Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Снимка: Фейсбук Природозащитен център Натура

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове. Възстановяването на популацията на черния лешояд е започнало от няколко години. Вече има птици, които се размножават естествено последните две години, каза Ивайло Ангелов. 

"Проектът е с продължителност 7 години, до 2030 година. Дотогава трябва да се увеличи популацията на черния лешояд и да се настанят внесени бройки брадат лешояд, който пък е вид лешояд, изчезнал около 60-те години от територията на страната. Това е най- редкият вид от четирите лешояда, съществуващи в Европа...", каза още Ивайло Ангелов.

Испанска организация има ангажимент да осигури екземплярите, които ще бъдат внесени в България и след приспособяване, освободени в природата. Тенденцията е чрез подхранване да останат в страната.

"Като дейност специално на Северозападно държавно предприятие, тъй като ние сме организация, която се грижи за стопанисването на горите, е да извършим лесовъдски мероприятия, не само сечи, избиране на определени стъблени форми на подходящи теренни места, където да бъде удобно на черния лешояд, който е единственият гнездящ на дървета, да се осигурят условия за неговото гнездене. Т.е. той естествено да си намери мястото, да направи гнездото и съответно да отгледа поколение. Нашата цел е на територия от 120 хектара или 1200 декара гори да извършим намеси, които да създадат точно благоприятните условия за неговото гнездене. Това ни е основната цел. И участие в подхранването. Това е второто нещо, с което основно сме ангажирани като партньори", допълни Ангелов.

СЗДП-Враца проведе и срещи с ловци от две ловни сдружения. Ловците имат стройна организация и могат да оказват съдействие при наблюдението на тези  птици, тъй като са изцяло извън населените места. Те биха забелязали птица, ако една птица има проблем. Затова на срещата бяха запознати с това как да реагират, по какъв начин да действат, къде могат да се открият лешоядите, да ги разпознават в природата.

Крайната цел на проекта "Живот за брадатия лешояд" е да се възстанови от списъка на изчезналите видове брадатият лешояд в България и на Балканите, както и да завърши реинтродукцията на черния лешояд в България като гнездящ вид.

Цялото интервю с Ивайло Ангелов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българският хелзинкски комитет с песимистичен доклад за правата на човека у нас

Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...

публикувано на 13.05.25 в 16:00

Сдружение поде кампания "Сърце на колела - за Северозапада"

Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..

публикувано на 13.05.25 в 14:43

Видински ученици завоюваха седем отличия на национален фолклорен конкурс

Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..

публикувано на 13.05.25 в 14:00

Село Периловец е с нов кметски наместник след сигналите за насилие

Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров.  За новото назначение говори кметът на община..

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Видинска детска градина празнува юбилей

Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение  Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..

публикувано на 13.05.25 в 12:05

Ваксините срещу варицела и връзката им с деменцията

Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст.  Какво представлява..

публикувано на 13.05.25 в 12:00

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00