Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Сиракова- за любовта към музиката, поезията и хората

10
Снимка: Колетка Павлова


Днес в "Калейдоскоп" ви представяме Диана Сиракова. Видинчани я познават като художествен ръководител на литературен клуб "Иван Деспотов" в крайдунавския град. Тя е и журналист, певица, поет, творец, книгите са сред нейните приоритети- обича да чете и да пише. 

Идва в нашия северозападен край през 1979 година, обиква красивия и романтичен Видин, и остава и до днес в него. А иначе е от Добруджа. Затова и детските й спомени са свързани с безкрайния простор, слънчогледовите пити, които светят като слънца, люшналите се жита като море и чувството за свобода.
 
Родена е в Генерал Тошево през 1954 година, градът е много близо  до Румъния. Родителите й работят като учители. Имат много книги и образованието е сред важните неща. Имат голям двор, пълен с прекрасни рози, които отглежда нейният дядо. Възпитават я в честност и отговорност,  да казва истината и да е търпелива. 

Детската й мечта е да бъде журналист, това се случва в живота й, макар и по-късно. Преди това се появява музиката, която е важна част в живота на Диана. От малка свири на цигулка, започва да посещава уроци по школувано пеене, народно пеене, участва в редица ансамбли за народно пеене.  На 15 години е, когато я водят в Ансамбъл "Маяковски". В Пловдив изкарва школа за диригенти, нещо, което по-късно й помага в творческата работа с децата. 

Във Видин известно време е солистка на Ансамбъл "Дунав". Правят трио "Магия фолк" с Йордан Тодоров- Сики и Дора Георгиева, пеят народни песни. Така музиката се явява нейно основно занимание много години. 


Но съдбата така завърта живота й, че в един момент тя започва активно да пише във вестници, да се занимава с ученическо творчество. Такъв е вестник "Жар". Вестникът излиза около 20 години. След смъртта на видинския творец Иван Деспотов Диана Сиракова и Ненчо Славчев решават да създадат литературен  клуб, който да носи неговото име, а основната му дейност да е да помага на деца, които пишат и имат нужда от творческа изява. 

30 години отбелязва тази 2024 година Литературен клуб "Иван Деспотов". За годишнината тази есен се организира среща на възпитаниците на клуба, срещата ще се проведе във Видин, в читалището през месец ноември. През клуба преминават много деца, но славата си на успешен клуб се появява, когато започват участията в дните на Ботевата поезия. Диана Сиракова  споделя, че всички, преминали през литературния клуб, днес са успешни млади хора, с прекрасни професии и семейства. Участието им в клуба ги прави дисциплинирани и отговорни, а Ботевата поезия ги съпътства през целия им живот.


Диана Сиракова е издала четири  стихосбирки и две книги с проза- "Дневникът на едно учителско дете" и "Селфи". Любимият й автор е Иван Вазов, всяка година препрочита неговите книги, особено комедиите му. Харесва поезията на Евтим Евтимов, Павел Матев, Валери Петров. Обича да пише проза, има свобода на писането, няма рими, които да я спъват и ограничават

ДЕТСТВОТО
"Когато думата "детство" ми прозвучи, си представям много слънце. Аз имах много хубаво слънчево детство, много безгрижно, пораснах в семейство на учители, научиха ме рано да чета, да пиша, имах възможността да се развивам сама, пораснах в един двор с рози и люляци и обожавам и люляците и досега. Живяла съм и в различни села, не само в града. На село е много различно. И се докоснах до истинския живот. 
Аз съм много благодарна на всички мои близки, които са се грижили тогава за нас, за да имаме безгрижно детство. Ние сме едно поколение, което има спомени, по-живописни и релефни. 
През целия си живот съм била мобилизирана и дисциплинирана. Така се случваше, цял живот съм била нова ученичка и фокусът беше винаги насочен към мен. И трябваше да бъда дисциплинирана. 
Учех на много места, в едно силистренско село, в Тервел, в Каварна, в София в 8 клас в 14-та гимназия постъпих. Тогава разбрах, че в провинцията човек се подготвя много по-добре за всичко. 
В училище литературата и музиката ме интересуваха, математиката ми вървеше. Запознах се с класическата музика след като учителката ми по пеене ме абонира за "Оперна лектория" към Народната опера и аз ходех всяка седмица на тези лектории. Много харесвах школуваното пеене..."



30 ГОДИНИ  ЛИТЕРАТУРАН КЛУБ "ИВАН ДЕСПОТОВ"
"Тази година отбелязваме 30 години ЛК "Иван Деспотов". Имаме идея да се съберем тази есен, но е много сложно като организация. Пуснахме във фейсбук съобщение, започнаха да ни се обаждат, много от тях живеят в чужбина, други в различни градове в България, с нас се свърза и дъщерята на Иван Деспотов, тя ще дойде. Ще бъде може би на  15 ноември, двоумим се между 15 и 22 ноември, може би по-голяма част от тях ще дойдат, много е вълнуващо, когато ти се обадят. Ще бъде в читалището..."

Членове на Литературен клуб

НАЦИОНАЛЕН РЕЦИТАЛ-КОНКУРС ЗА БОТЕВА ПОЕЗИЯ
"Това е много сложен конкурс, много тежък. Там всички идват с големи амбиции, всички са много добре подготвени, всички знаят текстовете, всички знаят всичко. Вече няма тайни в Ботев, в Каравелов, вкараха и Възрожденска литература, за да не се върти едно и също. Като мине конкурсът и аз на втория ден мисля какво ще бъде после. Ние вкарваме и хореография, и движение. Всъщност аз какво правя- търся акцента на деня, кое върви, кое е актуално, и вече почваме да четем Ботев, тръгваме винаги от него, а той има всичко, няма нещо, което да не е казал, да не го е предвидил. Тази година композицията беше "Зададе се облак темен". Ботев се помни лесно, но се рецитира трудно. И това е особеното, че като тръгнеш по мелодията на стихотворението, тръгваш да го напяваш, а те искат да звучи по друг начин, и това не е лесно, прозата е тежка за помнене. Но моите момичета я знаят". 

Повече в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30

Читалищата откриват новата си творческа година

Новата учебна и творческа година на видинските читалища ще бъде открита на 1 октомври, когато в образователните и творческите им школи ще влязат таланти от всички възрасти. В Народно читалище "Светъл ден" най-малките ще са 5-годишни. Те ще прекрачат прага на школата по съвременни танци. За по-големите са народните танци, обясни Йоана Ванкова от..

публикувано на 30.09.24 в 16:59

"Ние, потребителите": Продажбата на столчета за кола по стария стандарт подлежи на санкция

В рубриката "Моите права" днес ще засегнем темата за безопасността на децата при возенето с автомобил. От 1 септември влезе в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за кола. В магазините вече трябва да се предлагат само седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. "i-Size" стандарт . За това напомни Габриела Руменова..

публикувано на 30.09.24 в 13:00

В „Музикална зона“: есенна винена терапия с музика

Есен е! Виното вече е сложено в бъчвите и докато чакаме да стане, ще се заредим с добро винено настроение, за да подпомогнем неговата ферментация ;) Винено- опияняващ привет от ефира! Песни за виното ще слушаме и ще посетим най- известните винарски региони в света. Всеки винен пътешественик има любими места и вина- такива, които е посетил..

публикувано на 30.09.24 в 09:00

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20