Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музей пази предмети на културни дейци от Северозапада

Музей на българското кино, изкуство и култура има в пазарджишкото село Черногорово. В него се пазят ценни предмети, принадлежали на изявени дейци на културата от цялата страна, включително и от Северозападна България. 

Повод да разкажем за музея ни даде едно от най-новите постъпления в музейната сбирка - сценичен костюм, с който звездата на българската естрада Нели Рангелова излиза на сцената на Златния Орфей, за да получи наградата си. Дрехата всъщност принадлежала на нейна колежка от Видин. 

Създател на музея е Емил Йорданов, познат също като диджей Емо.

"Всичко започна от ковид пандемията. Аз винаги съм бил ценител на българското изкуство и култура, но от работа и липса на свободно време не ми е оставало време да им обърна по-детайлно внимание... Като се случи пандемията, реших да се отдам изцяло на това мое вътрешно чувство, защото идеята на музея е да съхраня и запазя паметта и всички послания, мисли и филми, които нашите актьори са оставили за нас и бъдещите поколения... Музеят е в къща в село Черногорово- това беше един стар таван, неизползваем и реших  да си го направя музей..."

За да набави експонатите, използва контактите, които има от работата си като диджей:

"Аз се познавам с почти всички артисти, писатели, музиканти, техни роднини... Споделяйки тази идея, в първия момент за тях беше като шок - все пак не сме толкова близки приятели, за да ми дават някакви лични вещи на актьорите, но сега почти нямам никакъв проблем... Постоянно имам нови неща..."

Експозицията съдържа над 80 експоната, а всеки който има желание, може да посети музея   

"Това са неща, които няма къде да се видят, а по този начин се докосваме до тези хора. Идеята ми е най-вече да бъде съхранена тяхната памет и да не бъдат забравени..."

Отскоро в музея е и сако, с което е облечена звездата на българската популярна музика Нели Рангелова, когато през 1982 печели голямата награда на Златния Орфей. Сакото е принадлежало на нейна колежка от Видин. За излизането си на сцената на Златния Орфей преди близо 40 години тя си спомня: 

"Годината е 82-ра, аз минавам и първия, и втори тур за участник на Златния Орфей, бивам допусната, печеля голямата награда в международния конкурс за изпълнители... По онова време има шивачка - Рачето, която ми шиеше дрехите... Когато представих песента първата вечер бях с черна рокля, с огромно деколте, но когато трябваше да изпея още един път песента, печелйки Златния Орфей, трябваше да бъда облечена с нещо друго, а аз нямах... Рачето извади сакото, аз припаднах, защото дотогава не бях виждала такива пайетени красоти... Облече ме отгоре до долу, гримира ме и когато се явих да пея, направих впечатление с тоалета си... Голяма беше изненадата ми, когато отидохме в Пазарджик на невероятното шоу - Диско на 80-те и 90-те години, организирано от диджей Емо и когато ме очакваше изненада - прословутото сако, което оставиха в музея... В момента издирвам една черно-бяла снимка, за да им я предоставя... Това бяха славни времена, мили колеги, мили приятели, много близки, които много ми липсват... "   

В Музея на българското кино, изкуство и култура редом до шапката на Стоянка Мутафова от "Госпожа Стихийно бедствие" и молива на "Баш майстора" от едноименния филм, открихме още нещо от Северозапада - един от шпайковете на спортната легенда Йорданка Благоева, с които тя поставя един от рекордите си в скока на височина. Припомняме, че Босоногата кралица, както я наричат, е родом от монтанското село Горно Церовене. Преди няколко години излезе нейната биографична книга с това име. 

Емил Йорданов има и други инициативи, които заслужават внимание. Освен музея на българското кино, изкуство и култура, е инициирал изработването на восъчна фигура на актьора Георги Русев, изиграл незабравими по своя колорит роли в "Селянинът с колелото", "Вчера", "Дами канят". Тя ще бъде поставена в музея на актьора, който предстои да бъде открит след няколко дни в неговия роден град Костенец. Восъчни фигури ще имат също Стоянка Мутафова и Стефан Данаилов. 

Една от инициативите на Емил Йорданов е свързана с поставянето на паметни плочи на изявени дейци на българската култура. Една от идеите му е да постави паметна плоча на актрисата Леда Тасева на родната ѝ къща във Видин. Очаква подкрепа от видинчани, тъй като в момента липсва каквато и да било информация за тази къщи и дали изобщо съществува. Отворен е и за други идеи, за да бъде съхранена паметта за изявените деятели на културата и изкуството в България. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51