Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

2
Снимка: БГНЕС


Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че агресивното поведение спрямо медицинското лице може да доведе до по-бърз преглед. Тревожните данни на Социологическа агенция "Тренд" бяха представени преди дни в столицата по време на форума "Насилието над лекарите- причини и възможни решения", организиран от Българския лекарски съюз.

Редно ли е да има агресия в отношенията лекар-пациент, това попитахме и видинчани:

"Това е лошо един пациент да скача да бие лекарите и не е желателно. Лекарите добре се отнасят към нас и сме доволни от тях... Лекарите не обръщат внимание на пациентите, които са без осигуровки, а тези, които са осигурени, получават внимание... Не ми се е случвало да стана свидетел на сцена на насилие към лекари, но като слушам по медиите има много такива случаи. Малко е да се каже, че това не е редно и не е човешко..."

Заплахи за физическа саморазправа бяха отправени в един от медицинските центрове във Видин тези дни. Според пациентите, жената от регистратурата не им е обърнала внимание:

"Ние сме пациенти, ние сме хора, които разбираме от дума. После защо лекарите ги бият? Понеже те си го търсят. Като е нервна тая жена, не може да работи тук, тук трябва да работят спокойни хора с пациенти."

Темата е колкото важна, толкова и болезнена, каза министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева при откриването на форума в столицата. Тя допълни, че допускането дори само на един случай на агресия срещу медицинско лице е срам както за системата, така и за обществото ни. 

Ортопедът д-р Илия Калчев е участвал във форума като представител на Районната колегия към Българския лекарски съюз във Видин. Говорим си за причините за агресия и възможните решения за справяне с проблема: 

"Присъствието на такова представителство на съдебните органи, говореше в посока да се търсят решения в областта на правото. При всяка агресия и посегателство над лекар при изпълнение на служебните му задължения да се преценява от съда по законодателен ред, като така, както е посегателството на право-охранителните органи, както е при полицай при изпълняване на служебните му задължения. Но аз не съм убеден, че това ще доведе до рязко изменение на тези взаимоотношения."

Според д-р Калчев една от причините за агресията е лошата комуникация между лекар и пациент:

"Никой нищо не разговаря, не обяснява при изписване на пациент. Проблемът е двустранен, а ние всички сме в едно цяло. Друга причина, е всеобщото изпростяване на нашия народ. Това са хора, които не са прочели и една книга в живота си и даже се гордеят с това. Тотална липса на култура, обща и всякаква." 

Не са редки случаите, при които пациенти се самолекуват, след което търсят причините за влошеното си здраве в лекарите, казва още д-р Илия Калчев.

Потърсихме и д-р Иво Георгиев- лекар с над 20-годишен стаж, който от години работи във видинския Център за спешна медицинска помощ. Все по-често срещаме лошо отношение към нас, казва той:

"Имам много случаи. Въобще в Спешна помощ това е двустранен процес- от едната страна сме ние, от другата са пациентите. Понеже последните години всички са свикнали да казват, че всеки ни е длъжен, само ние не сме длъжни на никой и може би оттук тръгват и голяма част от проблемите във връзка с насилието над медицинския персонал. Насилие върху хора, които се опитват да помагат на други хора, да дават живот, а в същото време от отсрещната страна срещаме недобронамереност към нас, въпреки усилията от наша страна."

Въпреки всичко, няма лекар, който да отиде при пациент с мисълта да направи лошо, казва още д-р Георгиев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00