Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е съдбата на бившето училище "Христо Ботев" във Видин

2
Снимка: Радио Видин


Какво се случва с бившето Основно училище "Христо Ботев" във видинския квартал Строител"? Преди храм на знанието, а днес живеещите там го оприличават на джунгла. Около сградата на бившето училище се забелязва разрухата и отпечатъкът на природата, която винаги си взима своето, когато човешката ръка е оставила нещо без грижа. Рушаща се сграда, счупени прозорци, избуяла трева се виждат през оградата, а хората казват, че дворът е станал развъдник на плъхове и змии:
"Аз съм учил там и по мое време беше едно то най-хубавите училища. Имаше много деца, много паралелки, по 36 човека в клас, а сега прилича на Джурасик парк... Нещо трябва да се направи, има хиляди възрастни хора, които са за старчески домове... Откакто училището спря да функционира, изглежда по този начин. Само за избори се коси и то отпред, на портала... Тука е змиярник и никой не обръща внимание... Така е станало, като че се намираме в джунглата, а не в град Видин."
Попитахме стопанина на обекта, Община Видин, предвиждат ли постоянна поддръжка на зданието и двора му. Сградата на закритото Седмо основно училище "Христо Ботев" е общинска собственост и усилията на ръководството на Община Видин бяха насочени така, че сградата да се използва за образователни, здравни или хуманитарни дейности, каза началникът на отдел "Хуманитарни дейности", Емилия Николова:

"Работим в две посоки: първата е свързана с разкриване на нова социална услуга, а именно- кризисен център за осигуряване на подслон на пълнолетни лица, пострадали от домашно насилие или лица, жертва на трафик. Втората посока е на ниво идеен проект, свързан с изграждането на Център за професионална квалификация и преквалификация, като ще се търсят възможностите за финансиране по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния."

Скоро част от сградата ще има ново предназначение. Няколко стаи ще се използват за фондохранилище на Регионалния исторически музей (РИМ) във Видин. Решението е взето на редовно заседание на Общинския съвет, а тези дни е бил подписан договор за ползване на помещенията между музея и Общината. Срокът за ползване е 10 години, каза за Радио Видин, директорът на РИМ-Видин Христина Кирилова

"Регионален исторически музей - Видин има нужда от помещения, които да бъдат фондохранилища и затова още преди две години помолих кмета Цветан Ценков да ни осигури такива. Оказа се, че има възможност да ни осигурят няколко помещения в сградата на бившето Седмо основно училище "Христо Ботев". Следва да се настаним и малко да се поразширим, да имаме пространство за нашите експонати, тъй като наистина нямаме много фондохранилища и това ни беше необходимо."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09