Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политологът Румян Русинов: Народът и политиците стоят с гръб един към друг

Снимка: Личен архив

В края на предизборната кампания търсим отговор на въпросите ясни ли бяха посланията на политиците и достигнаха ли до хората. Наблюдавахме една вяла кампания, коментира политологът Румян Русинов. 

"Това, което правеше впечатление от това, което се виждаше като кампания е, че политиците говореха повече на хората, отколкото с хората. Виждахме едни ентусиазирани ръкопляскания, някои от партиите пълнеха зали главно с актив на партията, което създаваше и заблудата, че това са срещи с хората, но аз примерно никъде не видях микрофони по пътеките в тия зали за някаква обратна връзка - политиците да чуят хората какво искат и какво търсят, защото всъщност, ако се върнем към първопричините за изборите, изборите са точно времето, в което от долу нагоре може да се чуе някакъв трафик на разговор, т.е. да се чуе какво хората наистина искат, какво наистина ги вълнува."

Според Румян Русинов,  не се повдигат теми които са важни. По думите му, Шенген и еврото не са вълнуващ  разказ за хората. Посочи цената на труда като примерите за това, от което те наистина се интересуват, което предопределя и тревожно ниската избирателна активност.

"Активността, избирателната стана тревожно ниска, опасно ниска, под 40 %. Когато имате такава ниска активност, това означава няколко неща. Това означава първо ниска легитимност на бъдещата власт. Това означава , че няма да е демокрация, защото демокрация не може без демоса, без народа, без хората. Ако хората не гласуват, тя е за хората."

Ниската избирателна активност не е безобидна, но това се пренебрегва, коментира политологът.

"Това е проблем, включително и за политическия елит. Освен ниска легитимност, това означава, че народът и политиците стоят с гръб един към друг.  Те са отчуждили едни от друг. Дори по време на изборите политиците не отиват при народа да говорят с него, да го питат какво иска, а  пък народът от своя страна също е загърбил политиците и не отива да гласува."

Ниската избирателна активност води до ниска легитимност на така наречените победители, а тя вече има и практическо измерение в липсата на стабилно управление, коментира Румян Русинов. 

"Когато имаме ниска избирателна активност, партията, която ще управлява, първата политическа сила, колко гласа има? Около 600 000 гласа. До сега, до преди няколко години винаги управляващата партия получаваше солидна подкрепа от милион, два милиона даже понякога, което означава, че наистина преобладаващата част от народа дава доверието си на тази партия да управлява страната и по някакъв начин има стабилна подкрепа, на която да разчита. Сега какво виждаме? Виждаме това масово разочарование, което води до ниска избирателна активност, ниски резултати и съответно какво се оказва  на практика? Оказва се, че тази партия, която е първа и има около 600 000 гласа, няма възможност да управлява. На нея ѝ се налага да сключва коалиции, включително и безпринципни, с други партии, срещу които е прокламирала през цялото време на предизборната кампания, срещу които се е борела, т.е. тя още от самото начало лъже избирателите. По време на избирателната кампания казва да, нашите основни противници са тези, но след кампанията казва, да , ние ще се коалираме с тях...Хората трябва да отидат и да гласуват, защото на този парламент, който ще бъде избран, му трябва много по-висока степен на легитимност - над 50%, за да може да се състави стабилно управление  ида има стабилно правителство."

По повод акциите срещу така наречения "купен вот", които се провеждат преди избори, Румян Русинов коментира, че те обикновено се насочват към посредниците, а не към поръчителите. Това остава съмнение за една показност и кампанийност, за отстраняване на конкуренти при купуване на гласове, а не за борба с купуването на гласове.

Видинчани отбягват до говорят за предстоящите избори, показа анкета на Радио Видин.

"Въобще не ги слушам политиците. Когато чуя, че говорят, изключвам. Избори  след избори и нищо."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от османско..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш себе си,..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50

Песни за обещанията в „Музикална зона“

  Понеделник преди обед: време е за oбещания по никое време.. Защо ли? Ами защото: "Обещанията са като пълната луна - ако не се спазят веднага, с всеки изминал ден избледняват." Песни за обещанията реших да слушаме днес в „Музикална зона“. Направих списък с български поп, рок и естрадни песни за обещанията, които даваме един на друг, за обетите, които..

публикувано на 18.11.24 в 09:00