нейна колежка от Видин. За излизането си на сцената на Златния Орфей преди близо 40 години тя си спомня: 

"Годината е 82-ра, аз минавам и първия, и втори тур за участник на Златния Орфей, бивам допусната, печеля голямата награда в международния конкурс за изпълнители... По онова време има шивачка - Рачето, която ми шиеше дрехите... Когато представих песента първата вечер бях с черна рокля, с огромно деколте, но когато трябваше да изпея още един път песента, печелйки Златния Орфей, трябваше да бъда облечена с нещо друго, а аз нямах... Рачето извади сакото, аз припаднах, защото дотогава не бях виждала такива пайетени красоти... Облече ме отгоре до долу, гримира ме и когато се явих да пея, направих впечатление с тоалета си... Голяма беше изненадата ми, когато отидохме в Пазарджик на невероятното шоу - Диско на 80-те и 90-те години, организирано от диджей Емо и когато ме очакваше изненада - прословутото сако, което оставиха в музея... В момента издирвам една черно-бяла снимка, за да им я предоставя... Това бяха славни времена, мили колеги, мили приятели, много близки, които много ми липсват... "   

В Музея на българското кино, изкуство и култура редом до шапката на Стоянка Мутафова от "Госпожа Стихийно бедствие" и молива на "Баш майстора" от едноименния филм, открихме още нещо от Северозапада - един от шпайковете на спортната легенда Йорданка Благоева, с които тя поставя един от рекордите си в скока на височина. Припомняме, че Босоногата кралица, както я наричат, е родом от монтанското село Горно Церовене. Преди няколко години излезе нейната биографична книга с това име. 

Емил Йорданов има и други инициативи, които заслужават внимание. Освен музея на българското кино, изкуство и култура, е инициирал изработването на восъчна фигура на актьора Георги Русев, изиграл незабравими по своя колорит роли в "Селянинът с колелото", "Вчера", "Дами канят". Тя ще бъде поставена в музея на актьора, който предстои да бъде открит след няколко дни в неговия роден град Костенец. Восъчни фигури ще имат също Стоянка Мутафова и Стефан Данаилов. 

Една от инициативите на Емил Йорданов е свързана с поставянето на паметни плочи на изявени дейци на българската култура. Една от идеите му е да постави паметна плоча на актрисата Леда Тасева на родната ѝ къща във Видин. Очаква подкрепа от видинчани, тъй като в момента липсва каквато и да било информация за тази къщи и дали изобщо съществува. Отворен е и за други идеи, за да бъде съхранена паметта за изявените деятели на културата и изкуството в България. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00