Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С грижа за зеленчуковата градина в летните горещини

Снимка: Радио Видин

С настъпването на летните горещини растенията се нуждаят от повече грижи. Заради жаркото слънце все по-голяма е необходимостта от поливане. Кога и колко да поливаме и как още да се погрижим за зеленчуковата градина- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов:

"В горещините е добре да има засенчващи мрежи, но да не са повече от 25-30 %, защото окапват цветовете и издребняват плодовете. Най-доброто време за поливане е късно вечер, когато водата ще има повече време да проникне в дълбочина преди да се изпари от високата дневна температура и за да не се получават изгаряния по долните листа. При краставиците трябва да се поддържа постоянна влажност, на 2-3 дни трябва да се полива, но те изискват и доста хранителни вещества. Влажност трябва да се поддържа и при доматите, да не се оставят да засъхват... "

В летните горещини трябва да се води редовна борба с вредителите, каза специалистът:

"Масово от високите температури тръгват трипси, цикади, които причиняват вирусни заболявания, те са нелечими. Трябва редовна борба, но ако обираме плодове и зеленчуци, трябва да се съобразяваме и с карантината... Появяват се листни въшки, има и нови вредители, които навлизат през Гърция, вече има и миризливки... Има регистрирани препарати, но трябва да се внимава с карантината и да се уточни точният вредител... Опасни са, защото предават вирусни заболявания векторно и не се лекуват- трябва да отстраним цялото растение. Затова е хубаво да се проведе превантивна борба".

Когато в градините е изградена система за капково напояване, е допустимо да се полива и през по-топлата част на деня, но отново трябва да се внимава, защото се получават изпарения... Редовно трябва да се следи и за недостиг на калций в почвата:

"При високите температури при обилно поливане калцият в почвата намалява и се причинява върхово гниене. Тогава трябва да се внесат калциеви торове, особено при домати и пипер..."

Понякога при високите температури има необходимост и от опрашване:

"При температури над 32-34 градуса цветовете окапват и не се отделя достатъчно полен, не се образуват завързи. Тогава е хубаво да се вкарат опрашители късно вечерта.."

Поради високите температури няма опасност от гъбни заболявания по зеленчуците, но има много неприятели, които предават вирусни заболявания. Затова агрономът съветва- редовно третиране, следене и задължително допитване до специалисти.

Янислав Цветанов е дипломиран агроном, завършил е "Биологично земеделие" в Пловдивския аграрен университет, магистратурата му е  "Растителна медицина". Има агроаптека и не отказва експертен съвет.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
ВиК-Видин

ВиК - Видин: Към момента водоизточниците са в добро количествено състояние

Летните горещини са честа причина за безводие или усложнения с водоподаването у нас. Наскоро от "Водоснабдяване и Канализация" (ВиК) - Монтана отправиха призив към жителите на областта да бъде ограничено използването на водата за непитейни нужди заради силно намаления дебит на някои водоизточници. Въпреки високите температури в нито едно населено..

публикувано на 02.07.24 в 15:40

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение , като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че..

публикувано на 02.07.24 в 15:00

Видински ученици проведоха урок по история на остров Белене (снимки)

Общо 26 ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин, с профил "История", посетиха дунавския остров Персин край град Белене, известен като остров Белене, където се проведе урок за  комунистическото минало на България и съществуващия концентрационен лагер там. Обучението носеше името "Памет или забрава - един красив остров за грозни спомени"...

публикувано на 02.07.24 в 14:00

Евгени Будинов: Усмихвайте се повече

Профилактиката има изключително важна роля при поддържането на здрави зъби и красива усмивка. Това обясни с много чувство за хумор в "Час при зъболекаря" актьорът и режисьор Евгени Будинов . Наскоро усмихнатият артист постави във видинския драматичен театър комедията "Убийство в първа класа". "Устната хигиена и това да си мием зъбите, редовно,..

публикувано на 02.07.24 в 13:00

Ще успее ли проектокабинетът на ГЕРБ

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарната група, тази на ГЕРБ-СДС - Росен Желязков .  "Най-важното е стабилизирането на публичните финанси и неотклонност от нашия европейски път", заяви Желязков след като представи състав и..

публикувано на 01.07.24 в 15:43

От днес плащаме по-скъп ток

Новите цени на електрическата и топлинната енергия за следващата една година прие Енергийният регулатор . Минималното поскъпване на тока около 1,5 % се оказа малко по-високо, както предупреди председателят на КЕВР Иван Иванов още по време на общественото обсъждане. "Всички жени, които са изготвени като прогноза, са на базата на данните..

публикувано на 01.07.24 в 14:30

Лятото - сезонът на стомашно-чревните инфекции

Лятото е известно като сезона на стомашно-чревни инфекции , които през този период значително се повишават. Основният рисков фактор за тяхното предаване и развитие са мръсните ръце. Затова тези инфекции често са наричани болест на мръсните ръце. Останалите рискови фактори са храната и водата, каза д-р Пепа Цветанова , директор на Дирекция "Надзор на..

публикувано на 01.07.24 в 14:00