Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кампанията по директни плащания- уравнение с много неизвестни


Видинският съюз на зърнопроизводителите ще направи ритуално зажънване на 20 юни, в землището на село Рупци. Дни преди жътвата в "Земята, която ни храни" с председателя на видинския съюз на зърнопроизводителите Жечко Андрейнски говорим за състоянието на посевите:

"Промените в климата налагат все по-чести дъждове, бури и градушки... Тази година липсваше зима, пролетта беше по-топла. След това започнаха дъждове и бури..." 

По-вискоките температури провокираха и по-ранното узряване, затова и жътвата тази година ще започне десетина дни по-рано от обичайното. Земеделците подготвят техниката, разчистват складовете за прибиране и съхранение на реколтата. Ако в следващите дни наред с високите температури се появят суховеи, дъждове и градушки, качеството на зърното ще се влоши, има опасност и от оронване на зърното и полягане на класовете- това ще затрудни жътвата, каза Жечко Андрейнски. По думите му пазарът на зърното и ниските цени на пшеницата и слънчогледа бяха тема номер едно месеци наред, заради това и неколкократно земеделците излизаха на улицата. Въпреки това в региона не се наблюдава драстично намаление на площите с пролетници:

"Това е проблем, който всеки решава както сметне за най-добре. Един от пътищата за решаване е възстановяване на поливното земеделие, тъй като царевицата е основна култура, в Стратегическия план и други планове се предвиждат сериозни вложения в изграждане на системи за напояване в цялата страна... Влагата е основен проблем при културите. Температурите са достатъчно високи, а отсъствието на дъждове създава редица трудности при отглеждането както на основните, така и на втори култури... Иначе пролетните култури са в добро състояние- пролетта беше дъждовна, с по-ниски температури и културите, които са засадени навреме, са в много добро състояние..." 

Според Андрейнски при всеки един етап на отглеждане на земеделските култури има трудности, а реализацията е един от важните проблеми, които трябва да реши всеки земеделец:

"Той трябва да намери най-правилният начин за реализиране на продукцията- не да я продава еднократно, а да я разсрочи във времето, да се търсят по-добри цени... това е приоритет на всеки един земеделски производител... Няма намаление на площите, царевицата и слънчогледът са едни от традиционните култури в нашия регион и няма как да бъдат загърбени или отхвърлени..."

Наред с подготовка на жътвата, земеделците са ангажирани с кампанията по директни плащания. До 30 юни е удължен срокът за подаване на заявления за подпомагане по директните плащания в Кампания 2024. Кампанията е съпътствана с неуредици и притеснения сред земеделците, проблем е и неработещата електронна система. Всяко забавяне в сроковете ще забави и плащанията, каза Жечко Андрейнски:

"Такова очертаване на заявленията за подпомагане досега не сме имали. Службите нямат бутон за приключване- едно заявление попълнено и оформено не може да бъде приключено, тъй като не разполагат със софтуер, който да разреши да приключат очертаването на дадения земеделски производител... В момента вървят редица законодателни промени от ЕС, в движение се променят изискванията за различните еко схеми, не достига навреме цялата информация до служителите в ОД Земеделие и до земеделските производители... Проблемите са много, защото много от промените са значителни и съществени, всеки трябва много добре да се запознае с тях и да внимава какво очертава, т.к. след това всички последствия ще останат за земеделския производители. Изискванията към отделните стандарти, еко схеми, новите моменти са много важни, а времето е много малко... По този начин всеки земеделски производител планира доходите си за следващата година... Вместо да се работи за намаляване на изискванията и облекчаване на административната тежест при очертаването на площите, в момента е в обратна посока. Това, че съществуват неясноти 20 дни преди крайния срок показва, че много мудно се работи с вкарването на новия софтуер, спазването на новите изисквания... Тази година ще бъде много тежка за всички земеделски производители- дали ще успеем да спазим сроковете, дали ще успеем да спазим изискванията и стандартите и дали ще получим това, което се предвижда по различните стандарти и еко схеми... Указанията към земеделските служби тепърва пристигат- това не е нормално. Най-важното е голяма мобилизация, за да успеем навреме и правилно да попълним заявленията и да ги подадем в срок..". 

Ритуален старт на жътвата във Видинско ще бъде даден на 20 юни във видинското село Рупци:

"Тази година е в района на с. Рупци, от 10 часа при Николай Найденов- член на Видинския съюз. Ритуалът ще е организиран, с участието на земеделски производители, земеделски служби, кметства... Идеята е да се превърне в празник... Пожелаваме си да е хубаво времето, важно е да се види, че когато хората решат да прибират своята реколта, вкарват много любов и желание да приберат качествена продукция и да получат хубав, качествен хляб..." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16