На Еньовден се проведе първото издание на кулинарния фестивал "Айдушко едене" в Етнографската къща в Кула. Участие взеха 35 рецепти за ястия с билки и подправки от цялата община, а компетентно жури, начело със славния Кулски айдук, избраха победителите. Организатори на събитието бяха Община - Кула и НЧ "Просвета -1882".
Първо място, с лют царевичен хляб с билки и зелении и старопатешка билкова ракия заслужено спечели Корнелия Иванова, секретар на читалище "Пробуда -1925" в село Старопатица.
"Подготвих няколко неща с моите самодейци. Самата аз се представям с подлютена царевична питка, люта царевична питка. Това е една рецепта, предавана от поколения, от баба на майка и съответно на мен като дъщеря. По същи начин препредавам на моята дъщеря, за да запазим старите традиции. Питката е направена с огромна любов. Аз използвам няколко вида брашна в комбинация с билки и подправки, които са в определено съотношение. Най-съществената подправка е лют, домашен, скълцан червен пипер. Този хляб се пече винаги след Еньовден, след като се наберат пресните билки от полето."
По стара рецепта на баница с лобода, второто място грабна Радка Дичева.
"Лободата е едно растение, което вирее в градините и се е използвало много за чорби. Сега за баница го използвах. Зелени подправки – това са копър, магданоз, каквото вирее в градината. Това е тайната и разбира се – сиренце, яйца, млекце. Една чаша мляко.“
На трето място се класира Вероника Пламенова с пита слънце с еньовски билки. Наградата на кмета на Община Кула отиде при Лозана Петкова с дърпана баница по селски, а питка охлювчета и разядка на секретаря на НЧ "Просвета 1882" - гр. Кула взе Вълка Микова.
Водещ на събитието бе Христела Александрова, която разказа историята за Кулския айдук:
„Нощта срещу Еньовден е най-тайнствена и изпълнена с чудеса. Тогава звездите слизат най-ниско над земята и даряват билките и цветята с лечебна сила. В средата на еньовата нощ небето се отваря едновременно за добри и зли сили, морето застива в очакване на светлината и цялата природа тръпне преди изгрев слънце. С възтържествуването на доброто всеки, който посрещне изгрева на слънцето, се счита за щастливец. Според народното поверие в еньовското утро потича „жива” вода от кладенци и реки и всеки трябва да се наплиска за здраве. Там, където се е окъпало утринното слънце, там човек може да намери спасение от злите сили и надежда за бъдното.
Същата нощ свети Еньо тръгва да търси зимата, но той е светец и Божий човек и ще го оставим на неговите му дела.
Думата ни е за един друг момък, който тръгнал да търси не зимата, а златно имане - Кулския айдук. Знаел той, че през тази чудна нощ заровеното имане излиза навръх земя и почва да свети с омаен синкав пламък и таласъма-пазител на имането го няма и тръгнал в късна доба из кулските сокаци и нивя да търси имането. А айдукът е айдук, че е нехранимайко и тарикат, както се пее в песента:
"Хайдутин къща не гледа, хайдутин майка не храни."
В ролята на Кулския айдук беше Мирослав Иванов, който оглави и журито на конкурса.
"Доста трудно беше, че всичко беше много добре нагодено, приготвено."
Кръшни кулски хора изпълниха Танцов състав „Кулчене“ към НЧ „Просвета – 1882“ – гр. Кула, с ръководител Димитър Карчев и корепетитор Владислав Перов, а Народен хор „Кулченки“ изпълниха песните "Заспала е баба Дора" и "Полегнала е Тодора". Фолклорен спектакъл изнесе народната певица Корнелия Иванова, секретар на НЧ „Пробуда 1925“ – с. Старопатица, заедно с певиците-самодейци от от селото.
Първото издание на фестивала "Айдушко едене" е с подкрепата на д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула и наследника на участника в националноосвободителното движение Гено войвода Тихомир Генов.
Общински съвет Белоградчик ще заседава утре, д невният ред включва 6 точки. Предвидено е да бъде гласувано решение относно участие в извънредно годишно Общо събрание на акционерите на МБАЛ "Св. Петка" АД, гр. Видин. Общинските съветници ще обсъдят сключване на споразумение за партньорство и сътрудничество между Община Белоградчик и Община..
Започва подготовката за предстоящите коледно-новогодишни празници във Враца, съобщиха от общинската управа. Тази година ледената пързалка ще бъде по-голяма и изцяло покрита. В Коледарското шествие ще се включат близо 500 малчугани от целия регион! От днес, 18 ноември, започва украсяването на централния площад и монтирането на ледената..
Общинското предприятие "Чистота" в Мездра, на което е възложено да се грижи за снегопочистването на улиците в града е в готовност да посрещне първия сняг. То ще се извършва с 6 машини, които са преминали технически преглед и са оборудвани с със снегоринни дъски и песъкоразпръсквателни устройства тип "Торнадо". На склад вече са 35 тона техническо..
В процес е изготвянето на Генерален план за организация на движението във Враца, който ще разреши ключови проблеми за града. Кметът Калин Каменов коментира, че основната идея е да се обособи велоалея, която да обхване ключови булеварди в града, както и да се осигурят повече паркоместа пред жилищните блокове. Концепцията предвижда изграждането на..
За първи път, като глава на Българската православна църква, патриарх Даниил посети Монтана. Негово Светейшество отслужи божествена света литургия в храм "Свети Дух". През последните 6 години той бе митрополит на Видинска епархия. Днес бе посрещнат по стар български обичай с хляб и сол, а д есетки жители и гости на Монтана получиха благословията на..
Среща-разговор с поетесата Бойка Серафимова ще се проведе в библиотеката при Народно читалище "Постоянство 1856" в Лом. Почитателите на литературата ще имат възможност да се срещнат с поетесата в една непринудена обстановка, на чаша чай, в читалнята на библиотеката. По време на творческата среща Бойка Серафимова ще представи и своя поетичен сборник..
На 21 ноември, когато се отбелязва Денят на християнското семейство, във Враца ще бъде открита уникалната за града и за страната инициатива "Осиновете врачанско семейство". Благотворителната кампания се реализира повече от 20 години. Целта й е да даде възможност на врачански семейства в затруднение да получат подаръци за коледните и новогодишни празници..