Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Снимка: Радио ВИДИН

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за работа в екип и ще научат как се планират природозащитни кампании и как се взаимодейства с институции. Днес и утре са първите срещи.

"За три месеца сме предвидили през летния сезон да се опитаме да предоставим възможност на млади хора от района на Вършец, на Монтана, а също сме поканили от Зверино младежи средношколци да се включат в така малко по-отблизо опознаване на природата, на нуждата от запазване и опазване на ценни видове, които абсолютно на територията на Природен парк "Врачански Балкан" и прилежащите са едно богатство, което всички мисля, че ценим много и целта ни всъщност е да ги запознаем конкретно и с лешоядните птици, тъй като това е нещо, което е много ценно за природата", каза Любомира Колчева- директор на фондация "Екообщност".

Завръщането на лешоядите в България се дължи на усилията на няколко природозащитни организации, към които "Екообщност" се присъедини от миналата година.

Фондация "Екообщност" работи по проект "Живот за брадатия лешояд" в партньорство с редица организации, включително и международни. Усилията на всички са насочени към възстановяването в България на брадатия лешояд. Той е символ на българската природа и опазването ѝ. 

"Възстановяването на този вид е една така доста сериозна инициатива. Преди да може да има условия за брадатия да бъде реинтродуциран, благодарение на птици, които ще бъдат осигурени от нашите партньори от чужбина, от Испания, всъщност трябва средата да е готова и средата да е готова това означава, че мястото, където ще бъде реинтродуциран видът в България трябва да бъде едно място, което е стабилно като хранителна база за него, да не е смущаващо като да кажем посещения от хора, които да приближават например мястото, което обитава" каза още Любомира Колчева.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00