Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Снимка: Фейсбук Природозащитен център Натура

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове. Възстановяването на популацията на черния лешояд е започнало от няколко години. Вече има птици, които се размножават естествено последните две години, каза Ивайло Ангелов. 

"Проектът е с продължителност 7 години, до 2030 година. Дотогава трябва да се увеличи популацията на черния лешояд и да се настанят внесени бройки брадат лешояд, който пък е вид лешояд, изчезнал около 60-те години от територията на страната. Това е най- редкият вид от четирите лешояда, съществуващи в Европа...", каза още Ивайло Ангелов.

Испанска организация има ангажимент да осигури екземплярите, които ще бъдат внесени в България и след приспособяване, освободени в природата. Тенденцията е чрез подхранване да останат в страната.

"Като дейност специално на Северозападно държавно предприятие, тъй като ние сме организация, която се грижи за стопанисването на горите, е да извършим лесовъдски мероприятия, не само сечи, избиране на определени стъблени форми на подходящи теренни места, където да бъде удобно на черния лешояд, който е единственият гнездящ на дървета, да се осигурят условия за неговото гнездене. Т.е. той естествено да си намери мястото, да направи гнездото и съответно да отгледа поколение. Нашата цел е на територия от 120 хектара или 1200 декара гори да извършим намеси, които да създадат точно благоприятните условия за неговото гнездене. Това ни е основната цел. И участие в подхранването. Това е второто нещо, с което основно сме ангажирани като партньори", допълни Ангелов.

СЗДП-Враца проведе и срещи с ловци от две ловни сдружения. Ловците имат стройна организация и могат да оказват съдействие при наблюдението на тези  птици, тъй като са изцяло извън населените места. Те биха забелязали птица, ако една птица има проблем. Затова на срещата бяха запознати с това как да реагират, по какъв начин да действат, къде могат да се открият лешоядите, да ги разпознават в природата.

Крайната цел на проекта "Живот за брадатия лешояд" е да се възстанови от списъка на изчезналите видове брадатият лешояд в България и на Балканите, както и да завърши реинтродукцията на черния лешояд в България като гнездящ вид.

Цялото интервю с Ивайло Ангелов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00