На Еньовден се проведе първото издание на кулинарния фестивал "Айдушко едене" в Етнографската къща в Кула. Участие взеха 35 рецепти за ястия с билки и подправки от цялата община, а компетентно жури, начело със славния Кулски айдук, избраха победителите. Организатори на събитието бяха Община - Кула и НЧ "Просвета -1882".
Първо място, с лют царевичен хляб с билки и зелении и старопатешка билкова ракия заслужено спечели Корнелия Иванова, секретар на читалище "Пробуда -1925" в село Старопатица.
"Подготвих няколко неща с моите самодейци. Самата аз се представям с подлютена царевична питка, люта царевична питка. Това е една рецепта, предавана от поколения, от баба на майка и съответно на мен като дъщеря. По същи начин препредавам на моята дъщеря, за да запазим старите традиции. Питката е направена с огромна любов. Аз използвам няколко вида брашна в комбинация с билки и подправки, които са в определено съотношение. Най-съществената подправка е лют, домашен, скълцан червен пипер. Този хляб се пече винаги след Еньовден, след като се наберат пресните билки от полето."
По стара рецепта на баница с лобода, второто място грабна Радка Дичева.
"Лободата е едно растение, което вирее в градините и се е използвало много за чорби. Сега за баница го използвах. Зелени подправки – това са копър, магданоз, каквото вирее в градината. Това е тайната и разбира се – сиренце, яйца, млекце. Една чаша мляко.“
На трето място се класира Вероника Пламенова с пита слънце с еньовски билки. Наградата на кмета на Община Кула отиде при Лозана Петкова с дърпана баница по селски, а питка охлювчета и разядка на секретаря на НЧ "Просвета 1882" - гр. Кула взе Вълка Микова.
Водещ на събитието бе Христела Александрова, която разказа историята за Кулския айдук:
„Нощта срещу Еньовден е най-тайнствена и изпълнена с чудеса. Тогава звездите слизат най-ниско над земята и даряват билките и цветята с лечебна сила. В средата на еньовата нощ небето се отваря едновременно за добри и зли сили, морето застива в очакване на светлината и цялата природа тръпне преди изгрев слънце. С възтържествуването на доброто всеки, който посрещне изгрева на слънцето, се счита за щастливец. Според народното поверие в еньовското утро потича „жива” вода от кладенци и реки и всеки трябва да се наплиска за здраве. Там, където се е окъпало утринното слънце, там човек може да намери спасение от злите сили и надежда за бъдното.
Същата нощ свети Еньо тръгва да търси зимата, но той е светец и Божий човек и ще го оставим на неговите му дела.
Думата ни е за един друг момък, който тръгнал да търси не зимата, а златно имане - Кулския айдук. Знаел той, че през тази чудна нощ заровеното имане излиза навръх земя и почва да свети с омаен синкав пламък и таласъма-пазител на имането го няма и тръгнал в късна доба из кулските сокаци и нивя да търси имането. А айдукът е айдук, че е нехранимайко и тарикат, както се пее в песента:
"Хайдутин къща не гледа, хайдутин майка не храни."
В ролята на Кулския айдук беше Мирослав Иванов, който оглави и журито на конкурса.
"Доста трудно беше, че всичко беше много добре нагодено, приготвено."
Кръшни кулски хора изпълниха Танцов състав „Кулчене“ към НЧ „Просвета – 1882“ – гр. Кула, с ръководител Димитър Карчев и корепетитор Владислав Перов, а Народен хор „Кулченки“ изпълниха песните "Заспала е баба Дора" и "Полегнала е Тодора". Фолклорен спектакъл изнесе народната певица Корнелия Иванова, секретар на НЧ „Пробуда 1925“ – с. Старопатица, заедно с певиците-самодейци от от селото.
Първото издание на фестивала "Айдушко едене" е с подкрепата на д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула и наследника на участника в националноосвободителното движение Гено войвода Тихомир Генов.
Заплащане на винетните такси заедно с таксата за преминаването на Дунав мост 2 предлага депутатът от Видин Любен Иванов. Внесъл е и питане в Народното събрание какви действия може да предприеме Министерството на транспорта и съобщенията в тази посока. Кога ще бъде въведен в експлоатация участъкът Мездра-Ботевград от новия скоростен път..
Ученическото общежитие във Видин ще бъде основно ремонтирано. Средствата, предвидени за ремонта, са малко над 3 300 000 лева, съобщи Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции: "Ползите от реализацията на този проект ще са изключително големи, като неговата реализация ще има принос за превръщането на образователната..
Момче е първото бебе за 2025 година във Видин. Родено е в 19:15 часа на 6 януари в акушеро-гинекологичното отделение на Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Петка“. Бебето, кръстено Йордан, е с тегло 3100 грама и ръст 50 см. Последното за 2024 година бебе се е родило на 31 декември, то също е момче. През 2024 година в болнцита..
Местната управа в Криводол подменя частично уличното осветление с нови лед енергоспестяващи осветителни улични лампи по проект „Нека бъде светлина ". Разработката беше реализирана през 2021 г. в селата Баурене, Галатин, Главици, Големо Бабино, Градешница, Краводер, Лесура, Пудрия, Ракево и гр. Криводол. Тогава бяха подменени 200 улични лампи в..
Близо 79 000 къса цигари с български акцизен бандерол, укрити в кресла, са установили митническите служители при проверка на микробус в района на Дунав мост - Видин . Лекотоварният микробус, управляван от български гражданин, е превозвал стока за страна-членка на Европейския съюз. Предстои издаване на акт за установяване на административно..
Винетните такси да се заплащат заедно с таксата за преминаването на Дунав мост 2 предлага депутатът от Видин Любен Иванов. Той е внесъл и питане в Народното събрание какви действия може да предприеме Министерството на транспорта и съобщенията в тази посока. След като се мине мостът, пътуващите както в България, така и в Румъния трябва да се отклонят..
82-годишен велосипедист е загинал след удар от товарен автомобил край Видин . Инцидентът е станал на околовръстния път на града, като сигналът за катастрофата е подаден в 05:59 часа на тел.112, съобщиха от полицията. Според първоначалните данни товарен автомобил, управляван от 45-годишен шофьор, е ударил възрастния човек, който е..