Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Снимка: Фейсбук Природозащитен център Натура

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове. Възстановяването на популацията на черния лешояд е започнало от няколко години. Вече има птици, които се размножават естествено последните две години, каза Ивайло Ангелов. 

"Проектът е с продължителност 7 години, до 2030 година. Дотогава трябва да се увеличи популацията на черния лешояд и да се настанят внесени бройки брадат лешояд, който пък е вид лешояд, изчезнал около 60-те години от територията на страната. Това е най- редкият вид от четирите лешояда, съществуващи в Европа...", каза още Ивайло Ангелов.

Испанска организация има ангажимент да осигури екземплярите, които ще бъдат внесени в България и след приспособяване, освободени в природата. Тенденцията е чрез подхранване да останат в страната.

"Като дейност специално на Северозападно държавно предприятие, тъй като ние сме организация, която се грижи за стопанисването на горите, е да извършим лесовъдски мероприятия, не само сечи, избиране на определени стъблени форми на подходящи теренни места, където да бъде удобно на черния лешояд, който е единственият гнездящ на дървета, да се осигурят условия за неговото гнездене. Т.е. той естествено да си намери мястото, да направи гнездото и съответно да отгледа поколение. Нашата цел е на територия от 120 хектара или 1200 декара гори да извършим намеси, които да създадат точно благоприятните условия за неговото гнездене. Това ни е основната цел. И участие в подхранването. Това е второто нещо, с което основно сме ангажирани като партньори", допълни Ангелов.

СЗДП-Враца проведе и срещи с ловци от две ловни сдружения. Ловците имат стройна организация и могат да оказват съдействие при наблюдението на тези  птици, тъй като са изцяло извън населените места. Те биха забелязали птица, ако една птица има проблем. Затова на срещата бяха запознати с това как да реагират, по какъв начин да действат, къде могат да се открият лешоядите, да ги разпознават в природата.

Крайната цел на проекта "Живот за брадатия лешояд" е да се възстанови от списъка на изчезналите видове брадатият лешояд в България и на Балканите, както и да завърши реинтродукцията на черния лешояд в България като гнездящ вид.

Цялото интервю с Ивайло Ангелов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01