Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

Калин Манчев: Трудно е, но има смисъл - да създаваме условия за бъдеще в нашето село

4
Снимка: Калин Манчев Личен архив

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова няколко приятели от селото, с инициатор Калин Манчев, решават да ѝ вдъхнат нов живот и за няколко дни успяват да я ремонтират изцяло. Разговарям с Калин Манчев:

"Ако не бяхме взели решение да ремонтираме беседката, тя сама би взела решение да се срине...

Беседката е рожба на общностна инициатива от 2012 година. По онова време в нейното изграждане се включиха десетки дарители - кой с труд, кой с лични средства, най-често и с двете. Мнозина от тях вече свършиха своя земен път, но ние сме тук, живи, дейни, борим се с каквото можем. Участвали сме активно в нейния градеж. Вложили сме в нея душите си. Това не може да се изостави току-така. И няма...

Отново с няколко приятели и две-три деца, свършихме работата. Тежко беше, няма да се лъжем. Три дни живот ни отне. Кога до полунощ работихме, кога до 10 вечерта. Боли ме да си спомням даже, колко немощни бяха станали телата ни. 

За финансова подкрепа никой не е повдигал въпрос. Неудобно е да кажа, че почти всички разходи напуснаха банковата сметка на един дарител, който и да е той. Не е акцент. Делото е по-важно от името на дарителя. Един приятел доброволно подкрепи едно от разходните пера. Да е жив и здрав, за което. 

Аз съм щастлив и смея да мисля, че всеки друг пряк участник в ремонта изпитва същото. Телесните болки и преумората си отидоха от нас, а беседката ще остане цяла. Имаме още малко довършителни дейности, преди да я оставим на мира и да продължим към следващи проекти, но вижте... Този разговор губи плътност и съдържание, ако не се приближим, макар и с думи, до дълбоките основания на случващото се. Нека кажем следното: висим на ръба на дилема - да го има или не, нашето село; да го оставим да си отиде пред очите ни, оплаквайки го полуживо или да се борим, за да продължи да съществува.

Българското село, помни се, е векове назад изграждано, основно на доброволни начала, от нашите покойни предшественици. Какво ще завещаем ние на нашите потомци, зависи от нас, нашите съсредоточени усилия, бих казал, и от нашата залиняла способност да се солидаризираме около общи каузи.

Общностните инициативи са ключ, който може да промени посоката на историята. Без тях продължаваме все по-надолу да тичаме. Изключително важни са за всяко село и най-вече за умиращите селски общности. Важни са, защото ги е имало, за да ни има. И най-сетне, ценни са, защото вдъхват живот там, където той си отива...

Най-лесно е да загърбим селското си минало и да си гледаме живота по градовете. Да не се връщаме назад. Да се самоосъществяваме, да се забавляваме, да сме успешни. Модерно е да се каже. По-трудно е, макар и граждани, да се връщаме и да се борим. Трудно е, обаче има смисъл, и ние избрахме тъкмо това - да създаваме условия за бъдеще в нашето село. Да откъсваме дръзко малки късчета от селския безпорядък и да ги вдъхновяваме за нов живот. "

Изпитва болка от факта, че създаденото не се поддържа, а напротив - руши се. За радост, децата попиват положителния пример от Калин и неговите приятели и очакванията са, че те ще бъдат собствени инициатори на промяната. 


Повече може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50

Зли дол се бори за своя първи православен храм

Православен храм искат жители на Зли дол, община Мездра. В селото никога досега не е имало църква и за да се осъществи идеята, е създаден инициативен комитет. Борбата за изграждането на параклис е от няколко години. Осигурен е терен, местен предприемач и Общината ще подпомогнат строителството, но преди това трябва да бъде решен проблем с..

публикувано на 10.04.25 в 15:00

Потомка на поручик Дворянов с голямата награда на Международното биенале "Интуитив"

Правнучка на защитника на Белоградчик - поручик Дворянов, спечели голямата награда на Третото международно виртуално биенале "Интуитив". Лиляна Дворянова е отличена сред близо 160 творци от 39 държави, като за първи път наградата остава в България.  В събитието, организирано от Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, участваха..

публикувано на 10.04.25 в 14:52

Видински пожарникари обучават деца за поведение при бедствия

Служители на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин представиха основни правила за поведение при бедствия и аварии  пред първокласници и второкласници от СУ „Свети свети Кирил и Методий" в града .  Децата разбраха как да се държат по време на пожар, наводнение и земетресение. Те имаха и възможността да се..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Промени при шофьорските книжки предвиждат намалена възраст за професионални водачи

Намалена минималната възраст за водачи на камион и автобус предвижда една от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от европарламента. Целта на мярката е борба с недостига на професионални шофьори. Според промените минималната възраст за водач на камион ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 10 април 2025 слушаме Трилок Гурту и Саймън Филипс в 21 Spices - 2011

21 Spices е съвместен проект на двама перкусионисти от световна величина – Трилок Гурту и Саймън Филипс с NDR Bigband. Записът на албума е основно концертен, осъществен на Drums 'n' Percussion Paderborn Festival през май, 2010 г. в Heinz Nixdorf Museums Forum - Германия. Студийната част е реализирана в NDR Studio Hamburg. Диригент е Jord Achim..

публикувано на 10.04.25 в 09:00

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16