Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се справят с високите температури учебните заведения във Видин

Снимка: Радио ВИДИН

Високите температури в началото на юни изправиха пред поредно предизвикателство учебните заведения във Видин - да осигурят прохладни класни стаи и учебни кабинети. С климатични инсталации това не би било никакъв проблем, но с такива са оборудвани част от учебните помещения, и то не във всички училища. 

Заради горещините от вчера климатиците в Природоматематическата гимназия вече са пуснати. Създадена е организация часовете да се провеждат в климатизираните помещения, обясни директорът Ивайло Милушев:

"Наистина в момента пред нас има едно предизвикателство, свързано с необичайните и бих казал ранни горещини, като те бяха характерни за края на юни, след 20 юни. И затова сме малко затруднени, но все пак се опитваме да се справим със ситуацията, като от днес в стаите, в които има климатици, те са пуснати, разбира се при определени условия, не е безразборно, с отворени прозорци и врати. И ще направим разместване, така че да осигурим прохлада за всички ученици в дните, които остават до края на учебната година, а те са десетина-тринайсет учебни дни."

В Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радчиков" климатици няма, но за късмет на учители и ученици през последните дни часовете са намалени поради провеждащото се в момента национално външно оценяване, обясни директорът Боянка Никова

"В интерес на истината ние не хванахме много от тези горещи дни по простата причина, че имахме различни видове изпити и организацията на учебния ден беше малко по-различна, както и в днешния ден, защото съчетаваме национално външно оценяване с учебни часове и в тази връзка учебните часове са намалени и те ще приключат учебните занятие горе-долу по същото време, по което обикновено приключват, с 30 минути разлика плюс. За голямо съжаление нямаме много варианти, които да използваме, защото само една част от кабинетите са в по-сенчестата част на училището, но те са в много малък брой, така че не бихме могли абсолютно всички ученици да преместим. Нямаме климатици, за голямо съжаление. Не че не желаем да имаме климатици във всяка стая, но това е един голям разход. Другото, което е дори може би по-важно е, че дори да имаме възможност да слагаме климатици поетапно в стаите, електрическата инсталация не е предвидена за такива мощности."

Образователните институции са самостоятелни юридически лица и като второстепенен разпределител с бюджет сами оперират с финансовите си средства, разпределяйки ги според необходимостта. Това обясниха от своя страна от Община Видин, след като попитахме по каналния ред за мерките, които се предприемат за осигуряване на оптимална среда в учебните заведения. 

В капиталовите разходи за 2024 година са предвидени 8 хиляди лева за закупуване на климатици - 3 хиляди за ДГ "Славейче" и 5 хиляди - за ДГ "Зорница". Старите климатици, демонтирани от сградата на общинската администрация по проекта "Подобряване на енергийната ефективност", ще бъдат дарени на детските градини, детската ясла и детската млечна кухня, обясниха още от Общината.

В действащата нормативна база санитарно-хигиена норма за температурата в училищата и детските градини през топлите месеци не е отбелязана. Затова проверки не са извършвани, обясниха от Регионалната здравна инспекция. Сигнали също няма. Ето защо попитахме ученици как се учи в горещините и какви лични мерки за разхлаждане взима всеки от тях. 

"Доста е горещо, това не е тайна за никой. Климатици нямаме, но пръскаме с пръскалки с вода, мокрим се, отваряме вратите и прозорците, става течение. Млади хора сме, не ни пречи толкова много... Има хора, които не издържат на толкова топло и е много гадно... Справяме се, мием си лицата, пием повече вода..."

Междувременно синоптиците зарадваха всички с прогноза за дъжд и малко по-ниски температури поне в близките дни. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30