Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глемпинг - отдих със стил

| Интервю
Снимка: личен архив



Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов днес се радва на реализираната си мечта, с която до скоро не е бил наясно точно какво ще представлява. Всичко започва 2021 година, когато купува имот, буквално на скалите. Гледката оттам е повече от невероятна. Всички скали са пред теб, наистина цялата панорама се открива от тази земя. Само преди няколко месеца Димитър стига до крайната идея с неговата съпруга Цветелина и така поставят първия в страната стилно преработен корабен контейнерНаричат го Bebèka. Името идва от турлашката дума "бебек" или камък. Контейнерът е абсолютно екосъобразен, с материали, които те карат да се чувстваш точно сред природата. Този вид туризъм се нарича "глемпинг", като терминът идва от английската дума "glamping" - съчетание от думите "glamorous" и "camping". Това е форма на къмпинг, която съчетава удобствата и лукса на традиционния хотел с преживяването на къмпинга на открито. Той предлага удобства като големи и комфортни легла, електричество, течаща вода, бани и дори кухни, в стилни и необичайни места като палатки, юрти, дървени къщички или дори дървени къщи. 

"Белоградчик доста предразполага да се обърне внимание на красотите на природата и винаги ми е било мечта това нещо, да направя туристически комплекс или нещо като къща за гости, но впоследствие намерих едно прекрасно място, което се продаваше, купихме го и там беше най-добрият вариант да се направят рециклирани корабни контейнери, защото това отговаря на така модерното търсене от хора, които биха искали да се насладят на почивка. Абсолютно екосъобразно е, защото първо, че не сме купували нещо ново, което да е произведено, да са използвани природни допълнителни ресурси, а сме рециклирали стар корабен контейнер с изцяло органични материали като дърво, метал, стъкло. Общо взето идеята в това прекрасно място, в което се намираме, всичко да е екосъобразно, да е био, да отговаря към природата и да нямаме и замърсяване, да има симбиоза между това, което ние сме добавили и поставили и самата природа." 



Предизвикателствата, пред които са изправени Димитър и Цветелина не са никак малко.

"Предизвикателствата са безброй. Първото предизвикателство беше въобще да се транспортират тези големи контейнери. От Централна България някак стигнаха до Белоградчик. След това големият проблем кой да ги направи, как да ги направи. Все пак, знаем всички е много по-лесно да се прави нещо от нулата, отколкото да се преработва нещо, но намерихме едни хубави хора от самия град, с една голяма база, които приеха предизвикателствата. Тези момчета, които намерихме да направят контейнера до момента така както изглежда (...) те са от нашата порода, те обичат предизвикателствата, харесват неща, които ги карат да мислят, да конструират, малко невъзможните неща ги предизвикват, така да се каже и поеха ангажимента да направим заедно това. Беше доста интересно, с общи усилия измислихме проекта. Ползвахме много качествени материали, както казах, предимно дърво и такива съвсем природни материали."



Димитър и неговата бригада започват да работят по проекта от края на месец март, като днес луксозният корабен контейнер е напълно готов и отворен за посетители, а интересът към него е огромен. Удобствата на помещението отговарят на висок клас хотелска стая.

"Представете си тази хотелска стая с огромни панорамни прозорци, френски - от горе до долу, от ляво до дясно почти на контейнера, които правят престоя наистина невероятен, защото докато си лежиш на кингсайз спалнята буквално си на едно стъкло разстояние от природата. Контейнерът е климатизиран. Има хубава баня с тоалетна, дори подът на банята е от дърво, за да може човек през цялото време, когато стъпва, да се чувства непрекъснато с достъп към природата. Ако искаш, отвън по земята, след това на верандата, която е от естествен декинг, след това на естественото дюшеме - всичко е естествено, за да може да не се спира усещането за досега с природата, буквално. Целият контейнер е оборудван със смарт системи, всичко се управлява дистанционно. Имаме система за самостоятелно настаняване селф чек система (от англ. "self check", бел.ред.), която 24/7 работи. Влиза се в контейнера със смарт (от англ. "smart" - умен, бел.ред.) брава, която е с код, което улеснява първо менажирането на мястото и второ - засилва уединението на гостите. Имаме файър плейс (от англ. "fire place" - букв. място за огън, бел.ред.), който направихме със страхотно огнище, с летен киноекран, където можете да си пуснете сега мачове от първенството или човек да си пусне филм - то е в самата гора. Имаме кътове за хамаци, за четене, кътове за пиене на кафе, буквално сред природата, върху скалите, със страхотни гледки."



Идеята на глемпинга е точно това, което обясни Димитър. Той е идеален за хора, които искат да се насладят на природата, без да се отказват от удобствата на съвременния живот. Всъщност идеята на Митко и Цвети идва, защото те самите винаги са искали да си почиват сред природата, но да не се лишават от удобствата на 21-ви век.

Повече чуйте в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10