Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Снимка: Владимир Недев

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията. 

"Изложбата отразява няколко пейзажа, които са характерни гледки за остров Ливингстън и малко от животинския свят. Той е доста беден, но така или иначе е уникален. И за финал могат да се видят и няколко фотографии на самата експериментална работа, която вършим след експедицията и на научните експерименти, които залагаме като микробиологични и биотехнологични със съответните продукти на нашите анализи", каза д-р Снежана Русинова.

Може да се види и презентация, която отразява антарктическата експедиция. Тя засяга начина на живот и на работа на антарктиците на терен. Може да се види начинът, по който се взимат пробите, къде и как живеят участниците в експедицията.

Фотоизложбата е показана за първи път в Природонаучния музей в Пловдив. Там остава 4 седмици. Сега и жителите на Лом имат възможност да се докоснат до тази непозната земя. Взетите проби от Антарктида са обработени, получени са доста резултати, в момента се очакват да станат готови и химичните резултати:

"Открихме някои, така да се каже, нови видове от тези антарктически дрожди, тези съответно микроорганизми, които са по-големи от бактерии, малко се различават от бактериите. При тях открихме нови видове, които за първи път изследваме, като способност да се развиват, да синтезират молекули. За първи път изследвахме тяхната активност срещу няколко вида рак, биологична активност съответно и имаме добри резултати."

Снежана Русинова заминава с групата на 11 февруари 2023 г. и се връща на 15 март същата година.

Интервюто с д-р Снежана Русинова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01