Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целенасочени мерки за Северна България планира Програма "Развитие на човешките ресурси"

Снимка: Радио ВИДИН

До 1 милион 245 хиляди лица в България или до всеки пети българин са достигнали мерките по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" в програмен период 2014 – 2020 година. 100 000 заети и безработни са преминали обучения, а повече от 115 000 младежи са включени в обучения, заетост и подкрепа от ментор в първата си работа. Осигурен е достъп до социални услуги за над 125 000 възрастни хора от уязвими групи, а близо 66 000 деца и техните семейства са ползвали услуги за ранно детско развитие. В Област Видин са обхванати над 2 300 безработни, които са успели да започнат работа, близо 3 300 младежи са получили подкрепа в първите си професионални стъпки. Близо 1 200 деца са подкрепени с услуги за ранно детско развитие и близо 3 300 възрастни хора са ползвали различни социални услуги. Това каза на регионална конференция, организирана от БТА във Видин Десислава Ушколова- началник отдел "Програмиране и договаряне" в главна дирекция "Европейски фондове, международни програми и проекти" в МТСП и представи резултатите от програмата за периода 2014-2020 година. 

Що се отнася за новия програмен период Програма "Развитие на човешките ресурси" е с бюджет повече от 3 милиарда 850 милиона лева. Отново мерките са насочени за подобряване на живота на хората чрез заетост, намаляване на заетостта, насърчаване на социалното включване и дейности за младежи.

Продължение на младежката заетост от предходния програмен период е мярката "Младежка заетост +". Бюджетът на процедурата е 188 милиона лева.

"Всеки един работодател, който би искал да се възползва от мерките по програмата следва да подаде заявление в Бюрото по труда по местоживеене. Дейностите, които са допустими по процедурата са стажуване по 9 месеца за младежите. Това са младежи до 29 години, тук нямаме промяна в допустимата целева група. Също обучение по време на работа е допустима дейност, до 6 месеца. Субсидираната заетост е до 9 месеца като се поемат и разходи за транспорт", заяви Десислава Ушколова.

Идеята на тази процедура е младежите да добият опит. В дейностите могат да се включат и младежи, които имат предишен трудов опит, но не по специалността, по която биха работили с европейска подкрепа. Улеснени са и процедурите за работодателите, ако младеж напусне предсрочно проекта и остават поне 3 месеца до края на договора. В този случай се допуска субсидирана заетост за друг младеж до приключване на проектните дейности. 

По мярката "Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица" се дава възможност на заети лица да се включат в обучения. Бюджетът е 50 милиона лева, основно дейностите са насочени към обучения за квалификация, чужди езици, дигитални умения за напреднало или високоспециализирано равнище. Ако работодателят има желание да обучи заетите си лица, може да подаде заявка към Бюрата по труда. Очакванията са повече от 11 хиляди лица да придобият дигитални умения.

По мярката "Дигитални умения" по Програма "Развитие на човешките ресурси" могат да кандидатстват безработни и неактивни хора, които могат да се включат в обучения за общи дигитални умения. Очаква се над 48 000 участници да повишат дигиталните си умения по тази мярка. Третата възможност е за кандидатстване за обучения за базови и средни дигитални умения, които се съфинансират по Националния план за възстановяване и устойчивост. До края на 2026 г. се очаква да бъдат обхванати над 500 000 безработни и заети участници. 

Нов момент е, че Агенцията по заетостта отвори приема за обучения с ваучери. Кандидатстването за електронен ваучер става в сайта на Агенцията по заетостта.

Управляващият орган на Програма "Развитие на човешките ресурси" планира целенасочени инвестиции в Северна България - район, в който има известно изоставане по отношение на икономическото развитие, съобщи още Десислава Ушколова- началник отдел "Програмиране и договаряне" в Главна дирекция "Европейски фондове, международни програми и проекти“ в Министерството на труда и социалната политика. 

"В момента са в процес на разговори с Европейската комисия и на планиране от страна на нашия Управляващ орган като се надявам до есента да имаме вече една програмирана мярка, която да стартира и ще бъде изцяло в подкрепа на предприятия и на безработни и заети лица от Северна България."

Мерките, с които целенасочено ще бъде подкрепена Северна България ще включват възможности за обучения и субсидирана заетост.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01