Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин постигат отлични резултати на олимпиади и състезания

Александър Лозанов и Николай Николаев от Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" - Видин
Снимка: Радио Видин

Учениците Николай Николаев и Александър Лозанов са настоящи възпитаници на видинска математическа гимназия. И двамата са с блестящи успехи на олимпиади и национални състезания по математика, Български език и литература и История и цивилизация. 

Александър Лозанов е 7-и клас в ППМГ " Екзарх Антим I". Той се отличава със силен интерес и дейно участие в различни състезания по математика, Български език и литература, География и История, в които винаги е в челната тройка. Поводът да се срещнем и разговаряме с него са и добрите резултати, които е постигнал на олимпиадата по История и цивилизации, където е класиран на национален кръг и изкарва отлична оценка 5.50, и само няколко точки го делят да влезе в призовата тройка:

"Моите искрени благодарности към госпожа Вълчева. Още от 3-и клас, ако не се лъжа, когато започва да се учи история, тя е един от любимите ми предмети, заедно с математиката."

"С гордост искам да споделя, че Александър Лозанов е единствения ученик от училищата в област Видин, който бе класиран за националния кръг на олимпиадата по История и цивилизации", каза неговата учителка по История и цивилизации, Светлина Вълчева:

"С него много лесно се работи... Изключително отговорен, мотивиран и сериозен и резултатите са налице... Смятам, че в областта на хуманитарните науки, ние така сме едно от водещите училища на територията на област Видин... Постигна висок резултат Алекс и беше поздравен от членовете на националната комисия..."

Николай Николаев е 11-и клас. Има първи места от конкурсите на списание „Математика“ през 2019-а и 2020 година, XII-ия Есенен математически турнир „Академик Стефан Додунеков“, 2018,  XXVIII-ия Математически турнир „Черноризец Храбър“;  XXVIII-ия Турнир „ Иван Салабашев“, състезанието „Европейско кенгуру“, Тристранния математически турнир Видин-Враца-Монтана, Зимните математически състезания. 

"С решаване на конкурсни задачи в списание „Математика“ достигнах до финала", каза Ники: 

"Като малък се запалих по математиката... Първи клас още преди да бяхме взели таблицата за умножение, аз я знаех, като че ли ми допадна..."

"За мен беше удоволствие да бъда учител на Николай", каза Камелия Иванова, преподавател по математика:

"Николай е изключително талантливо дете и това се проявяваше още откакто го познавам като ученик... Тази година той достигна до националния кръг на олимпиадата по математика, което е най-високо постижение. Предходните години не му достигаше малко, за да бъде представен на националния кръг. Тази година успя с много добър резултат да се класира и да се представи прилично и на самия национален кръг. Просто има страхотна мисъл и е трудолюбив. Той е много организиран и подреден, виждам го като един прекрасен учен, така е в моите представи."

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Елизабет Христова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20